Phalaenopsis part 4

Anysa

Member
Am vazut la o orhidee ceva f mic rosu-portocaliu, e un fel de paduche? ce este? sunt f ingrijorata.:(:worried:
 

victor

Active Member
Ca sa-ti pot raspunde, as dori mai multe detalii, daca s-ar putea si o poza clara cu intrusul rosu -portocaliu.
Daca se observa o panza de paianjen fina, este vorba de paianjenul rosu.
 

Anysa

Member
Nu este paianjen ca nu am vazut nici-o panza , si chiar nu am putut face poza sunt f mici putini mai mari decat varful unui ac si se misca f repede atat am putut observa, si ca e rosu- portocaliu. O sa umblu la substrat si poate reusesc sa fac o poza.
 

Anysa

Member
Ma gandesc ca dupa ce scot orhideea din substrat, spal radacinile bine-bine si substratul sa il spal cu apa fierbinte, poate si clor, nu stiu.:speechless:
 

Anysa

Member
Nu am putut sa o scot din substrat asa ca i-am facut un dus cu apa calda spre fierbinte, i-am sters frunzele cu spirt, si cand m-am uitat din nou la substrat am vazut niste chsestii gri ceva mai lunguiete decat puricii aia rosiatici, eu deja sunt in pom si pomul in... :banghead:
EDIT:Cred ca am nevoie de un insecticid, ce imi recomandati?
 

victor

Active Member
Cred ca este vorba de tripsi.
Calypso este un insecticid foarte puternic.
Tratamentul se face foliar, 3 tratamente la interval de 2 saptamani.
Am recomandat 3 tratamente pentru a combate si celelalte generatii de tripsi.
 

Anysa

Member
Multumesc pentru raspuns, Calypso este bun si pentru paianjenul rosu? ca la alta orhidee am vazut panze de paianjen cu 2 urati :banghead::banghead::banghead:
 

victor

Active Member
Cu placere, Anysa!:rose:
Calypso este insecticid.
Paianjenul rosu este un acarian si se combate cu un acaricid.
Iata o parte din acaricidele care combat cu succes paianjenul rosu:Nissorun, Sunmite, Talstar, Milbeknock si Confidor/oil.
 

Anysa

Member
Ai avut dreptate, in cazul in care nu gasesc Calypso imi poti recomanda altceva? ca fitofarmacia din orasul meu e cam.... pustie.
 

victor

Active Member
Cu acelasi randament poti folosi si Decis.
Decisis este un piretroid si aplicat pe lumina duce la descompunerea partilor componente ale produsului.
In acest caz este necesar ca produsul sa fie aplicat cand nu este lumina.Seara sau dimineata devreme.
Daca nu gasesti nici Decis, poti face o lista cu ce produse gasesti si iti pot recomanda unul util din cele existente.
Este foarte necesar de stiut ca folosirea unui insecticid slab, duce la crearea de rezistenta a plantei la insecticide.
De aceea este nevoie de un insecticid puternic, care nu produce rezistenta.
Eu folosesc si un adjuvant care ajuta la patrunderea cu usurinta a insecticidului in textura plantei.
Ca adjuvant folosesc Silwet L. Se amesteca separat si apoi se combina solutiile.
 

victor

Active Member
Este perfect! Actara este un produs solid de culoare maronie, granulat, asemanator cu nessul.
Se poate folosi doar o parte din el, atat cat este necesar. restul il puteti folosi cu alte ocazii cand aveti nevoie.
Conditia este sa fie bine acoperit, sa nu aibe contact cu aerul.
Nici acest produs nu creaza rezistenta.
Succes!:rose:
 

Anysa

Member
Ati mai auzit asa ceva?:eek:
Citez:
si eu am4 orhidee
iar cand am primit.o pe a 5cea mi sa zis sa pun pastile anticonceptionale in ghiveci sau diluate in apa cu care le udam
si am pus2pastile in ghiveci direct iar dupa vreo2saptamani au inceput toate sa infloreasca de
nu mai au loc pe geam
Chiar asa? :eek::eek::eek:
 

victor

Active Member
Plantele nu infloresc asa din senin, indiferent de nutrientii folositi.
Doar hormonii sunt cei care induc inflorirea intr-un timp mai scurt, dar si asa dureaza o perioada de timp cuprinsa intre 2 si 3 luni. Folosirea in exces a hormonilor, nutrientilor sau a altor stimulatori de inducere a infloriri, duce la fortarea plantei si in final dupa terminarea ciclului de inflorire, duce la epuizarea prematura a plantei si chiar la moartea ei. O planta, pentru a fi stimulata pentru inflorire, trebuie sa aibe o masa radiculara foarte bogata, un numar de frunze suficient, in asa fel incat sa poata sustine o tija, doua sau mai multe tije florale.
Daca planta este in repaus vegetativ, nu se recomanda tratarea cu nutrienti sau stimulenti, iar udarea se face doar superficial si numai atunci cand radacinile capata culoarea alb-argintie.
Aici ma refer la phalaenopsis, la celelalte soiuri de orhidee se foloseste betisorul de control al umiditatii.
Eu folosesc betisoare pentru frigarui, le introduc in vas cu mare atentie, sa nu ranesc radacinile, si cand betisorul este uscat, ud plantele. Va rog sa nu luati in seama toate postarile anumitor persoane, asa-zis binevoitoare, care dau niste sfaturi care, cel putin pe mine ma lasa fara cuvinte. Pe un anumit forum, cineva spunea ca are 2 phale, care infloresc incontinu. Secretul, cu ghilimelele de rigoare, era ca...taia toate radacinile aeriene si toate frunzele nou aparute, lasand doare cele 2 frunze de la baza plantei. Imaginati-va, daca cineva a luat de bun acest sfat?
 

Roxana

Active Member
Buna seara tuturor!
Am o phale care zic eu ca este putin cam bolnavioara. O am de ceva timp, pana acum a fost totul ok, dar de la un timp frunzele s-au cam inmuiat putin si parca au capatat si o tenta galbuie, nu mai sunt verzi cum e normal.
Multumesc anticipat!
 

victor

Active Member
Buna , Roxana!:rose:
Phala ta are lipsa de magneziu.
Magneziul este considerat nucleul clorofilei(pigmentul verde) care permite plantelor sa transforme energia solara in procesul de fotosinteza. Este esential pentru fortificarea celulelor, sintetizarea, translocarea si stocarea carbohidrantilor.(zahar si amidon), proteinelor si uleiurilor vegetale.
Deficienta de Mg. determina reducerea cresterilor, inhibarea absorbtiei nutrientilor P. si K.
Magneziul este translocat in zonele cu cresteri maxime, lastari tineri si frunze tinere.
Simtomele apar la frunzele batrane.Specifica este ingalbenirea dintre nervuri iar cele expuse la soare sunt cele mai afectate. Daca se ingalbenesc frunzele tinere, atunci inseamna ca avem o lipsa de sulf.
Ca tratament recomand un tratament cu sulfat de magneziu(MgSO4) .In comert este denumit Epson Salt.
Succes!
 
Sus