Phalaenopsis part 4

liliput

Member
Multumesc ptr ajutor gradinar1,acum ce sa zic...le-am lasat in pace,fara ingrasamant,dar n-a facut decat o tija cu 5 boboci.E normal asa,boboci putini? Multumesc f mult.
A..era sa uit.Imi cer scuze ca abia acum am raspuns...
 

laural

Well-Known Member
La mine la majoritatea orhideelor pe care le-am luat din magazine cu boboci, acasa in 2-3 zile bobocii s-au uscat si nu au mai inflorit. Apoi dupa 7-10 zile, au inceput sa le creasca in continuare tija cu boboci viabili .....cred ca e din cauza ca s-a schimbat brusc mediul ( temperatura, umiditate etc...)
 

adite

Active Member
Si la mine se usuca majoritatea bobocilor, imediat dupa cumpararea orhideelor, indiferent de anotimp. Este posibil ca orhideele sa stea mai multe zile la intuneric si racoare, pana ajung la noi. Din aceasta cauza, plantele sufera. De multe ori, cum ajung, angajatii din magazine se grabesc sa le ude cu apa rece, marindu-le stressul. :suparat:
 

laural

Well-Known Member
Eu am 2 pe care le-am ales cu boboci, dorind sa ma bucur mai mult timp de flori si cand am vazut ca se usuca , imi venea sa mor de ciuda :cry: , dar acum m-am mai linistit, cand am vazut ca isi revin :D
 

Catalin

Member
Ale mele Phale ,cele care au inflorit acum iarna, in majoritate au florile mai mici decat in mod obisnuit si dureaza mult mai putin...sa fie oare de la temperatura ceva mai scazuta?
 

Kati

Active Member
Iarna si la mine se comporta la fel. Ba, le mai cad si din boboci din cand in cand, ceea ce este suparator, dar am ales sa nu ma mai stresez din cauza asta :D
Plantele au lumina mai putina iarna, probabil de asta cresc si florile mai mici.
 

helisananca

Member
Buna ziua ,vreau sa va prezint si mica mea colectie (7 la numar) au fost mai multe insa le-am pierdut pe drum .
Acetea pe care le am acum implinesc curand 2 ani de cand ma bucura cu florile lor,problema mea este faptul ca iarna aceasta nu m-au mai bucurat atat de mult cu flori precum anii precedenti si imi este frica sa nu le pierd,au fost toate 7 inflorite anul acesta pana in septembrie octombrie insa de atunci doar una s-a aratat curajoasa!Am si link-ul cu poze poate va puteti da o parere.
Multumesc :rose:
http://s799.photobucket.com/user/helisa ... ow/Orhidee
 

helisananca

Member
D at fiind faptul frigul de afara ,cei de bloc au dat centrala blocului la maxim prin urmare caloriferele bubuie iar orhideele mele au trebuit sa isi mute locul ,dupa pervaz pe masa din fata pervazului insa nu foarte aproape de sursa de caldura :( imi e asa de ciuda pana acum parca vroiam eu mai multa caldura dar acum mie mila de ele ,plus ca se pregatesc fiecare sa formeze cate o tija :nefericit:
 

helisananca

Member
sunt superbe mai ales cele pestrite :nefericit: :nefericit: :nefericit: sunt de vis...
ale mele deoca,data formeaza cate o tija
 

laural

Well-Known Member
La una dintre phale a inceput sa se ingalbenesca frunza de jos, incepand de la tulpina :cry: , care ar fi cauza si ce pot sa fac ? Radacinile sunt ok :(
 

helisananca

Member
Claude nu pot inchide deoarece locuiesc intr-o garsoniera si este camera unde stau,dorm :( le pulverizez cu apa pe frunze deocamdata sunt in regula ,sa speram ca vom rezista :)

Si eu am una caruia i se usuca frunzele de jos,2 la numar insa eu una nu cred ca am de ce sa ma ingrijorez deoarece a facult altele noi si mai face ,plus ca cele de jos erau foarte vechi :gandit: acum sper sa nu fi zis vreo prostie :oops:
 

helisananca

Member
Daca e de la tulpina,verifica si tulpina sa fie ok,se poate sa fii scapat apa inauntru si sa putrezeasca eu asa am patit cu una,am udat-o de sus fara atentie,apa a ramas in mijlocul floarei care in timp foarte scurt a murit
 

laural

Well-Known Member
Da cred ca asa am facut :cry: cand le-am pulverizat apa pe frunze, surplusul s-a scurs si a ramas la baza frunzelor :( Am rupt aseara cele 2 frunze galbene , le-am desprins de tot de pe tulpina, am pulverizat cu fungicid...sa vad :ros_unghii:
 

laural

Well-Known Member
Multumesc :D ,
Da , si eu de obicei sunt atenta si strang surplusul de apa cu un colt de servetel, dar ...
 
Sus