Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

puffy80

Member
Toate au farmecul lor, dar mie imi plac tare mult cele pestrite. Sa te bucure cu multe flori in continuare :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi fetelor !
Puffy ,sa stii ca si eu am o slabiciune pt cele pestrite :indragostit:
pe asta care are o floare l-am luat iarna asta la reducere cu 4 lei [ si inca doua] :) a meritat toti banutii :giggle:
 
sannamaria a spus:
akhalteke , sunt tare frumoase ,eu inca nu am nimerit nici una care sa aiba parfum desi mi-ar placea :)
:D
De 1 martie am gasit la Brico Phale care miroseau. Erau galbene-verzui, aratau ca si celelalte, adica tija lunga si flori mari si miroseau. Nu era un miros deosebit sau fantastic, dar miroseau. Prima data am crezut ca mi se pare si nu stiam de unde vine mirosul, eram numai printre Phale.
Iti trebuie noroc ca sa gasesti asa ceva.
 

Dea

Active Member
Ce superbitati aveti voi fetelor!!! :visator: Despre phale parfumate nu stiam! Presupun ca e un rezultat obtinut prin noi tehnici de hibridizare.
 

adite

Active Member
Am o singura mirositoare. Parfumul se simte doar ziua si daca imi lipesc nasul de floare. :D
 

Dea

Active Member
:eek: ce superbe sunt!!! Zici ca esti intr-un colt de gradina tropicala!!! :visator: Atat de bogat inflorite!!! :clap:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor. Aia movulie mare e cea mai batrana orhidee pe care o am, are 5 ani deja. Am numarat ca a facut 24 de flori pe tije, e de departe campioana.
 

bebe Iris

Active Member

Orhi

Member
Fetelor, am o intrebare. Am impresia ca in casa umiditatea nu e foarte ok pentru orhidee, chiar daca am un vasulet cu apa langa ele si altul pe calorifer. Ar fi ok sa le ud (prin scufundare) mai des, cum ar fi odata pe saptamana? Sau sa raman la 10 zile ca pana acum? Multumesc!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu le ud direct in ghiveciul-masca, cam la 10 zile, cu putina apa si ma asigur sa nu balteasca apa in ghiveci.
In plus, mastile pe care le folosesc au in interior un soi de opritor asa ca fundul ghiveciului nu sta exact pe fundul mastii si riscul sa balteasca apa e mai mic.
 

Kati

Active Member
Eu si iarna le-am udat odata pe saptamana. Iar de acum, cand incepe sa se incalzeasca vremea, o sa depinda in ce stare se afla substratul. Daca e vechi, retine umezeala mai mult timp, daca a fost schimbat recent si este scoarta de brad din padure (de la noi), atunci trebuie udat mai des, fiindca se usuca mai repede. Daca e substrat cumparat, atunci nu stiu fiindca nu am folosit din acela.
Pune niste betigase in substrat, in acest fel iti vei da seama mai usor de cand anume trebuie sa le uzi.
 
Orhi a spus:
Fetelor, am o intrebare. Am impresia ca in casa umiditatea nu e foarte ok pentru orhidee, chiar daca am un vasulet cu apa langa ele si altul pe calorifer. Ar fi ok sa le ud (prin scufundare) mai des, cum ar fi odata pe saptamana? Sau sa raman la 10 zile ca pana acum? Multumesc!
Nu exista un anumit termen pentru udare. Depinde de temperatura, umiditate, reteaua de radacini mai mare sau mai mica, etc. Ideea este ca se uda cand este nevoie.
La phale este simplu, cand radacinile se albesc, au nevoie de apa. Daca se uda prin scufundare, scoarta absoarbe mai multa apa decat atunci cant tii ghiveciul 1-2 minute sub jet de apa. Prin scufundare le uzi mai rar decat prin jet de apa, raportat la aceleasi conditii.
Acum, udarea n-are legatura cu umiditatea din camera, adica nu le poti uda mai des ca sa inlocuiesti umiditatea scazuta. Acest lucru nu va creste umiditatea. Dar, am observat ca daca umiditatea este scazuta si mai cald in camera, trebuie sa le uzi mai des.
La servici avem o temperatura de 23 *C si 40% umiditate. Orhideele colegei mele trebuiau udate de trei ori pe saptamana, in aceasta iarna. Eu acasa le tin pe balcon la 18-20*C si umiditate 70% (iarna) si le-am udat la 2 saptamani. Acum ca s-a mai incalzit afara si a scazut umiditatea la 60*, le-am udat ultima data la 10 zile.
Nu cred ca un vas de apa langa o orhidee va creste considerabil umiditatea. Mi-e greu sa cred asta. Eu am un acvariu de 460 litri, descoperit, intr-o camera de 13 mp si ar trebui sa am o umiditate ridicata acolo. Nici gand, aveam 40% odata.
Poti sa pulverizezi partea inferioara a frunzelor, de mai multe ori pe zi cu apa calduta. Asta ajuta.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus