Phalaenopsis part 4

Teodora

Member
Cand am ales sa vin pe forumul asta citisem deja din urma zeci de pagini si mi s-a parut multa activitate, raspunsuri pertinente, cazuri care mai de care, adica m-am gandit ca am ce sa invat pe langa ce-am mai acumulta citindu-va din urma. Observ cu tristete ca situatia este cu totul alta decat ce vazusem eu. Lipsa subiecte, lipsa membri activi, sper sa se revigoreze candva. Imi place foarte mult sa citesc despre orhidee, sa invat din experienta altora.
 

Odettte

New Member
Buna. Am si eu doua orhidee cu probleme, cele din poza.

http://odettte.sunphoto.ro/Orhidee_cu_probleme/103406507

Prima este un keiky dar cu mici sanse de supravieture deoarece avea doar 2 radacinute la plantare mici de 2 cm iar a doua careia i-am creat un fel de sera, dar are doar trei radacinute de vreo doi cm si mijlocul dintre aceste radacini, pe care erau inainte radacinile vechi pe care le-am gasit putrezite, e si el moale si negru...
Le pot salva? Cum?
 
Ultima editare:

victor

Active Member
Bună, Odette!
La keiki ar fi o mică șansă, dacă o tratezi foliar cu atonik.
Substratul să fie foarte ușor umezit.
Ar fi ideal să prepari o soluție de apă de salcie și să o combini cu Atonik, 1ml la 2 litri de apă de salcie, doar pentru substrat.
Cealaltă plantă trebuie scoasă din substrat, curățat partea aceea neagră și moale, cu un cuțit sterilizat.
Rană rezultată din această operație să fie acoperită cu o pastă de champ sau Champion.
După acestă operație, se introduce planta în acea miniseră și se asigură o umiditate constantă, prin pulverizarea pereților interiori ai miniserei.
Desigur, această operație cauzează un mare stres plantei, dar se poate elimina acest stres printr-un tratament cu Amargerol.
Acest tratament îl faci numai când scoți planta la aerisit. Planta se va aerisi zilnic, 5-10 minute.
Pentru a evita intrarea soluției în colet sau la baza frunzelor, se pune planta cu rădăcinile în sus.
Succes!
 

Teodora

Member
Am mutat si eu keiki intr-un vas mai mic si in curand ii incep si tratamentul cu Atonik. presupun ca il gasesc in farmaciile fitosanitare. Keiki are radacini cam de 15 cm acum, de la 7-8 cat aveau din primavara insa doar ele doua, nimic nou la el. Sper sa reusesc s-o scot la capat cu el. De asemenea mi-am mai luat doua midi phale in seara asta cu 19,99 lei absolut superbe. In curand voi pune si poze. Acum am 4 phale inflorite si 6 in asteptare. Cele in asteptatre sunt din primavara fara flori, fac doar frunzulite si radacini.
 

Odettte

New Member
Buna si multumesc. Cum se procedeaza cu Amargerolul? Si ce este apa de salcie? Si inca ceva: mi s-a recomandat Vilmorin insecticid pt pureceii aceia mici de tot topaie cand e umezeala. Este bun pt orhidee? Le-am mai dat si cu Perfect Plant cand uneia i se necrozasera cumva tijele si acum vad ca si-a revenit.
 
Ultima editare:

victor

Active Member
Amargerol se aplică foliar.
Despre apa de salcie am dat rețeta, este pe forum.
Dacă vei face tratamentul de mai sus, în mod sigur va face noi rădăcini.
Eu așa am procedat cu orhideele mele, mai întâi am asigurat o masă radiculară bogată, unele vase au plesnit sub presiunea rădăcinilor.
Odată cu asigurarea unei mase radiculare bogate, plantele vegetează la greu, tijele florale fac mulți boboci+ramificații.
Fără o masă radiculară corespunzătoare, frunzele vor fi mai mici, anemice, tijele vor fi micuțe, anemice, înflorescența va fi slabă, mulți boboci se vor ofili, florile se vor trece repede și culoarea lor va fi ștearsă. Eu nu citesc aceste lucruri, le spun din experiență.Am trecut prin toate situațiile și acum transmit mai departe tot ce știu.
Sper să vă fie de folos.
 

Odettte

New Member
Amargerol se aplică foliar.
Despre apa de salcie am dat rețeta, este pe forum.
Dacă vei face tratamentul de mai sus, în mod sigur va face noi rădăcini.
Eu așa am procedat cu orhideele mele, mai întâi am asigurat o masă radiculară bogată, unele vase au plesnit sub presiunea rădăcinilor.
Odată cu asigurarea unei mase radiculare bogate, plantele vegetează la greu, tijele florale fac mulți boboci+ramificații.
Fără o masă radiculară corespunzătoare, frunzele vor fi mai mici, anemice, tijele vor fi micuțe, anemice, înflorescența va fi slabă, mulți boboci se vor ofili, florile se vor trece repede și culoarea lor va fi ștearsă. Eu nu citesc aceste lucruri, le spun din experiență.Am trecut prin toate situațiile și acum transmit mai departe tot ce știu.
Sper să vă fie de folos.
Multumesc mult. Revin cu rezultatele. Maine cumpar Atonik si Amargerol.
 

Odettte

New Member
Tocmai ce am dat un search dupa apa de salcie pe forum dar nu am gasit. Imi puteti spune va rog unde sa caut? Si inca o ultima intrebare: Amargerolul poate fi folosit la toate orhideele pt a le stimula cresterea radacinilor?
 

Odettte

New Member
Gata, am gasit pe google. Deja am taiat doua crengute de salcie si le-am pus intr-un litru de apa. E ok? Si cu solutia asta amestecata cu atonik ud keiky. Sper ca am inteles. Nu am inteles insa cum folosesc Amargerolul tinand orhideea cu radacinile in sus... Aaaa, am mai citit o data. In minisera nu o pun in substrat? Doar orhideea singura? Si cand o aerisesc dau cu Amargerol doar pe frunze prin pulverizare sau tamponare? Pasta de champ ce este? Nu gasesc pe google. Adica ce sa cer la o farmacie fitosanitara?
 
Ultima editare:

victor

Active Member
Iată cum obținem apa de salcie:
O mână de crenguțe de salcie curgătoare. Se curăță crenguțele de frunze.
Se pun acele rămurele într-un vas cu 5 litri de apă fiartă, se acoperă etanș vasul și se lasă așa până se răcește apa din vas.
Se strecoară soluția rezultată și se păstrează la frigider, pentru a nu fermenta.
Amargerol este o soluție care elimină stresul plantelor.Poți să-l aplici prin tamponarea frunzelor, atât pe dos, dar și pe suprafața.
Atonik este un stimulent, a nu se confunda cu nutrienții.
Da, minisera este ok, dar în loc de apă se pune soluție de apă de salcie +atonik.
La farmacia fito trebuie să ceri Champ sau champion.Ambele sunt substanțe solide de culoarea verde, granulate, care conțin 50% cupru metalic.
Se amestecă o mică parte din acest produs(cât să acopere rana) cu puțină apă și se amestecă până devine o pastă densă.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Arata foarte bine. Cea care are 2 tije e o noua achizitie sau e reinflorita? Ma gandeam acum ca nu-mi amintesc sa-mi fi reinflorit vreo orhidee cu 2 tije...

Si ca tot suntem la subiectul phalenopsis si n-am mai scris de multicel aici: mi se intampla extrem de rar sa reusesc sa omor o phale...cu toate astea, am avut in iarna asta o phale care inflorita fiind a pierdut absolut toate frunzele dupa care s-a uscat. avea insa cel putin o radacina viabila, sidefie, asa ca nu m-am indurat sa o arunc si am continuat sa o ud din cand in cand.
Are acum doua funzulite mici, crescute cumva in laterala coletului vechi de frunze - o sa-i fac maine o poza. M-a uimit, realmente, cat de hotarata e floricica asta sa nu moara :)
 

Teodora

Member
Buna dimineata!

Am 4 cu cate 2 tije, toate asa cum le-am cumparat. Cea arlechin e cumparata in martie si inca are flori, dupa cum se vede. Este cea mai veche orhidee inflorita a mea. Nu am avut inca norocul sa reinfloreasca vreuna, am cateva in asteptare. Cea alba este achizitionata sambata, are 2 tije si una noua in dezvoltare.
Eu, din pacate, am reusit sa omor doua din nestiinta, desi citisem setul de reguli generale pt ingrijire atunci cand le-am primit. Primele mele orhidee!
Ulterior, tot citindu-va pe voi si nu numai, am realizat ca mai depinde si de conditiile de acasa alea fiecaruia + putin noroc. Ele intr-adevar sunt niste luptatoare, ale mele sunt dovada vie, suportand cate 3-4 schimbari de substrat fiecare din primvara si pana acum, pana am gasit ceva ce le place si in sfarsit le merge bine.

Va doresc un inceput de saptamana excelent!
 

Teodora

Member
Dupa cum se poate observa din poze, orhideele mele stau la un geam ce-l am pe casa scarii, un geam sablat estic. Avand in vedere ca am cateva orhidee cu boboci, una cu flori si tija noua, ma intrebam daca este vreo problema daca las noaptea geamul deschis in pozitia batant. Deci nu de tot.
 
Sus