Phalaenopsis part 4

adrianam

Well-Known Member
Le place foarte mult pulverizarea cu apa.
Eu le bag in cada pe ale mele si le fac un pic de dus, le place foarte mult tratamentul acesta.
 

IoanaC

New Member
Buna seara! Sunt noua pe forum si am ajuns aici datorita faptului ca as avea nevoie de cateva sfaturi...Imi doream de ceva timp orhidee iar azi am vazut din intamplare intr-un supermarket, blegite, intr-o stare deplorabila. Mai mult de mila am cumparat 2 Phalenopsis cu speranta ca voi reusi sa le salvez, iar dupa ce am ajuns acasa le-am studiat mai cu atentie.
Prima dintre ele are foarte multe radacini sanatoase, verzi si lungi, doar frunzele sunt putin mai moi decat ar trebui sa fie. Din ce am observat in partea superioara i-a fost indepartat varful de crestere, sau s-a uscat, nu-mi dau seama foarte bine.
Cealalta avea multe radacini uscate pe care le-am indepartat, ramanand sanatoase vreo 5, nu foarte lungi. Frunzele sunt foarte moi spre deosebire de prima.
Ce le-am facut: dupa ce le-am curatat radacinile uscate le-am pus inapoi in ghivece (am mai pus foarte putina turba, in ghiveci aveau doar scoarta) si le-am scufundat cateva minute vasul intr-un altul cu apa, pentru ca erau foarte uscate.
As vrea sa stiu daca le mai pot face si altceva ca sa le ajut sa-si revina...nu am fertilizant acasa dar as putea cumpara daca trebuie. Mentionez ca ambele plante au cate o tija florifera, fiecare cu cate 2 flori care incep sa se usuce. Nu stiu daca ar trebui sa inlatur de tot tijele ca sa fortez regenerarea sau nu.
Astept sfaturi si daca e nevoie, voi incerca sa revin maine cu poze, imi pare rau ca nu le-am pozat cand le-am scos din ghivece...
 

adrianam

Well-Known Member
Poti sa le pozezi si asa, ar fi foarte utile pozele!
Din cate stiu eu nu este indicata turba, ajungea doar scoarta pe care o aveau initial.
Eu nu as fi taiat radacinile ce pareau uscate.
Dar las pe altii cu mai multa experienta sa-si spuna parerea.
 

IoanaC

New Member
Radacinile e putin spus ca erau uscate...se sfarmau intre degete de uscate ce erau...erau goale in interior, nu stiu cum sa le descriu mai bine. Despre turba, pe primul site pe care am citit despre intretinerea lor scria ca se poate pune putina, sper sa nu fi gresit. Oricum mare parte a iesit din vas cand am facut scufundarea in apa. Am facut pozele, acum sa vad daca ma si descurc sa le pun aici :) Am reusit! Numai ca nu stiu cum sa fac sa puteti vedea tot albumul, cred ca daca dati click pe adoua poza s-ar putea sa mearga... Astept sa-mi spuneti parerile, eu pe cea de-a doua nu cred ca am sanse sa o salvez la cum arata si azi...



 
Ultima editare:

victor

Active Member
Bună, Ioana!:openrose:
Eu nu aș recomanda începătorilor să achiziționeze orhidee cu probleme.
Și pentru celor cu multă experiență le este greu să le salveze.
De multe ori costul tratamentului este mai mare decât o plantă sănătoasă cu flori.
Prima plantă nu are axus, deci nu mai face alte frunze.Singura șansă este ca planta să facă un pui bazal.
Asta poate dura și 2-3 ani, este nevoie de răbdare. La udare poți folosi o soluție de atonik cu o diluție de 1 ml la 3 litri de apă.
A doua plantă are mai multe șanse, chiar dacă are rădăcini mai puține.
Alege un vas mai mic, tot transparent, raportat la masa radiculară(nr de rădăcini)
Substratul să fie format doar din scoarță de pin, să fie umezit cu soluție de Atonic înainte de transplantare
pentru o așezare mai femă a plantei în vas. Substratul trebuie să nu se împrăștie când se cufundă vasul în apă la udare.
După transplantare, plantele nu se mai udă 10 zile, doar tratamente foliare cu soluție de Atonik, 1 ml la 1 litru de apă.
Pentru eliminarea stresului provocat de transplantare, se impune un tratament foliar cu Amargerol.
Poți începe tratamentul foliar cu Atonik chiar a doua zi după transplantare, zilnic, doar dimineața, până intră planta în repaus vegetativ.(iarnă)
După cele 10 zile, poți uda planta, când rădăcinile au culoarea argintie, cu soluția de Atonik 1 ml la 3 litri de apă.
Succes!:openrose:
 

IoanaC

New Member
Victor, multumesc mult pentru sfaturi! Am sa caut in magazine solutia respectiva, sper sa gasesc.
Cat despre faptul ca le-am cumparat asa, pentru mine a fost mai mult o provocare, eram si sunt in continuare constienta de faptul ca s-ar putea sa nu reziste. Daca le-ati fi vazut pe toate cat de uscate erau vi s-ar fi facut mila si poate m-ati fi inteles mai bine. Daca as fi stiut sigur ca le pot salva as fi cumparat mai multe, deocamdata sper sa le ajut pe cele doua :)
 

IoanaC

New Member
Dupa 3 zile, frunzele au inceput sa-si mai revina, devin tot mai rigide si se indreapta in sus la cea la care erau cazute. Nu am gasit Atonik si n-am cumparat altceva, in schimb am pulverizat zilnic apa pe ele.
Astazi, florile de la cea alba s-au ofilit de tot si vreau sa va intreb ce sa fac cu tija...daca sa o tai de tot sau doar sa o scurtez.
 

MaraSilvia

New Member
Buna ! Am o problema.Orhidee mea phalaenopsis pe care o am din 17 mai a facut niste pete verzi închis, ma puteti ajuta sa o îngrijesc ca sa se facă bine ?
 
Ultima editare:

victor

Active Member
Bună Ioana!:openrose:
Frunzele și-au revenit pentru că au fost hrănite prin pulverizarea apei pe frunze.
Eu aș tăia tija de jos, prioritatea nr.1 este salvarea plantei.
Totuși, fără Atonik, planta nu va face noi rădăcini.
 
Ultima editare:

victor

Active Member
Bună, MaraSilvia!:openrose:
Nu știu sigur ce dăunător are planta ta, dar îți recomand un insecticid sistemic, Calipso.
Probabil că acele pete sunt provocate de acel dăunător.
După tratamentul cu Calipso aș dori să ne ții la curent cu evoluția plantei(peste 10 zile)
 

MaraSilvia

New Member
Dupa 3 zile, frunzele au inceput sa-si mai revina, devin tot mai rigide si se indreapta in sus la cea la care erau cazute. Nu am gasit Atonik si n-am cumparat altceva, in schimb am pulverizat zilnic apa pe ele.
Astazi, florile de la cea alba s-au ofilit de tot si vreau sa va intreb ce sa fac cu tija...daca sa o tai de tot sau doar sa o scurtez.

Daca se usucă o tăi pana la baza plantei, daca nu se usuca o tai la 3-4 noduri
 

MaraSilvia

New Member
Bună, MaraSilvia!:openrose:
Nu știu sigur ce dăunător are planta ta, dar îți recomand un insecticid sistemic, Calipso.
Probabil că acele pete sunt provocate de acel dăunător.
După tratamentul cu Calipso aș dori să ne ții la curent cu evoluția plantei(peste 10 zile)
Cred ca colembolele alea misuna din nou prin tot ghiveciul, ele sunt. Ma gândesc ca o fii luat o bacterie din aer si am dat cu scorțișoară, am mai pățit ceva de genul la o frunză a unei orhideii, atunci am dat-o cu scorțișoară si si-a revenit.
 

MaraSilvia

New Member
Bună, MaraSilvia!:openrose:
Nu știu sigur ce dăunător are planta ta, dar îți recomand un insecticid sistemic, Calipso.
Probabil că acele pete sunt provocate de acel dăunător.
După tratamentul cu Calipso aș dori să ne ții la curent cu evoluția plantei(peste 10 zile)
Multumesc Victor, am gasit pe Horticultorul.ro boli phalaenopsis, s-ar parea ca ar avea arsura solară, asta ar fii vina mea ca duminică am udat-o cu apa si din greseala a intrat între frunze si am pus-o la soare ca sa se usuce apa.
Pot sa umblu la rădăcini ? As vrea sa ma uit in scoarța sa vad daca are burete .Am avut o superba orhidee alba si a murit din cauza buretilor,erau pusi exact in mijlocul ghiveciului, am scos aproape o mana de bucati de burete ! Deci , atentie, nu asteptati 1 an , 2 ani, mai bine dupa înflorire ati umbla măcar sa vedeti ce are in ghiveci .
 

victor

Active Member
În această perioadă se aplică nutrienți pentru inducerea înfloririi.
Dacă scoți planta din vas, vei crea un mare stres plantei și vegetarea va stagna cel puțin o lună de zile.
Ținând cont că va urma o perioadă lungă cu nopți lungi și lumină puțină, este lesne de înțeles că înflorirea va fi compromisă, cel puțin până la primăvară.
Dacă scoți scoarța de la suprafață, cu o pensetă, dar cu mare grijă, poți ajunge la acei bureți și să-i scoți.
Eu așa procedez și merge.
Rog persoanele care solicită ajutor, să ne explice tot ce ține de acea plantă, ce operații au efectuat legate de îngrijirea ei.
Nu am mai fi puși în situații de genul celei de mai sus.
 

MaraSilvia

New Member
În această perioadă se aplică nutrienți pentru inducerea înfloririi.
Dacă scoți planta din vas, vei crea un mare stres plantei și vegetarea va stagna cel puțin o lună de zile.
Ținând cont că va urma o perioadă lungă cu nopți lungi și lumină puțină, este lesne de înțeles că înflorirea va fi compromisă, cel puțin până la primăvară.
Dacă scoți scoarța de la suprafață, cu o pensetă, dar cu mare grijă, poți ajunge la acei bureți și să-i scoți.
Eu așa procedez și merge.
Rog persoanele care solicită ajutor, să ne explice tot ce ține de acea plantă, ce operații au efectuat legate de îngrijirea ei.
Nu am mai fi puși în situații de genul celei de mai sus.
Ok, o sa incerc cu o penseta.Multumesc !
 

xamrita87

New Member
La 2 orhidee au radacinile parca pete galbene pe ele, parca ar fi arse asa arata (sau putrezesc, nu imi dau seama). Mi s-au parut deshidratate cele de la suprafata si am mai pus apa pe ele (cam la 2 zile), oare de aceea sa fie asa? Nu stiu ce sa le fac, sa nu afecteze floarea...
Multumesc

http://xamrita.sunphoto.ro/Orhidee_radacini
 

IoanaC

New Member
Revin cu o alta problema, la care nu ma asteptam. In fiecare zi verific orhideele cel putin o data, iar azi am avut surpriza ca in vasul uneia sa gasesc ciupercutele astea albe. Banuiesc ca au aparut din cauza turbei pusa de mine... ar trebui sa schimb substratul si sa replantez planta, pentru a doua oara in aceeasi saptamana? Ma gandesc ca deja sufera destul, dar nici nu stiu in ce mod o pot afecta ciupercutele.

 
Sus