Phalaenopsis part 4

belisima

Well-Known Member
vi s-a intamplat sa creasca o tija florala din mijlocul rosetei de frunze?cred ca sunt frunze dar nu stiu de ce sunt asa de lungi



 

Kati

Active Member
Lavinia a spus:
Buna tuturor, am si eu o nedumerire...
Acum cateva luni am cumparat o phalaenopsis din magazin, avea 3 tije pline de flori. Dupa o vreme florile s-au uscat si au cazut si una dintre tije s-a uscat de tot. Am citit pe internet ca trebuie taiate tijele de la al doilea nod. Prin urmare am taiat toate cele 3 tije, chiar daca 2 dintre ele erau inca verzi. Dupa cateva luni au inceput sa creasca 2 tije noi pline de boboci. Doar jumatate din ei s-au deschis, restul au cazut. Pe deasupra, florile noi sunt ca si dimensiune in jumatatea celor pe care le avea planta in momentul in care am cumparat-o. Tin sa precizez ca in tot acest timp (de cand am taiat tijele si pana in prezent) i-am asigurat plantei toate conditiile (umiditate, fereastra spre nord, udare+ ingrasamant o data pe saptamana), iar sub fereastra am un calorifer (propriu-zis exact sub floare). Din ce cauza sunt florile asa de mici? Sunt sanse sa fie mai mari la urmatorul rod?
 

helisananca

Member
belisima a spus:
vi s-a intamplat sa creasca o tija florala din mijlocul rosetei de frunze?cred ca sunt frunze dar nu stiu de ce sunt asa de lungi



Mie mi se intampla acum si eu sunt foarte uimita ,am incercat sa fac poza dar nu sunt reusite deloc,plus ca tija este inca foarte mica si este sub o frunza si nu o opt prinde foarte bine ,la mine orhideea are deja o tija de vreo 2 luni cu floricele insa vad ca iese si asta voios din mijlocul frunzelor din rozeta ...ciudat insa ma bucur ca face flori :)
 

helisananca

Member
Kati a spus:
Lavinia a spus:
Buna tuturor, am si eu o nedumerire...
Acum cateva luni am cumparat o phalaenopsis din magazin, avea 3 tije pline de flori. Dupa o vreme florile s-au uscat si au cazut si una dintre tije s-a uscat de tot. Am citit pe internet ca trebuie taiate tijele de la al doilea nod. Prin urmare am taiat toate cele 3 tije, chiar daca 2 dintre ele erau inca verzi. Dupa cateva luni au inceput sa creasca 2 tije noi pline de boboci. Doar jumatate din ei s-au deschis, restul au cazut. Pe deasupra, florile noi sunt ca si dimensiune in jumatatea celor pe care le avea planta in momentul in care am cumparat-o. Tin sa precizez ca in tot acest timp (de cand am taiat tijele si pana in prezent) i-am asigurat plantei toate conditiile (umiditate, fereastra spre nord, udare+ ingrasamant o data pe saptamana), iar sub fereastra am un calorifer (propriu-zis exact sub floare). Din ce cauza sunt florile asa de mici? Sunt sanse sa fie mai mari la urmatorul rod?
Nu sunt mare experta insa ce pot spune e ca e posibil sa fi fost mult tratate ,mult ingrasamant pt a face asa multe tije ca doar asa dau bine la vanzare probabil,posibil ca bobocii sa cada din cauza curentilor de aer sau caloriferul de sub fereastra fiind iarna baga cam multa caldura.Eu le.am mutat pe ale mele am scarificat fix masa pe care mancam deoarece risc sa le pierd daca le las pe pervaz.Incearca sa o pulverizezi cu apa insa ai grija sa nu ramana apa in rozeta pt ca risti sa o pierzi astfel putrezind radacinile.Acum eu vb din punctul meu de vedere dar sa speram ca o sa ne raspunda si un expert :)
 

vivi23ro

Member
daca puteti sa imi dati un sfat.. am un phale ce sta in geam, face tija si are si boboci dar frunzele sint moi si lasate pleostite, nu e cazul de apa prea multa.. nu e putred, sa fie de la prea putin asa moi frunzele?
 

helisananca

Member
e posibil insa mai bine asigura-te ca radacinile sunt ok ..eu am patit asa cu una si am decis sa verific substratul ,cand am scos phala am realizat ca la suprafata era uscat iar la baza ghiveciului era foarte umed...Mai incercati sa le pulverizati cu apa poate aveti un aer uscat in incapaere neexistand umiditate,in perioada asta se intampla de la sursele noastre de incalzire :roll: insa mie mi se mai intampla sa mai pice cate o frunza veche insa creste alta noua ...
 

