Phalaenopsis part 4

Mie mi-a placut asa de mult, ca am dat pe ea o gramada de bani.
Acum doua saptamani am vazut in Carrefour Baneasa ceva asemanator ca "tipar". Dar culorile erau foarte pale, nu era asa de vie ca a mea.
Daca o mai vad undeva, te anunt.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunata!Sa ai parte de ele!
Orhideele pot trai multi ani daca sunt ingrijite cum trebuie insa si la orice mica greseala le putem pierde.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Fetelor, lamuriti-ma si pe mine va rog cum sa-mi ud orhidea. Ii pun apa, in cateva secunde ajunge in farfuriuta si acolo ramane. Indiferent cat de mult o tin asa, planta nu o absoarbe. Pana acum pare ca se simte bine, dar totusi ma intreb daca nu cumva gresesc eu undeva.
 

victor

Active Member
Eu ud orhideele in functie de necesarul plantei.
Phalele care au in dezvoltare frunze, radacini, tije, etc, se uda prin imersie timp de 5 minute.
Cele care sunt in repaus vegetativ se uda mai rar, dar nu prin imersie, se pune apa intr-un vas, cam 2cm adancime, se lasa planta sa absoarba apa, pana radacinile devin verzi.
Celelalte soiuri de orhidee, care de regula au radacini subtiri si mai pretentioasa, se uda tot prin cea de-a doua metoda. Nu recomand udarea cu nutrienti direct pe radacini.
Nutrientii se adauga dupa ce planta a fost udata cu apa de ploaie usor caduta.
Eu aplic tratamente cu nutrienti doar foliar, pe dosul frunzelor.
Udarea se face doar dimineata devreme.
Se stie ca daca udam seara, plantele cresc mult pe verticala iar internodiile vor fi rare.
Deasemeni, nutrientii, insecticidele piretroide, fungicidele, acaricidele si bactericidele, se aplica dimineata devreme sau seara,lumina descompune anumite elemente ale produselor, eficienta acestora fiind mult diminuata.
 
Sus