Phalaenopsis part 4

Teodora

Member
Ma gandeam din iulie incolo, cand temperaturile vor mai creste, noaptea. Oricum, deocamdata il las inchis si pe timp de noapte, vremea e din ce in ce mai capricioasa.
Multumesc, Morena.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Corect, nu le place deloc curentul, risti sa le pice florile. Diferentele de temperatura zi/noapte stimuleaza insa inflorirea.
Atentie si la expunerea la un geam cu soare direct, se ard imediat frunzele, mai ales acum vara.
 

Teodora

Member
Le am pe toate la un geam cu orientare estica. Deci au soare doar dimineata, apoi doar lumina, geamul fiind sablat se filtreaza destul de bine. Le place acolo. :)
 

Morena

Member
Scuze ca este Off topic dar au adus ai mei cateva flori din tara si au ajuns cam triste. Azi le-am pus in pamant si am dat cu atonik si la radacini si pe frunze. E ok?
 

Teodora

Member
Pai, frunzele arata asa cand au avut prea multa apa si i-au putrezit radacinile neavand cum sa se mai hidrateze planta, sau cand sufera de sete. Acum tu stii cel mai bine cum o uzi. La radacini ai cautat-o? Mie nici cele care se vad deasupra substratului nu-mi par in ordine.
Poate sunt si alte pareri mai experimentate. Succes cu plantuta ta!
 

ramona

Member
am cumparat-o de putin timp asa ca cine stie in magazin ce au facut cu ea...
si cealalta cu frunza terminala? ma ajuta cineva?
 

adrianam

Well-Known Member
In legatura cu phale cu frunza terminala, atata timp cat cresterea aceea evolueaza, este de bine.
Nu am mai vazut pana acum, dar eu zic sa speri! :)
 

victor

Active Member
Bună ziua, Ramona!:rose2:
Aceea este tijă florală terminală.Îmi pare rău pentru tine și planta ta, din păcate doar un pui bazal o poate salva.
La cea de-a doua plantă este și mai grav. Planta ta a rămas fără rădăcini valide, dar are și CROWN-ROOT.
Este o boală sistemică provocată de introducerea apei în coletul plantei sau la baza frunzelor.
O altă cauză este și faptul că planta este introdusă prea adânc în substrat.
Nu cred că se mai poate face ceva pentru salvarea ei. Îmi pare rău, Ramona!
 

victor

Active Member
Da, acolo le țin. Au lumină exact cât le trebuie.
Dacă le țin prea aproape de geam, risc să le ard frunzele.
În plus, orhideele înflorite nu trebuie să aibă lumină prea puternică, există riscul ca florile să se treacă repede.
Există și riscul ca orhideele care stau prea aproape de geam si au boboci florali, din cauza curenților reci de aer, bobocii să se îngălbenească și să cadă.
Dar nu toate orhideele pe care le am beneficiază de același tratament, ci în funcție de stadiul de dezvoltare.
Aici mă refer la poziția lor față de geam(sursă de lumină), nutrienți, suplimente nutritive, udare.
Nu toate plantele trebuie tratate cu același nutrient(valoare NPK). Mulți fac această greșeală.
Sunt foarte multe reguli care trebuie respectate dacă vrem să avem plante sănătoase și cu inflorescență bogată.
Acum este momentul ideal să transplantezi planta într-un vas ceva mai mare, Liliput.
În toamnă, începând cu luna septembrie, poți începe un tratament cu un nutrient bogat în potasiu, pentru inducerea tijelor florale.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Reinflorite, ultima are 9 ani deja la mine :) si o ciudatica pe care am udat-o gresit si eram cat pe aici sa o omor numai ca avand o radacina viabila, argintie, nu m-am indurat sa o arunc. Intre timp, ea a gasit de cuviinta sa faca un pui bazal care creste vanzand cu ochii :)
 

liliput

Member
Da, acolo le țin. Au lumină exact cât le trebuie.
Dacă le țin prea aproape de geam, risc să le ard frunzele.
În plus, orhideele înflorite nu trebuie să aibă lumină prea puternică, există riscul ca florile să se treacă repede.
Există și riscul ca orhideele care stau prea aproape de geam si au boboci florali, din cauza curenților reci de aer, bobocii să se îngălbenească și să cadă.
Dar nu toate orhideele pe care le am beneficiază de același tratament, ci în funcție de stadiul de dezvoltare.
Aici mă refer la poziția lor față de geam(sursă de lumină), nutrienți, suplimente nutritive, udare.
Nu toate plantele trebuie tratate cu același nutrient(valoare NPK). Mulți fac această greșeală.
Sunt foarte multe reguli care trebuie respectate dacă vrem să avem plante sănătoase și cu inflorescență bogată.
Acum este momentul ideal să transplantezi planta într-un vas ceva mai mare, Liliput.
În toamnă, începând cu luna septembrie, poți începe un tratament cu un nutrient bogat în potasiu, pentru inducerea tijelor florale.
Multumesc foarte mult.
 
Sus