Phalaenopsis part 4

Teodora

Member
Keiki meu face o noua frunzulita! Din primavara, de cand il astept.
O sa-l pozez cand frunzulita va fi mai mare.
 

ramona

Member
orhideea mea cea bolnava a decedat, cea cu tija terminala se ingalbeneste si nici urma de pui... uau... ce norocoasa sunt :(
asta e...
 

CristianG

Well-Known Member
Am mai văzut în magazine astfel de orhidee phalaenopsis cu tijă terminală crescută exact în centrul plantei...Eu cred că este o malformație genetică. Din păcate, din centru nu are cum să mai crească alte frunze....Așa că dacă nu face pui la bază.........:worried::worried:
 

yo_man

Active Member
Voi când prindeți tijele de bat? Când ajung mari și se întăresc sau de când sunt de ajuns de mari sa poată fi prinse (ies dintre frunze).
 

victor

Active Member
Este o phală cam bătrână, nu mai țin minte de unde am luat-o.
Mai am o phală XXL care este complet înflorită și are un parfum mai puternic și mai plăcut.
Dimineața parfumul este mai intens, ziua nu se prea simte.
 

zygopetalum

New Member
Am observat la orhideele parfumate pe care le am ( o miltonipsis si o occidium ) ca sunt mai intens parfumate cu cat au mai mult soare in acel moment. Daca e innorat afara nu prea miroas, dar daca e senin o simt din camera cealalta, iar noaptea parca nu mai miroase deloc.
 

xamrita87

New Member
La o orhidee s-au blegit frunzele, aseara am observat prima frunza, iar azi inca 2... Am cam lasat-o neudata vreo 5 zile.. Aseara inainte sa o ud era deja frunza bleaga, apoi am udat floarea si e posibil sa fi pus prea multa apa. (dupa ce am udat-o cu apa normala de la robinet ca de obicei, am pus si apa cu fertilizant, am diluat cum scria pe sticla, pana acum puneam jumatate din cantitatea scrisa pe eticheta, acum am facut exceptie).Nu stiu daca de aceea s-au muiat si lasat si celelalte frunze. (nu am dat apa pe frunze, stropii ce au sarit i-am sters imediat). Poate fi de la caldura? E inflorita acum, pot sa o tin langa un geam deschis sau nu e bine? O tin in geam, dar nu bate soarele pe ea.

Multumesc
 
Ultima editare:

victor

Active Member
S-ar putea să nu fie de la udat. Cum arată rădăcinile din vas?
Ai procedat corect cu udatul și nutrientul.Dacă se udă cu apă, diluția nutrientului va fi aceea din prospect.
 

victor

Active Member
Din poză se observă că frunzele de la bază sunt ușor îngălbenite.
Asta denotă că planta duce lipsă de magneziu.
Magneziul este esențial pentru fortificarea celulelor. Lipsa magneziului determină
inhibarea absorbției nutrienților fosfor și potasiu, datorită scăderii capacității de absorbție a rădăcinilor.
Deci, degeaba aplici nutrienți dacă nu pot fi absorbiți de plantă.
Sulfatul de magneziu este cel mai eficient în cazul plantei tale.
Lipsa umidității din încăperea în care ții planta, a dus la o transpirație masivă a plantei și implicit la eliminarea majorității nutrienților.
 

victor

Active Member
Se mai găsește în hipermaketuri.
Ultima dată am văzut la Baumax, dar era la saci de 25 de kg.
Este sub formă de granule și se pot dizolva în apă.
 

xamrita87

New Member
Se pot pulveriza cu apa frunzele la orhidee? (fara a ajunge la colet) Am mai citit ca sunt care pulverizeaza frunzele si radacinile care sunt deasupra ghiveciului, dar nu am fost sigura daca e in regula, sa fac si eu asa cu ale mele.
 
Sus