Phalaenopsis part 4

nawaz

New Member
Yes I think I did so : Cry:when I sprayed water on the leaves, surplus flowed and remained at the base of the leaves :( last night I broke the 2 yellow leaves, we all stripped off, I sprayed with fungicide ... to see: ros_unghii:
 

laural

Well-Known Member
Pai sa faca bine sa infloreasca si ale mele, pentru ca batalia pe locurile luminoase din casa e mare,:cat4: Asteapta la rand alte flori de care nu trebuie sa ma rog sa infloreasca:rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
pare sa ii placa la mine pt ca inflorit de 3-4 ori anul asta si mai pregatest doi lastari...:

 

victor

Active Member
La phala hărnicuță cu keiki, 2 din ei au tije florale.
În curând voi avea primele flori de la noile ramificații florale, noile tije înfloresc mai târziu.
 

yo_man

Active Member
Voi le oferiti vre-un tratament special ca sa infloreasca? Ale mele nimic..au radacini, au frunze, au lumina, le-am pus ingrasamant pt stimularea infloriri, dar nimic....
 
Le punem si noi ingrasamant, dar sa nu-ti inchipui ca peste un timp scurt vor inflori din aceasta cauza.
Rezultatele se vad in timp.
Au si ele un ceas biologic. De obicei, acum ar trebui sa le creasca tije si sa infloreasca in iarna.
Depinde cand le-ai cumparat si cand au avut ultimele flori. Unele sunt mai harnice, altele, nu, depinde de hibrizi.
Uite, eu am tije noi si ramificatii pe tije vechi la o Phale care a fost inflorita iarna si vara trecuta. Alta Phale cumparata in mai, nu are nici urma de tija.
Trebuie sa ai rabdare cu ele.
 

victor

Active Member
Nu este suficientă doar aplicarea de nutrienți pentru înflorire.
Creerea diferenței de temperatură de minim 10 grade între zi și noapte,
deficitul masei radiculare, sunt alte cauze care îngreunează inducerea aparițiilor de tije florale.
Dacă plantele au tot ce le trebuie, cum a punctat și Dorina, mai curând sau mai târziu, tijele își vor face apariția negreșit.
Multă răbdare, yo_man !
 
Interesant este cand cresc tije noi vara si infloresc. Tija noua este cea care creste de jos, ca sa fiu inteleasa.
Ma gandesc acum, ca ziceai tu de diferenta de temperatura, ca nu e prea mare cand e caldura in casa.
Uite, ca mi-ai dat de gandit.
 

victor

Active Member
Se poate induce înflorirea și fără acea diferență de temperatură, dar în schimb se folosesc hormoni de inducere a înfloririi.
Producătorii Olandezi îndoapă plantele cu hormoni de creștere, ca să le scoată repede pe piață.
După ce trece prima înflorire, planta mai are rezerve de hormoni pentru încă o reânflorire, dar nu va mai fi atât de bogată ca prima.
Eu am multe phale obținute din keiki sau pui bazali(clone), unele au înflorit o dată în primăvară, altele au tije acum, dar niciodată nu au făcut tije vara.
Se induce înflorirea și fără acea diferență de temperatură, dar mai rar. Fără diferență de temperatură, orhideele vor vegeta, adică vor face noi frunze, pui bazali sau rădăcini.
 
Eu nu te-am contrazis, dar mi s-a aprins un beculet.
Am avut eu doua astfel de infloriri, in vara.
Interesant este ca la o Phale i-am taiat din radacini, apoi au murit 3/4 din acestea, dar ea a facut tija noua in vara.
Oricum, astfel de evolutie am observat si la Dendro phalaenopsis, de exemplu. Au inflorit la trei luni si florile au tinut cate trei luni, timp de un an. Apoi, o mare pauza.
 

yo_man

Active Member
Am inteles, multumesc pt raspuns. Este mai greu cu dif de temperatura....deci sa inteleg ca nu infloresc fara dif de temperatura?
Le-am cumparat in martie-aprilie anul asta si in iulie au inceput sa faca radacini si frunze.
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Teoria spune ca infloresc cu diferenta de temperatura intre zi si noapte dar in practica nu cred ca se respecta.La mine nu au avut diferenta de temperatura, sau au avut de max 2-3 grade. Lumina nu foarte multa, nu atat de multa cum erau obisnuite pana anul asta. Cea mai batrana orhidee are 8 ani :) si am vreo 20-30 deci as putea spune ca am oarece experienta cu ele.
Nu le pun ingrasamant,le schimb insa substratul cam la 2-3 ani.
E perioada in care incep sa creasca tijele, una din ele va inflori pana la Craciun, formeaza acum bobocii.

Au si ele perioade de adaptare, daca se simt bine vor inflori
 

victor

Active Member
Sunt de acord cu tine, am specificat că pot face tije și fără o diferență majoră de temperatură, dar mai greu.
Sunt și alți factori care duc la inducerea infloririi. Lumina, este una din cauzele care duc la inducerea înfloririi.
La phalaenopsis este necesară o perioadă de 14 ore întuneric pentru inducerea înfloririi(zi scurtă)
Bineînțeles și aici se fac excepții, cum s-a scris mai sus, adaptarea plantelor la noul habitat(mediu)
Și eu am cam 30 de phale și majoritatea au noi tije și ramificații.
Eu așa procedez, dar fiecare poate proceda cum dorește.
 

laural

Well-Known Member
Ale mele au termen pana la Craciun sa faca tije :giggle:.Unele dintre ele,ascultatoare, au inceput deja:clap:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu stiu din care e asta, dar sper sa ma lamureasca careva.... a inflorit in ultimele saptamini:

 
Sus