Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

helisananca

Member
as vrea si eu da nu stiu de unde sa incep cu ele,sunt atat de delicate ca imi este mila sa cumpar una si sa nu stiu ce sa-i fac :(
 

danya

Active Member
Si eu gandeam la fel.... am stat mult timp doar visand la ele, pana intr-o zi cand am luat una. Apoi am mai luat una.... si mai vreau..au inceput sa mi placa.
Nu mi se pare greu de ingrijit.
 

mikiduzza

Member
se ingrijesc foarte usor.
nu au nevoie de multa apa, atentie, cum au alte plante..
floare tine foarte mult, desi infloresc cam greu...
asa ca se merita cumparate :D
 

mikiduzza

Member
lumina cere, destul de multa....
apa, cam o data pe saptamana, vara, iarna...chiar si mai rar. asta depinde si de mediul in care o tii: temperatura, lumina
se uda prin scufundare, e mai usor, planta isi ia cata apa are nevoie, si asa se imbiba si scoarta cu apa.
deci pamantul e de fapt scoarta, pentru ca ea in mediul ei natural "locuieste" pe copaci.
 

danya

Active Member
Chiar merita cumparate! Sunt f frumoase inflorite si nicio floare nu tine atat de mult ca orhideea, care sta inflorita chiar si cateva luni. :D

Eu le am cumparat inflorite, acum sa vedem daca vor mai inflori :?

Sti ce mi place la ele? Ca stiu exact cand sa le ud, pe cand alte plante...nu prea le nimeresc, ba le pun rar, ba des.... La orhidee stiu ca trb sa pun apa la 5 zile de ex si gata. :D
 

mikiduzza

Member
sau mai usor, te uiti cand radacinile lor devin sidefii (asta la phale, la restu e mai usor cu zilele :p)
 

helisananca

Member
multumesc fetelor dragelor :hug: saptamana viitoare ma bag si eu :) sa cumpar pana atunci nu imi permite timpul,dormitorul meu imi permanenta are lumina de dimineata de cand rasare soarele pana cand apune,am sa o tin in fata geamului pana dau caldurile cele mari porma nici chiar asa :?
 

Pocalinda

Member
Eu nu as tine-o nici acum in soarele de Bucuresti...cu atat mai mult cu cat sticla actioneaza ca o lupa.
Eu le tin pitite dupa perdea... :rofl:
 
Premiera pt. mine. :dans: :dans: :dans:
La o orhi galbena si la una mov deschis, de pe tija creste o noua crenguta.
In cat timp voi avea flori daca totul decurge normal?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din pacate nu se poate da o perioada fixa pentru ca fiecare tija noua in functie de conditiile pe care le are are ritmul ei de crestere.
Sa zicem 2-3 luni poate si mai putin dar cum spuneam depinde mult de ce conditii i se ofer.
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Te cred!
Cred ca toti suntem la fel numai ca la orhidee chiar trebuie sa avem rabdare ca ele sunt tare incete.Dar si cand isi dau drumul...
Tinem pumnii si asteptam poze cu ele inflorite!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus