Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

edgji

Member
Se pare ca umbla ''lanosii'' prin Ploiesti. Eu am sters de doua ori la interval de o saptamana phala mea cu spirt (ne-indoit cu apa ca si asa este slab) si am tot pulverizat-o cu mospilan, un plic in doi litri apa. Vad ca a mai deschis inca alte 3 flori ca si cum nu ar avea nimic......sper ca va fi bine pana la urma
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pai n-are nicio treaba cu florile, frunzele le inteapa nenorocitii astia. Se inmultesc peste masura si pana la urma devitalizeaza planta, din pacate
 

puffy80

Member
Pagina nu se deschide. Eu stiu ca doar cele albastre sunt vopsite. Varfurile de crestereale radacinilor pot fi colorate.
 

edgji

Member
gradinar1 a spus:
Pai n-are nicio treaba cu florile, frunzele le inteapa nenorocitii astia. Se inmultesc peste masura si pana la urma devitalizeaza planta, din pacate
Invadatorii mei se masasera pe phala sub frunze si pe coditele bobocilor la baza acestora.
Astazi dimineata am gasit si cartierul general al monstrilor , pe un ''palmier''. Pe masura ce creste acesta planta pastreaza ''tecile'' frunzelor uscate pe tulpina....sub aceste teci erau colonii intregi....am ''jupuit'' saraca planta si am spalat-o cu spirt. Ieri dadusem cu mospilan pe toate plantele, dar clar acolo unde erau ascunsi nu a ajuns.
In final l-am scos afara, daca rezista bine , daca nu asta e.....scap macar de lanosi
http://imageshack.us/f/812/frunzainfestata.jpg/

http://imageshack.us/f/209/palmierbolnav.jpg/
 

puffy80

Member
Da, le place tare mult sa se piteasca.Trebuie sa-i cauti bine. Iar bobocii sunt ca o prajiturica pentru ei-au tesuturi mai "moi" si mai hranitoare.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Arata tare rau, intr-adevar! Pe de alta parte nenorocitii astia sunt tare pacatosi...scapi greu de ei.
Eu am mai gasit azi o orhidee infestata...are tija florala superba dar asta n-o impiedica sa fie cuib de lanosi. Trebuie sa gasesc o solutie pentru ea...
 
Asa arata varfurile in crestere. Nu este nimic colorat artificial la orhideea ta.
Radacinile se mai pot inrosi pe portiuni mai mari, daca se aplica doze mari de azot. Chestie testata de mine. Am pulverizat apa cu azot pe frunze si in cateva zile am avut cateva radacini rosii.
Apropo, am vazut Phale colorate mov.
 

BeYou

New Member
Multumes frumos. Ma speriasem, credeam ca o sa creasca albe urmatoarele flori si
am cumparat-o degeaba.
 

renata

Member
cred ca a stat cateva zile :( ,orcum frunzulitele sunt ok in schimb are ceva substrat ciudat,ar trebui sa-l schimb,seamana cu rumegusul
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Asa e, cel mai probabil e un keiki. Lasa-l in pace sa creasca si vezi mai tarziu daca poti sa-l desparti de planta mama
 

renata

Member
Multu fetele :* :* :* ,deci o sa am puisori :) ,se pare ca in acest an se inmultesc treburile la mine in casa :rofl: :rofl: ,prima a fost cateaua acum floricelele :rofl: :rofl: :rofl: .
Ok o las in pace sa vedem ce-o fi :rose: :rose: :rose:
 

Kati

Active Member
Renata, dupa cum am vazut in poza, orhideea cumparata recent de tine are ca si substrat muschi. Deocamdata lasa asa planta cum e, apoi, dupa ce i-au trecut florile, o poti schimba cu substrat din scoarta.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus