Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mikishor a spus:
Este exact ca in poza, sticla mica de 100ml si scrie (fara diacritice):
2 liter otozovizher 1/2 kupak tapoldatot adjunk, marciustol szeptembering kethetente, egyebkent havonta egyszer. Lagy viz hasznalata javasolt. Keruljuk a tuladagoslast!
la 2 liri de apa se pune 1/2 capac [ dopul de flacon ] ingasamint ! din martie pina in septembrie odata la doua sapt , iar in restul anului odata pe luna ! se evita folosirea apei dure ! se evita supradozarea ! [ adica nu se pune mai mult decit e indicat mai sus ]

cam asta e traducerea :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
kerkyra a spus:
Phale alba care deja scosese o tja se chinuie si cu a doua. Si se chinuie asa cam de vreo 2 saptamani. Credeti ca se va descurca singura sau as putea s-o ajut cumva?
http://kerkyra.sunphoto.ro/Orhidee/15365970
http://kerkyra.sunphoto.ro/Orhidee/15365971
Hmmm nu te-as sfatui sa umbli la ea acum.Tija e destul de cruda in acest nivel si s-ar putea sa o rupi.Eu zic ca isi va reveni dar daca nu, peste o perioada, vei putea incerca sa o ajuti.Dar nu acum as zice eu.
Bafta mare!
 

kerkyra

Well-Known Member
Bine, o las in pace atunci, dar ma uit la ea cum se incovoaie mai mult in fiecare zi si tocmai din teama de a nu se rupe intrebam daca pot face ceva.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu stiu ce sa iti spun atunci.Din poza tija pare a fi destul de mica.Daca ai curaj incearca sa faci ceva acum.
Pana la urma numai fiind la fata locului putem hotari fiecare ce este de facut.
Ideea e sa nu iti para pe urma rau.Dar si daca nu faci nimic poate sa iti para deci e alegerea ta.
:wink:
 

kerkyra

Well-Known Member
:ros_unghii: Ma gandeam sa incerc cu o lama subtire sa crestez putin deasupra tijei, sa o ajut sa scoata varful. O mai las pana in week-end.
 

miki70

Active Member
sannamaria a spus:
mikishor a spus:
Este exact ca in poza, sticla mica de 100ml si scrie (fara diacritice):
2 liter otozovizher 1/2 kupak tapoldatot adjunk, marciustol szeptembering kethetente, egyebkent havonta egyszer. Lagy viz hasznalata javasolt. Keruljuk a tuladagoslast!
la 2 liri de apa se pune 1/2 capac [ dopul de flacon ] ingasamint ! din martie pina in septembrie odata la doua sapt , iar in restul anului odata pe luna ! se evita folosirea apei dure ! se evita supradozarea ! [ adica nu se pune mai mult decit e indicat mai sus ]

cam asta e traducerea :oops:
Multumesc :rose: :rose: :rose:
 

kerkyra

Well-Known Member
Ok, o mai pasuiesc, va mai tin la curent cu motul. Daca ma gandesc bine, face un an la mine, deci... taierea motului :rofl:
 

Simonilela

Member
Multumesc mult! Anul trecut imi doream phale galbene si am reusit sa-mi iau doar roz, mov, alb si combinatii intre aceste culori. Anul asta vad ca numai galbene am primit. :) Se pregatesc si alte frumoase sa infloreasca din nou, inclusiv „vacuta” pistruiata. La voi e la fel de darnica? (Ma refer la cea cu punctulete grena, cu fondul alb). Cred ca si la tine, Sarselia, am vz una. Chiar sunt curioasa daca asa e specia asta de phale, floricioasa nevoie mare.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da sa stii ca e harnicuta vacuta.Acum oricum depinde mult si de conditiile pe care le avem ca degeaba ar vrea floarea daca nu ii oferim noi toate conditiile.
Ma bucur mut ca le merge bine alor tale ca stiu ca la inceput erai mai tematoare in ceea ce le priveste.
Dar ai vazut?Nu e asa de greu cu ele.
:D
 

Simonilela

Member
De acum incep sa ma obisnuiesc cu ele, ba chiar sa le ofer si altor la diverse ocazii. Imi place mult sa am grija de ele si sa le vad cum ma rasplatesc apoi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ma bucur extrem de mult!
Ma bucur ca incet s-a schimbat mentalitatea oamenilor in ceea ce le privesc.La inceput (si eu am fost la fel) mai toata lumea credea ca ba sunt de unica folosinta si dupa ce trec florile trebuiesc aruncate ba ca sunt extrem de greu de ingrijit.
Dar nimic nu e adevarat atunci cand exista un strop de pasiune in ceea ce le priveste.
Sa te bucuri de ele mult si bine si sa fie harnicute si infloricioase!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus