Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
Vai de mine Dea, i-ai dat ceva etnobotanice de s-a umplut asa de tije? :hipnotizat: :hipnotizat:
 

alyelena

New Member
Buna sunt noua pe forum, m-am prezentat in sectiunea ""sa ne cunoastem"si as vrea sa gasesc niste raspunsuri despre prima mea phale primita cadou de ziua mea. Vad ca ii merge bine la mine. I-am schimbat substratul cu ghiveci transparent i-am dat gauri suficiente si acum e la prima inflorire dupa c i-au cazut florile, are si o noua frunzulitza dar ii da ceva jos si ma gandesc ca e radacina fiind rotunda la varf..sau o noua tija? Si am observat niste musculitze mici negre care tot zboara pe substrat..https://plus.google.com/photos/100906860724745285496/albums/5869957945611584545?authkey=CLTioITi_oP0aA
 

Roxanna

Active Member
Buna

Orhideea ta pare să fie mulțumită cu tratamentul pe care i-l aplici de vreme ce crește o nouă frunzuliță și, cel mai probabil judecând după poziția în care a apărut, o nouă rădăcină. Musculițele nu sunt o problemă, nu afectează dezvoltarea plantei.
Rădăcinile vechi par puțin deshidratate, dar probabil trecuseră câteva zile de când ai udat-o ultima dată. Oricum, suportă mult mai bine seceta decât excesul de apă.

Îți doresc să-ți trăiască și să-ți facă multe, multe floricele! :)
 

edgji

Member
gradinar1 a spus:
Foarte frumoase, Edi :D
Le-ai scos afara sau ai balconul inchis??
le-am dat putin afara sa "respire" ....si "papucii" ii scot in fiecare zi de la 10 la 7 seara si sunt tare "fericiti"....patru dintre ei au pui
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus