Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Acum se vede poza si intr-adevar e minunata phala ta.Si harnicuta foc.
Sa ai parte de ea!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Intr-adevar mai sunt cativa hibrizi rataciti care au si parfum.Unul discret spre deosebire de alte orhidee insa bine ca exista si acela.Si culmea este ca din ce am mai observat si eu de-a lungul anilor este ca phalele cu flori galbene/portocalii sunt parfumate.Poate ma insel insa eu la acestea am sesizat parfumul.
Sa ai parte de ea!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din ce vad eu orhideea ta iti pregateste o noua tije.Va face flori...
Sa ai parte de ea!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: orhideea phalaenopsis.....

detalii?? E nou cumparata, o ai de mai mult timp...
In principiul vara e perioada lor de stagnare, din cauza caldurii. E firesc sa-i cada florile, va reinflori prin noiembrie-decembrie.
 

motranu

New Member
Re: orhideea phalaenopsis.....

gradinar1 a spus:
detalii?? E nou cumparata, o ai de mai mult timp...
In principiul vara e perioada lor de stagnare, din cauza caldurii. E firesc sa-i cada florile, va reinflori prin noiembrie-decembrie.
pe aceasta o am din martie si pana acum a fost foarte frumoasa..... o ud 1 data pe saptamana....cu apa statuta la temperatura camerei, nu las apa in vasul ei... sper sa nu o pierd ador orhideele...iar o data pe luna le pun si ingrasamant special acela pt orhidee.... va multumesc.... floricele cad deocamdata doar de pe o tija... se usuca treptat una cate una nu toate odata iar asta se intampla de o saptamana.....
 

Roxanna

Active Member
Durata de viață a florilor variază între 2 și 6 luni. Așa că, din ce spui tu, cred că pur și simplu i s-a terminat perioada de înflorire. Tot ce-ți rămâne de făcut este să tai tija florală deasupra celui mai de sus nod și să îngrijești planta ca și până acum. Peste câteva luni, cel mai probabil în toamnă, o să-i crească o rămurică pe tija veche sau chiar o tijă nouă, și o să te bucuri de alte floricele.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vedeti ca exista o diferenta intre perioada de inflorire si durata de viata a florilor.

Perioada de inflorire incepe cu prima floare deschisa si se incheie cu ultima floare inchisa, dar in aceasta perioada infloresc si se trec mai multe flori.
 

Roxanna

Active Member
Așa e, cum zice Cornelia. :)
M-am exprimat greșit, deci reformulez: perioada de înflorire este între 2 și 6 luni, și probabil atâta a fost durata de viață a floricelelor tale.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus