Phalaenopsis part 4

GeorgyMB

New Member
Scuzati ca incep cu altceva, dar vreau sa va zic ca mereu trec pe langa geamul acesta si cand ma uit la aceste Phale, mi se face mila de ele. Sunt galbene, din cauza ca au soare direct. :oops::speechless::( Nu pun poze doar ca sa ii critic pe acei oameni, la urma urmei fac ce vor cu ele, ci doar prin a-mi exprima mila fata de ele ca sunt cam nefericite. Macar pun ca ceilalti care si-au luat pentru prima data orhidei sa vada efectele soarelui de dupa amiaza direct pe orhidee. O dupa amiaza frumoasa, si scuzati daca sunt neclare pozele.
http://s173.photobucket.com/user/Georgy_Geo/media/20150824_153711_zpsgybjp57j.jpg.html?sort=3&o=2
http://s173.photobucket.com/user/Georgy_Geo/media/20150824_153731_zpsmebcrq5o.jpg.html?sort=3&o=0
 

CristianG

Well-Known Member
Scuzati ca incep cu altceva, dar vreau sa va zic ca mereu trec pe langa geamul acesta si cand ma uit la aceste Phale, mi se face mila de ele. Sunt galbene, din cauza ca au soare direct. :oops::speechless::( Nu pun poze doar ca sa ii critic pe acei oameni, la urma urmei fac ce vor cu ele, ci doar prin a-mi exprima mila fata de ele ca sunt cam nefericite. Macar pun ca ceilalti care si-au luat pentru prima data orhidei sa vada efectele soarelui de dupa amiaza direct pe orhidee. O dupa amiaza frumoasa, si scuzati daca sunt neclare pozele.
http://s173.photobucket.com/user/Georgy_Geo/media/20150824_153711_zpsgybjp57j.jpg.html?sort=3&o=2
http://s173.photobucket.com/user/Georgy_Geo/media/20150824_153731_zpsmebcrq5o.jpg.html?sort=3&o=0
Păcat de ele...Din păcate unii nu știu cum să le îngrijească și în final mor! Oricum sunt pe ducă cele din imaginile postate de tine...:(
 

GeorgyMB

New Member
Vreau sa va spun ca sunt ingrijorata....v-am povestit de orhideea mea fara radacini....e in sera, are substratul uscat, bag ciotul in solutie de apa cu Atonik cam o data pe saptamana, umezesc petul....problema e ca nici pana acum nu i-a iesit....macar un colt de radacina care sa-mi ofere o speranta ceva...mai trebuie sa fac ceva in afara sa astept? Gresesc undeva? Nu vreau s-o pierd...:(:(:(
 

Teoctavia

New Member
Buna. Sunt noua pe forum. M-am inregistrat pentru ca am o dilema cu orhideea mea. O am de 2 ani. Anul acesta mi-a inflorit f. frumos. A avut 19 flori pe o tija bifurcata. A fost inflorita din aprilie pana prin iulie(aproape 4 luni). A inceput sa de-a frunze noi, si parca se vad 3 varfuri. are si multe radacini noi pe afara. Nu stiu ce vrea sa imi transmita. E prea mic ghiveciul ?
Atasez cateva poze, poate ma puteti ajuta.
 
Ultima editare:

GeorgyMB

New Member
Din cate am citit pe aici, in general dupa inflorire urmeaza o perioada de vegetatie, timp in care ies frunze si radacini noi, nu trebuie sa fii ingrijorata, apropo, orhideelor le place sa aiba radacinile cat mai inghesuite in ghiveci asa ca e bun ghiveciul. :-)
 

adrianam

Well-Known Member
Nu ai facut bine ca i-ai pus ghiveci opac. Trebuia sa pastrezi ghiveciul transparent, radacinile au nevoie de lumina.
 

Teoctavia

New Member
Multumesc pentru raspunsuri.

Ghiveciul l-am schimbat anul trecut. De atunci mi-a inflorit foarte frumos, anul acesta. Nu cred ca o deranjeaza ghiveciul opac.

Apropo, citind despre "pretentiile" orhideei, cu ghiveci transparent, in ghiveci sa fie doar scoarta de copac, ca se uda odata la cateva zile(chiar odata pe saptamana), ... . Eu cand am primit-o nu am tinut cont de aceste lucruri(nici nu m-am informat foarte mult atunci). Am tratat-o ca pe oricare alta planta de ghiveci. Cand i-am schimbat ghiveciul, pe fund i-am pus amestec de nisip+pamant de gradina+humusil solid(ca aveam pe acasa). Si am plus planta din ghiveciul transparent in ghiveciul nou - fara sa ii curat radacinile, sa ii schimb scoarta dintre radacini - cum citeam pe undeva (ca se schimba ghiveciul la orhidee). Eu ii pun apa in tavita, si ea isi ia cata apa vrea. Cand era inflorita, ii puneam apa si de 2 ori pe zi, ca vedeam tavita uscata. Acum, de cand are frunze, nu mai bea atata apa :)

Eu zic ca i-a mers destul de bine, si cu ingrijirea aceasta, pentru ca atat de frumos mi-a inflorit in primavara, au tinut florile aproape 4 luni, si acum isi da frunzulite noi.
Mie mi se pare foarte usor de ingrijit orhideea.

Daca are keiki bazali, se poate inmulti? Ca am citit doar despre inmultirea cu keiki de pe tija inflorita.
 

IoanaC

New Member
Revin cu informatii despre cele 2 orhidee ale mele, de care va povesteam acum vreo 2 luni cred. I-am schimbat din nou substratul celei la care aparusera ciupercute albe..aici nu mi-a raspuns nimeni ce sa fac dar m-am gandit ca asa e cel mai bine. Mi-a fost frica ca am deranjat-o prea mult mutand-o de 2 ori in aceeasi saptamana, dar mi se pare ca de cand cu noul substrat incepe sa arate tot mai bine. Cealalta a ramas in substratul in care am cumparat-o, la care adaugasem eu foarte putina turba.
Prima arata acum mult mai bine, desi marginile frunzelor au ramas putin decolorate. De vreo 2 saptamani am observat ca ii creste si o frunzulita noua, ceea ce m-a bucurat foarte mult :)

[/URL][/IMG]


A doua orhidee, la care varful de crestere a fost indepartat, a inceput sa se ridice in aer, sa se inalte cu ajutorul radacinilor, ajungand intr-o pozitie destul de ciudata, dar n-am vrut sa o deranjez si sa o asez mai bine...am lasat-o sa stea cum vrea. Acum cateva zile am observat cu mare bucurie ca ii apare un coltisor verde, care oricat mi-as dori sa fie un keiki, banuiesc ca va fi o tija florala. Voi ce spuneti?


 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
E o tija :) - arata foarte bine si o sa-i poti schimba pozitia dupa ce infloreste.
Cat despre keiki, aparitia unuia se intampla foarte rar daca nu e un fenomen indus si e o dovada mai degraba ca e o planta stresata care se straduieste sa gaseasca o metoda de supravietuire.
 

IoanaC

New Member
Multumesc de raspuns, gradinar 1! Planta asta chiar e stresata. Nu ma asteptam sa infloreasca avand in vedere ca are tija terminala taiata, dupa cum am mai mentionat. Asta e si motivul pentru care ma gandeam ca va face pui, desi mi s-a spus ca poate dura 2-3 ani :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ioana, nu stiu daca am mai spus povestea asta, dar, cu riscul de a ma repeta, eu am descoperit prin propriile greseli ca phalele sunt printre cele mai rezistente plante. Am udat gresit si neglijent o orhidee si am reusit sa o defoliez ( a murit varful de crestere, etc). Planta a facut in timpul asta o tija si a inflorit. Apoi realmente dintr-o amarata de radacina sidefie viabila a lastarit cumva langa vechiul manunchi de frunze si a facut doua mici frunzulite.
Le-am ingrijit ca pe ochii din cap....am replantat-o cand frunzele erau cam de lungimea unui deget si acum e ok :)

Am pozat-o ca mi s-a parut fenomenal cum a luptat ea. Acum e maricica, poate o sa-i fac maine o poza sa vedeti diferenta
IMG_2838
 

IoanaC

New Member
Pe a mea asa am cumparat-o, fara varful de crestere, sincer nici nu am observat si chiar daca observam tot nu stiam atunci ca nu e bine. Oricum, imi dai sperante mari cu poza asta, mai ales ca orhideea mea inca are frunze si o multime de radacini groase si frumoase :) Si chiar mi-ar placea sa vad cum au evoluat frunzulitele tale :)
 

malina

Member
Buna fetelor,

Aici http://malinaphale.sunphoto.ro/Phale sunt cateva poze cu orhideele mele cu rugamintea sa ma ajutati cu sfaturi, pentru ca eu cred ca nu le merge foarte bine...Desi dupa cum se vede in poza, toate au frunzele incretite, au cate o frunza mica in mijloc si au si radacini noi :-). Una din ele arata foarte rau, i-am rupt un pic frunza din mijloc, dar cu toate astea a continuat sa creasca si are si frunza noua. Scoarta din ghiveci este speciala pentru orhidee (cred ca de la Floria) si le pun saptamana solutie diluata de la Compo. :-) Stau la o fereastra unde au lumina dar nu bate soarele deloc.
 

IoanaC

New Member
Buna malina, mie mi se par putin deshidratate ,cu toate ca radacinile par verzi... dar abia am inceput sa inteleg si eu cate putin despre care e treaba cu orhideele, deci poate iti va spune cineva mai experimentat ce sa le faci. Pana atunci eu le-as pulveriza cu apa frunzele, ale mele asa si-au mai revenit din deshidratare :)
 

IoanaC

New Member
malina, daca ai sa folosesti te rog sa ne impartasesti si noua rezultatele :)
In alta ordine de idei, vin cu o intrebare pentru experti, dar intai trebuie sa va povestesc despre ce e vorba :) Lucrez de vreo 2 luni intr-o florarie si inca de la inceput simteam intr-o zona un anumit parfum, care ulterior am remarcat ca venea de la orhideea galbena din poza de mai jos. Acum i se trec florile, o parte au cazut si nu mai e parfumata. M-am gandit sa o cumpar cand i se trec florile de tot si va fi la reducere, dar voiam sa va intreb daca vi se pare sanatoasa. Mie radacinile mi se par ok, dar are o frunza taiata, nu stiu din ce motiv. Astept pareri, desi avand in vedere ca inca imi amintesc parfumul ei frumos sunt aproape sigura ca am s-o cumpar :) Am uitat sa mentionez ca praful acela galbui de pe frunze e vopseaua de la un vas-masca, nu e bolnava planta.




 

adrianam

Well-Known Member
Ale mele vegeteaza, nu mai are nici una flori.
S-au mai ingalbenit din frunze.
Desi voiam sa mai achizitionez una in iarna aceasta, cred ca nu voi mai avea loc din cauza hibiscusilor- am achizitionat foarte multi in aceasta toamna!
 
Sus