Kati

Active Member
Belisima, daca tija de floare creste din mijlocul plantei, aceea se numeste tija terminala. Dupa aceea planta va face un pui pe langa ea - cel mai probabil, iar planta mama va muri intr-un final, nu va mai face nicio frunza vreodata.
 

helisananca

Member
Kati a spus:
Belisima, daca tija de floare creste din mijlocul plantei, aceea se numeste tija terminala. Dupa aceea planta va face un pui pe langa ea - cel mai probabil, iar planta mama va muri intr-un final, nu va mai face nicio frunza vreodata.
off da nu vreau sa moara planta mama,e relativ tanara :eek: plus ca a mea mai are o tija normala cu flori,ce trist :(
 

helisananca

Member
Eu mai am o curiozitate,tot plimbandu-ma prin florile voastre,am constat ca nu putini aveti orhideele de orice fel in sticle taiate sau tot felul de bidoane de plastic transparent ,ma tenteaza si pe mine sincer sa mut mai multe la un loc ( am vazut pe aici pe unde la cineva si mi-a placut foarte mult) insa sincer imi este teama sa nu retina umezeala prea mult,ghivecele actuale sunt din plastic transparent relativ la fel dar parca materialul nu este la fel precum o sticla ..
 

vivi23ro

Member
radacinile de jos nu prea sint ok sint stafidite , uscate insa are sus deasupra ghiveciului verzi, acusi o sa deschida bobocii dar frunzele sint ridate si stafidite
 

helisananca

Member
Hmmm nu stiu ce sa zic .am observat ca si eu am una cu frunzele moi in schimb celalalte 6 sunt ok,ma gandesc la mine o fi ori de la caldura ori am udat-o prea mult si pulverizat in fiecare seara poate de la asta..

Dragii mei am vazut ati la o florarie niste phale cu tije de 1 metru :eek: :eek: :eek: :eek: si cate 3 tije,frunze enorme se poate asa ceva ???? erau 25 de euro insa erau imenseeeee nu am pomenit asa ceva pana acum,a si erau toate albe!! umitor!!
nu am putut face poze
 

helisananca

Member



Am o phala care are aceasta tija de anul trecut,a avut flori pe ea ,motivul pt care nu am taiat-o de atunci este ca are niste muguri ceva in varful tijei ,insa tare imi este sa nu fie uscati,de anul trecut nimic schimbat a ramas in aceeasi stare,am zgariat-o un pic cu unghia si este inca verde,ce sa-i fac,as putea sa renunt la ea in speranta ca plata va forma alte tije sau sa mai am rabdare?
 
O Phale mica (medie, as zice), reinflorita. Am primit-o de la o prietena pentru salvare. Era tinuta langa flacara aragazului, pe blat. I-am schimbat substratul, ca avea numai muschi sphagnum, a luat-o de la zero cu radacinile si frunzele, i-a crescut o tija si a inflorit. Nu am stiut ce culoare au florile.
Astept sa se deschida bobocii si la una foarte mica (15 cm cu ghiveci +tija). Fara sa vreau i-am rupt prima tija, asa ca a trebuit s-o astept pe a doua.

http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... a1cf16.jpg
 

belisima

Well-Known Member
Kati a spus:
Belisima, daca tija de floare creste din mijlocul plantei, aceea se numeste tija terminala. Dupa aceea planta va face un pui pe langa ea - cel mai probabil, iar planta mama va muri intr-un final, nu va mai face nicio frunza vreodata.
:( wow,kati,de ce se intampla asta?am 2 la fel cumparate impreuna anul trecut,,,nu vad urme de pui
 

helisananca

Member
azi am fost in plimbari si am facut cateva poze la un Magazin :) erau foarte frumoase,m-am abtinut sa mai imi cumpar vreuna din lipsa spatiului
 

CameliaD

New Member
Buna ziua,

Am primit si eu o Phale, si din pacate avea frunzele galbene si patate, asa ca dupa cateva zile i-au picat si florile si frunzele, asa ca am scos-o din ghiveci, i-am spalat pamantul (de fapt scoarta) si am pus-o putin la uscat, iar radacinile care erau uscate le-am taiat. Am observat ca nu avea multe radacini compromise, asa ca am repus-o in acealsi ghiveci. Credeti ca isi va mai reveni? Ce ar trebui sa fac cu ea, sa ii schimb si scoarta? Multumesc fetelor. :*
 

helisananca

Member
Ai facut foarte bine acum rabdare sa ai ,si eu chiar ieri am procedat la fel cu una care o am de foarte mult timp si m-a bucurat cu multe flori insa acum s-a suparat pe mine cred.Acum si eu astept sa vad daca isi va reveni.
Insa pt inceput te invitam sa te prezinti viewforum.php?f=25 aici in cazul in care nu ai facut-o dupa care rasfoind topicurile dupa forum cu siguranta vei invata multe. :hug:
 

helisananca

Member
ieri am gasit sprayul asta plus inca niste servetele umede,toate speciale pt orhidee,sunt pt stergerea frunzelor,ce ziceti ati folosit asa ceva ? sunt toxice?eu am folosit la niste palmieri mari pt a le sterge frunzele un fel de spray special insa am fost fortata de sefa ca altfel nu as fi facut asta era exact ca un silicon de pantofi.
PLus de asta am cumparat de la Compo un ingrasamt pt plantele cu flori iar concentratia este de 3,5-6-6 am aplicat ieri la orhidee si la restul celor care au si fac flori,insa aici nu sunt pe domeniul meu si astept sfaturile voatre :)
 
Sus