Phalaenopsis part 4

sorinaadriana

New Member
buna ziua,imi cer scuze daca nu scriu pe unde trebuie.am o mare problema cu o phale careia i-au cam putrezit radacinile.am pus-o in punga, dar nu prea stiu cat de bine am realizat asta,eu am pus doar radacinile in punga si frunzele le pulverizez zilnic.mai vreau sa mentionez ca are si tija florala care s-a mai si ramificat in 3 locuri.vog pe cine poate sa-mi explice detaliat aceasta operatiune.
 

helisananca

Member
Buna ziua,de la prea multa apa au putrezit radacinile cu siguranta,tehnica cu punga imi este straina mie,insa eu as fi procedat asa :
as fi controlat radacinile care era sanatoasa o las care nu o taiam
replantam orhideea
repaus la apa cel putin 5 zile .
Si pulverizatul excesiv poate dauna plantelor.Ne-ar fi fost de ajutor niste poze daca aveati asa am fi discutat mai usor!
Si nu in ultimul rand nu uitati sa va prezentati la categoria noii membrii se prezinta asa ne putem cunoaste mai bine!
:rose:
 

sorinaadriana

New Member
helisananca a spus:
Buna ziua,de la prea multa apa au putrezit radacinile cu siguranta,tehnica cu punga imi este straina mie,insa eu as fi procedat asa :
as fi controlat radacinile care era sanatoasa o las care nu o taiam
replantam orhideea
repaus la apa cel putin 5 zile .
Si pulverizatul excesiv poate dauna plantelor.Ne-ar fi fost de ajutor niste poze daca aveati asa am fi discutat mai usor!
Si nu in ultimul rand nu uitati sa va prezentati la categoria noii membrii se prezinta asa ne putem cunoaste mai bine!
:rose:
nu ma pricep mai de nici un fel la tehnologie si nu stiu cum sa incarc foto.poveste phalei mele sta cam asa tratament identic cu al surioarei sale.apa ca la 7-8 zile prin scufundare cateva minute,dar vasul in care o scufundam nu era foarte plin si isi luau apa doar prin parte de jos a ghiveciului.cealalta e foarte bine s-a ramificat are boboci,ii mai creste o frunza.cea bolnava nu mai are nici o radacina era ea putin afectata de cand am cumparato frunzele erau cam galbene in tin din 4 au mai ramas doar 2 si alea putin cam decolorate.ce pot sa mai fac?
 

laural

Well-Known Member
Sa va arat o orhidee pe care mi-am dorit-o mult de tot , si azi am gasit-o :dans: :dans: :dans: :dans:
:petrecere: :petrecere: Frumoasa mea miniMark :petrecere: :petrecere:

                               
 

helisananca

Member
Eu am o phala alba care anul trecut am avut'o inflorita cateva luni bune cu foarte muuuulte flori,chiar radeam inaintea nuntii ca numai e nevoie sa cumparam cocarde le facem noi direct :rofl: insa anul asta a facut 2 tije pe jumatatea celor de anul trecut :( si nu imi explic de ce?nu am schimbat nimic la ea!si mai am o curiozitate :cum as putea sa le fac ss infloreasca toate odata?am vazut in geamul unei case vreo6 toate cu flori si mi-as dori si eu
 

lelia

Well-Known Member
aleynad a spus:
acum 3 ani mi-era teama sa incerc, dar odata ce-a patruns microbul... :)
Imi place mult coltisorul acela ! :visator: ghivece elegante ,tutori ,,bengosi ” ,sunt gatite ca pentru expozitie .
Cea albastu-mov ,e din alea vopsite sau e un soi mai deosebit ?
Sa-ti traiasca ,sa te bucuri de ele ,sunt minunate !
 
helisananca a spus:
Eu am o phala alba care anul trecut am avut'o inflorita cateva luni bune cu foarte muuuulte flori,chiar radeam inaintea nuntii ca numai e nevoie sa cumparam cocarde le facem noi direct :rofl: insa anul asta a facut 2 tije pe jumatatea celor de anul trecut :( si nu imi explic de ce?nu am schimbat nimic la ea!si mai am o curiozitate :cum as putea sa le fac ss infloreasca toate odata?am vazut in geamul unei case vreo6 toate cu flori si mi-as dori si eu
Probabil ca daca le tii pe toate in aceleasi conditii, exista posibilitatea sa infloreasca in acelasi timp.
Referitor la faptul ca fac flori si tije mai mici, inseamna ca nu au putere sa faca totul cum vrem noi. Din motive diferite. De exemplu, am o prietena care are vreo 9 Phale. Toate stau in acelasi loc. Cea alba a avut 4 tije: una a fost rupta accidental si a mai ramas cu trei. Nu i s-a deschis nicio floare.
Din observatiile mele am constatat ca fertilizarea regulata este foarte importanta, alaturi de lumina si temperatura. Atunci cand am fertilizat ca la carte, am avut flori mari si frumoase. Nu ma refer numai la Phale.
Si am mai observant, ca cel putin un an dupa ce le-am cumparat, se dezvolta bine. Si asta pentru faptul ca le cumparam super fertilizate. Pe deasupra, sunt si tratate cu hormoni de crestere, antistres etc., ceea ce noi nu facem acasa. Cum iti explici ca o Phale cu 3 frunze si radacini foarte putine are flori mari, tija groasa, la prima inflorire?
Piticania aia mica e haioasa tare! Mi-a fost asa de ciuda cand am rupt prima tija, ca am vrut s-o arunc.
 

helisananca

Member
Le am pe toate 7 in acelasi loc de 2 ani aproape aceleasi conditii toate.EU cred ca am facut o greseala in urma cu o luna am pus fertilizator si de atunci absolut toate au inceput sa se zbarceasca sa li se usuce frunze :( nu mai pun ca si asa nu ma pricep...le las naturale..acum chiar imi e ciuda pt ca probabil a fost prea mult si le-am intoxicat
 

ares

New Member
buna, am o phale mini, am cumparat-o aseara si substratul e format din sphagnum care mustea de apa, am verificat radaciniile inainte de achizitie ( avea una putrezita, dar mai sunt suficiente); intrebarea mea e: sa o pun in scoarta sau sa o pun inapoi in sphagnum? (acum e in punga,numai radacinile pentru ca e inflorita)
a! o intrebare suplimentara: daca o radacina e rupta si se tine in...cum sa-i spun "ata" :? , dar de la ruptura in jos si sus radacina pare ok, e verde, nu e patata, aceea pot sa o las?

multumesc :D
 
helisananca a spus:
Le am pe toate 7 in acelasi loc de 2 ani aproape aceleasi conditii toate.EU cred ca am facut o greseala in urma cu o luna am pus fertilizator si de atunci absolut toate au inceput sa se zbarceasca sa li se usuce frunze :( nu mai pun ca si asa nu ma pricep...le las naturale..acum chiar imi e ciuda pt ca probabil a fost prea mult si le-am intoxicat
Eu folosesc doza foarte mica. De exemplu, in loc de 6 ml/ litru apa, pun 1 ml/ litru apa. Pun cam 3 litri apa intr-un lighean, 3 ml fertilizant Compo si 0.3 ml Atonik. Ud fiecare orhidee cu apa din lighean, torn apa cu un pahar.
 
ares a spus:
buna, am o phale mini, am cumparat-o aseara si substratul e format din sphagnum care mustea de apa, am verificat radaciniile inainte de achizitie ( avea una putrezita, dar mai sunt suficiente); intrebarea mea e: sa o pun in scoarta sau sa o pun inapoi in sphagnum? (acum e in punga,numai radacinile pentru ca e inflorita)
a! o intrebare suplimentara: daca o radacina e rupta si se tine in...cum sa-i spun "ata" :? , dar de la ruptura in jos si sus radacina pare ok, e verde, nu e patata, aceea pot sa o las?

multumesc :D
De obicei, cele foarte mici, ca a mea din poza anterioara, se asaza in muschi. S-ar usca prea repede in scoarta. Se uda mai rar, dar nicidecum cu multa apa.
Dar am vazut si ghivece medii pline cu muschi. Din experienta mea, acestea pot sta foarte bine in scoarta.
Referitor la radacini, am vazut unele uscate la baza si apoi au crescut (s-au continuat) cu parti verzi si sanatoase. Cand le vezi uscate sau ate, esti tentata sa le tai. Si eu le tai. Poate ne spune altcineva alta parere.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Lelia, multumesc pentru aprecieri! :D
Am cam renuntat la plante de interior, in ultima vreme m-am concentrat pe gradina si pe orhidee ( sunt mai usor de ingrijit) si atat de frumoase :D
Nu e niciuna vopsita, toate infloresc la fel de fiecare data :D
 
Sus