Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Rami11

Member
Oau Simonikz ce frumuseti ai! :eek: :visator:
Sa-ti traiasca!

Arselia cea grena de la tine e foarte harnica (multumesc mult de tot): ii creste o frunza noua, pregateste ceva pe tija veche si poate si o tija noua? :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cata harnicie!
Felicitari pentru toate frumusetile pe care le aveti!
Rami,intr-adevar se pare ca se pregateste de o noua tija phala de la mine.
Ma bucur tae mult!

Sa va traiasca toate frumoasele!
 

Blitz

Active Member
Spre rusinea mea :oops: , phala mea (singura orhidee), dupa ce a fost stresata rau de tot (mutare din domiciliul de iarna in hol la "pitic" in brate, apoi vreo 2 saptamani de garaj, acum inapoi la pitic), nu i-am schimbat nici pamantul si nici ghiveciul :oops: :oops: :oops:, a primit in vreo 2 ani de 3 ori ingrasamant :oops: :oops: :oops: , s-a gandit sa ... dea spaga cu ... boboci :oops: :oops: :oops:

Si acum mi-e frica s-o mut :?: :?: :?:

Nu am momentan poze, dar sper intr-un viitor mai "fotografic"

Dar as vrea ca "fata" sa se simta mai bine si mai "bagata" in seama. Cand as avea voie s-o mut :?: :?: :?:

Rog sfat :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Blitz unde ai vrea sa o muti?
Daca acum isi formeaza bobocii nu ar fi extrem de bine sa ii schimbi conditiile cu care s-a obisnuit.
Legat de schimbarea in alt ghiveci nu cred ca este cazul.Ele pot rezista ani buni in acelasi ghiveci pentru ca mai degraba le place sa aiba radacinile inghesuite decat rasfirate.

Tinem pumnii sa infloreasca frumos!
 

raluca.bv

Member
Buna seara la toata lumea!
Au trecut 4 zile de cand am transplantat floricica mea si asa cum m-ati sfatuit nu au udat-o de atunci! Numai am stropit putin substratul si frunzele. Ce parere aveti, nu o pot uda maine dimineata??? Parca mi-e mila de ea!! Avea 5 zile neudata si cand i-am schimbat ghiveciul si acum inca 4 zile...nu o sa sufere de sete???
 

diana999

Active Member
raluca.bv a spus:
Buna seara la toata lumea!
Au trecut 4 zile de cand am transplantat floricica mea si asa cum m-ati sfatuit nu au udat-o de atunci! Numai am stropit putin substratul si frunzele. Ce parere aveti, nu o pot uda maine dimineata??? Parca mi-e mila de ea!! Avea 5 zile neudata si cand i-am schimbat ghiveciul si acum inca 4 zile...nu o sa sufere de sete???
De ce sa-ti fie mila ? eu le ud atunci cand imi amintesc, o data pe saptamana sau mai mult, si nu s-au plans. Nici nu le pulverizez. Mai bine o uzi mai rar decat sa-i putrezeasca radacinile.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Raluca ii dau dreptate Dianei.
Nu iti fie mila de ea pentru ca nu are nimic mai ales ca o pulverizezi.
Pentru ca i-ai mutat ghiveciul radacinile inca nu sunt cu totul stabilizate si de aceea in contact cu apa pot putrezi.Mai las-o putin si pulverizeaza-i doar suprafata substratului o data pe zi.
Nu te ingrijora pentru ca ele mai degraba sufera din cauza apei prea multe decat din lipsa acesteia.

Bafta mare!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc Miki insa sa stii ca acum de cand a inflorit mai ciudat mi se pare si mie mai deosebita.Pana acum fiind pelorica si eu nefiind fan acestui stil de inflorire, nu am prea bagat-o in seama.
:oops: :oops: :oops:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus