Phalaenopsis part 4

MaraSilvia

New Member

GeorgyMB

New Member
Din cate am citit pe forum ,aceea este o tija terminala !Orhideea moare din cauza acestei tije si o sa faca cel mai probabil un keiki bazal.Imi pare rău pentru orhidee .:cry:
Speram sa nu aud asta. :cry: Oooof, daca stiam nu o luam...luam alta, are niste flori de un mov asa frumos! Chiar nu se poate face nimic cu acea tija? :sweating: Si daca nu va face keiki? Nu vreau s-o pierd! Si asa ma chinui cu prima mea orhidee care, datorita prostiei mele cu apa am lasat-o fara radacini....Imi iubesc asa de mult orhideele ca as face orice numai sa le fie bine, numai sa nu le pierd! :cry:
 

MaraSilvia

New Member
Speram sa nu aud asta. :cry: Oooof, daca stiam nu o luam...luam alta, are niste flori de un mov asa frumos! Chiar nu se poate face nimic cu acea tija? :sweating: Si daca nu va face keiki? Nu vreau s-o pierd! Si asa ma chinui cu prima mea orhidee care, datorita prostiei mele cu apa am lasat-o fara radacini....Imi iubesc asa de mult orhideele ca as face orice numai sa le fie bine, numai sa nu le pierd! :cry:
Imi pare rău..si eu le iubesc mult, orhidee aia a mea cu pete s-a îmbolnăvit si ii cade a doua frunză de sus ...a intrat apa in mijlocul frunzelor, imi pare rău de ea, măcar are rădăcini bune si poate face un pui sau face alta frunză...Imi e mila asa de tare de plantele bolnave :cry::cry::cry:, a mea avea florea visinie :redrose::redrose:
 

GeorgyMB

New Member
Da, urat ca sunt asa sensibile, la mine mereu cand pica apa acolo la mijloc, in secunda urmatoare sterg cu carpa pana nu se mai vede vreo picatura de apa. Trebuie multa atentie ce e drept. Am auzit ca e pe aici un domn cu multa experienta pe orhidei, sau or fi mai multi cu experienta, nu vreau sa marginalizez :D vreau doar sa stiu daca poate fi smulsa acea tija din poza? :oops::oops: Ar fi chiar aiurea sa o pierd, mai ales daca n-ar face keiki :sweating:
 

MaraSilvia

New Member
Sa iti spun niste criterii dupa care alegi o orhidee :
-frunze verzi închis, carnoase, fara pete
-rădăcini verzi, nu uscate sau putrezite
unde incep frunzele de jos sa nu fie mucegait sau putregait, adică sa nu fie negru
-florile frumoase, fara pete, daca are boboci ei trebuie sa fie lucios , nu stafiditi
-fara paraziti
-atentie daca are tija terminala, nu o cumparati ca va murii dupa ceva timp
Cam asa ar fii regulile la cumpărare .
 

MaraSilvia

New Member
Da, urat ca sunt asa sensibile, la mine mereu cand pica apa acolo la mijloc, in secunda urmatoare sterg cu carpa pana nu se mai vede vreo picatura de apa. Trebuie multa atentie ce e drept. Am auzit ca e pe aici un domn cu multa experienta pe orhidei, sau or fi mai multi cu experienta, nu vreau sa marginalizez :D vreau doar sa stiu daca poate fi smulsa acea tija din poza? :oops::oops: Ar fi chiar aiurea sa o pierd, mai ales daca n-ar face keiki :sweating:
Nu prea cred ca poate sa fie smulsă.Si eu am sters bine, dar totusi a mai rămas apa:cry:.Sper sa se insanatoseasca orhideea mea si a ta . Mult succes la orhidee !
 

victor

Active Member
Bună ziua!:openrose:
Din păcate nu se rezolvă nimic dacă tai sau zmulgi tija terminală, oricum nu mai are de unde să iasă o frunză nouă.
Dacă o îngrijești, planta va face un pui bazal, dar poate face și alte tije, dacă are mai multe frunze de la baza cărora nu a apărut încă vreo tijă.
 

GeorgyMB

New Member
Bună ziua!:openrose:
Din păcate nu se rezolvă nimic dacă tai sau zmulgi tija terminală, oricum nu mai are de unde să iasă o frunză nouă.
Dacă o îngrijești, planta va face un pui bazal, dar poate face și alte tije, dacă are mai multe frunze de la baza cărora nu a apărut încă vreo tijă.
Buna ziua! Multumesc mult pentru raspuns! Are doar o tija cu flori, am cumparat-o inflorita. De exemplu, azi am udat-o pe frunze cu solutie de apa cu Atonik, sper ca e bine nu? Si daca e bine, cam de cate ori pe saptamana o pot uda cu acea solutie (cu apa obisnuita stiu ca odata la 3-4 zile)? Aaa, si inca o intrebare: dupa ce ii trec florile, as putea taia tija verde ca sa las planta sa acumuleze energie pentru a face pui? Sau o las, in speranta ca poate o face un keiki pe tija?
 
Ultima editare:

MaraSilvia

New Member
Buna ziua! Multumesc mult pentru raspuns! Are doar o tija cu flori, am cumparat-o inflorita. De exemplu, azi am udat-o pe frunze cu solutie de apa cu Atonik, sper ca e bine nu? Si daca e bine, cam de cate ori pe saptamana o pot uda cu acea solutie (cu apa obisnuita stiu ca odata la 3-4 zile)? Aaa, si inca o intrebare: dupa ce ii trec florile, as putea taia tija verde ca sa las planta sa acumuleze energie pentru a face pui? Sau o las, in speranta ca poate o face un keiki pe tija?
Lasă tija, poate face un keiki pe tija.Nu cred ca poti sa uzi orhideea la 3 zile......Eu le ud la 1 săptămâna cand le vad cu rădăcinile albe, mi se pare prea rapid la 3-4 zile, rădăcinile din cauza asta au putrezit .Cu atonik poti sa o uzi cand o uzi cu apa, adică săptămânal , doar o pulverizezi in fiecare zi pe frunze cu apa .
 

GeorgyMB

New Member
Lasă tija, poate face un keiki pe tija.Nu cred ca poti sa uzi orhideea la 3 zile......Eu le ud la 1 săptămâna cand le vad cu rădăcinile albe, mi se pare prea rapid la 3-4 zile, rădăcinile din cauza asta au putrezit .Cu atonik poti sa o uzi cand o uzi cu apa, adică săptămânal , doar o pulverizezi in fiecare zi pe frunze cu apa .
Mersi pentru tija. :-) Ma refeream la udatul frunzelor, nu radacinilor, adica la stropit. :-) Scuze ca nu m-am exprimat cum trebuie. :D:D Asta voiam sa stiu daca pot stropi frunzele cu acea solutie odata la 3-4 zile.:wink:
 

victor

Active Member
Nu este necesar să tratezi planta cu atonik, numai dacă are probleme cu rădăcinile se impune acest stimulent.
După ce planta a terminat ciclul înfloririi, vegetarea aproape că va înceta, adică va intra în repaus vegeatativ.
Se știe că în perioada repausului vegetativ nu se mai aplică nutrienți sau stimulenți.
Ar fi o risipă inutilă. Acum este nevoie de răbdare, numai când apare puiul bazal se poate relua tratamentul cu nutrienți.
Poate dura 3-4 luni sau 1-2-sau 3 ani până va apare puiul bazal, asta numai planta poate decide.
Până atunci se va uda planta superficial cu apă, numai când culoarea rădăcinilor devine argintie.
 

xamrita87

New Member
La 2 orhidee au radacinile parca pete galbene pe ele, parca ar fi arse asa arata (sau putrezesc, nu imi dau seama). Mi s-au parut deshidratate cele de la suprafata si am mai pus apa pe ele (cam la 2 zile), oare de aceea sa fie asa? (am pus apa deasupra pe radacinile deshidratate, nu in rest). Nu stiu ce sa le fac, sa nu afecteze floarea...
Multumesc

http://xamrita.sunphoto.ro/Orhidee_radacini
 

GeorgyMB

New Member
Din cate vad, par a fi putrezite, oricum mi se pare des odata la 2 zile, eu cel putin le pulverizez, acum las la latitudinea celor cu experienta daca e asa.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mie mi s-au parut ok radacinile, posibil ca de la sarurile din apa sa capete culoarea aceea. Dar sa le uzi la 2 zile? 1 data pe saptamana daca e foarte cald, pe masura ce se raceste vremea uzi la 2 saptamani poate chiar mai rar.
 

xamrita87

New Member
Nu le ud la 2 zile, le ud doar cand sunt argintii radacinile. M-am referit ca ud doar deasupra, de la caldura pareau foarte deshidratate radacinile de la suprafata si pareau ca se usuca. (cele din ghiveci erau ok, ma refer doar la cele de la suprafata)
 
Sus