Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ramona

Member
mymo :eek: :eek: :eek: nu am vazut asa ceva in viata mea... tija florala nu seamana a fi, puiul din cate stiu creste langa planta mama, asa ca... :eek: :eek: :eek:
sa ne dai de stire de indata ce seamana cu ceva sa imi spui si mie ce e ciudatenia...
 

adite

Active Member
Parca ar fi un keiki care a luat-o razna. :D Vei vedea daca mai creste in continuare si daca apar radacini.
Ramona, cred ca ai pus prea multa scoarta in jurul coletului. Mai trebuie indepartate cateva bucati, pentru ca au ajuns la baza frunzei care se vede in fotografie.
 

ramona

Member
adite sa stii ca poza e facuta dupa ce le-am mutat in ghivece mai mari pe toate dar apoi am avut grija sa inlatur substratul de acolo. multumesc oricum :wink:
raluca, eu le pun apa direct pe scoarta asa ca la celelalte flori, nu le-am scufundat niciodata. apoi apa pusa curge in farfurie si de acolo ea isi ea cat are nevoie. nu o las sa balteasca cu zilele in farfurie dar nici nu apuca pt ca ele iau repede apa scursa in farfurie. dar data urmatoare cand pun apa verific ghiveciul sa fie scoarta uscata si sa nu fie transpirat ghiveciul in interior ca atunci mucegaieste scoarta dar si radacinile. dar dupa transplantare cam 2 sapt nu a vazut apa.
daca mai ai nelamuriri te ajut cu mare drag! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus