Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elipopa

Active Member
doua noutati si la mine, pistruiata e luata la reducere, ii cazusera toate florile, a facut boboci noi in varful tijei, e o dulce


 

lexa

Member
Super pistruiata ta, asa am luat si eu 2 phale la reducere, erau pleostite. Saracele erau neudate, si-au revenit cu putina apa

 

elipopa

Active Member
multumesc, si voi sa va bucurati de aceste minuni! M-am indragostit iremediabil de aceasta floare!
 

Anysa

Member
Cateva intrebari despre orhideea phalaenopsis

Salutare!!!

Am o orhidee din aprilie (am primit-o de ziua mea) si ieri am observat ca are cateva floricele ofilite, oare isi va reveni??? cred ca eu sunt de vina am tinut-o in soare :( si are si 2 frunze putin uscate, ce sa fac, sa astept sa se ofileasca de tot sau sa ii rup eu frunzele ofilite. Am mai citit pe aici ca floarea trebuie scufundata in apa, cum trebuie sa fie apa? ma gandesc ca apa rece nu ii face bine, eu pana acum o udam dintr-o sticla tinuta la temperatura camerei.
 

angela draganoiu

Active Member
Re: Cateva intrebari despre orhideea phalaenopsis

florile ofilite sint ceva natural pt o planta in general, florile nu tin o vesnicie. se ofilesc si cad si le iau locul altele. la orhideele phalenopsis florile ar trebui sa tina cca. 4-5-6 luni in functie de conditiile pe care le au la fiecare dintre noi acasa. nu prea le place in soare direct, desi am mai vazut astfel de plante expuse la ferestre unde bate soarele toata ziua. ar trebui pusa undeva unde sa aibe soare numai citeva ore pe zi.
umiditatea atmosferica e foarte importanta pt orhidee. eu le pun in ghivece masca unde am pietricele pe care incerc sa le mentin umede mereu.
de udat e bine sa scufunzi ghiveciul in apa calduta pt 10-15 minute apoi, dupa ce s-a scurs, o pui la locul ei. iar la 2 udari ii pui in apa si putin ingrasamant. vara ar trebui udate cam la 5-6 zile in functie de cum se usuca scoarta, ai sa vezi ca radacinile se fac argintii cand nu au apa, iar iarna cam la 10 zile. totul e in functie de temperatura din camera unde sint puse.
 

Anysa

Member
Re: Cateva intrebari despre orhideea phalaenopsis

Multumesc din suflet pt raspunsuri , acum 2 zile am gasit forumul acesta si imi pare bine ca l-am gasit.

O alta intrebare, mama are si ea o orhidee si mi-a spus ca s-au uscat florile si i-am zis sa taie tija si nu stiu daca am procedat bine spunandu-i acest lucru. :ros_unghii: :ros_unghii: :ros_unghii:
 

Roxana

Active Member
Re: Cateva intrebari despre orhideea phalaenopsis

depinde de ce fel de orhidee are. daca este Phale tija florala nu trebuie taiata imediat dupa trecerea florilor penru ca pe ea pot aparea alte flori noi.
 

Anysa

Member
Re: Cateva intrebari despre orhideea phalaenopsis

Floricelele ofilite au picat :( :cry: , le-am gasit de dimineata pe covor.
 

Roxana

Active Member
Re: Cateva intrebari despre orhideea phalaenopsis

nu are nimic. poate fi din cauza schimbarii mediului sau pur si simplu ca li s-a dus vremea. la Phale florile rezista maxim 6 luni dupa care se ofilesc. Nu taia tija florala pentru ca pe ea poate sa apara alte flori sau un keiki. Daca ii place la tine o sa faca alte flori. Incearca sa nu o mai tii in soare...doar lumina si atat. Cel putin asa le tin eu pe ale mele si le merge foarte bine.
 

Anysa

Member
Re: Cateva intrebari despre orhideea phalaenopsis

Multumesc de sfat, orhideea mea mai are flori deci inca mai am sperante :D , am mutat-o de la geam, sper sa fie bine. :rose:
 

Anysa

Member
Orhideea mea pierde in fiecare zi cate 2-3 flori :( :cry: speram sa-si mai revina... dar se pare ca e pe duca :cry: . Dupa ce vor pica toate florile rup tija sau o mai las ?(vad ca in varf nu e ofilita).

Si cam dupa cat timp va reinflori? nu mai am rabdare :D
 

Kati

Active Member
Florareasa a spus:
Buna tuturor ;-) !Sint noua pe aici :oops: si fiind si eu o iubitoare de orhidee am si eu o mica colectie cu care m-as putea mindri.Recent am procurat o orhidee albastra ,dar rasfoind googul-ul am inteles ca defapt orhidee albasta nu exista ,ea se injecteaza cu ceva anume si capata aceasta culoare frumoasa si ochioasa :indragostit: insa dupa cite am inteles,urmatoare inflorire poate sa produca deja flori albe, sincer tare as vrea sa o mai pastrez ca albastra.Intrebarea mea catre voi e urmatoarea:stie cineva cu ce substanta o pot injecta si de unde as putea-o procura ca sa-mi pastrez orhideea albastra.Mersi mult! :pa:
 

Kati

Active Member
Anysa, poti taia din tija daca vrei, sau o poti lasa, si s-ar putea sa-i mai apara niste boboci in varf.
Nimeni nu poate spune cu exactitate in cat timp va reinflori, depinde cu totul de planta.
 

Anysa

Member
Imi cer scuze, stiu ca v-am steresat, dar am observat ca tija de pe care au picat toate florile, a ingalbenit in varf, si nu stiu ce sa fac, sa o tai sau sa o las asa.
 

Florareasa

New Member
Eu personal le tai tijele cind ele sint uscate de tot ,pina jos.Daca e numai uscata in virf poti taia numai partea cea uscata de sus.
 

Anysa

Member
Florareasa a spus:
Eu personal le tai tijele cind ele sint uscate de tot ,pina jos.Daca e numai uscata in virf poti taia numai partea cea uscata de sus.
Multumesc de raspuns, acum am descoperit o alta problema, in scoarta era ceva mic cred ca sunt paduchi :eek: , ce sotutie imi trebuie si unde o gasesc sa o cumpar.

Multumesc anticipat. :rose: :rose: :rose:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus