Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Orhi

Member
Am o mica intrebare referitoare la taierea tijelor florale, dupa ofilirea florilor. Trebuie sa astept ca batul sa se usuce, sa capete o culoare galbena, sau se poate efectua operatiunea dupa ce au cazut toate florile?
Multumesc! :D
 

nely

Member
Orhi, tija de regula se taie intre al doilea si al treilea nod (de la baza) daca incepe sa se usuce, daca nu da semne de ingalbenire daca vrei o poti lasa in ideea ca poti avea flori mai repede de la planta prin ramificatii sau daca continua sa faca flori. Depinde de fapt de persoana ce doreste, o tija veche cu cateva flori sau ramificatii (care consuma din energia plantei) sau o tija noua cu viitoare flori,dar e mai mult de asteptat.
 

Orhi

Member
Cred c-o sa mai astept putin sa vad ce se intampla (ultima floare a cazut acum 1 saptamana). Nu as vrea sa se chinuiasca plantele cu tijele vechi si cu altele noi, cum am mai vazut. Deci, sunt decisa sa le tai dar mai astept putin.
Multumesc de ajutor! :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu am mai trecut de tare de demult pe aici insa acum vad ca aici e un adevarat spectacol de culoare si frumusete.
Sa va traiasca toate si sa fie mereu infloricioase!
 

raluca.bv

Member
ajutor!!! phale sta sa moara

buna la toata lumea!
am o orhidee carea nu i-a mers prea bine de cand o am. de ceva vreme frunzele i se stafidesc si cad (sunt lasate). am citit si eu pe forum ca ar fi probleme la radacini si am scos-o din ghiveci. asa a fost, nu mai avea prea multe radacini viabile. le-am taiat pe cele moarte si am pus-o la loc in substrat. n-am dupat-o cam o saptamana si abia dupa i-am pus apa. specific ca dupa taierea radacinilor am pudrat "ranile" cu scortisoara.
acum orhideea mea e intr-o stare si mai proasta. am scos-o din nou din ghiveci si nu mai avea radacini. si cele care mai erau acolo putrezisera. ce pot sa-i fac? va rog dati-mi un sfat

http://nicolaur.sunphoto.ro/orhidee_cu_probleme

aici puteti gasi si poze
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Orhideea ta mai are inca niste radacini prin urmare planteaz-o la loc in scoarta (nu alt soi de substrat, ok?) si las-o in pace macar 2-3 saptamani. Eventual o pulverizezi usor dupa prima saptamana, dar usor ca sansele sa moara din prea mult udat sunt mult mai mari decat sa moara de sete.
Vezi ca o frunza e arsa de soare - daca a stat in geam, schimba-i locul. Nu-i place soarele direct pe frunze!
Succes!
 

ramona

Member
si eu am patit la fel cu o orhidee. am facut la fel. am scos-o din ghiveci, am inlaturat buretele de pe radacini, am taiat radacinile moarte si am pus-o in ghiveci dar in substrat nou, deci cel in care a stat pana atunci l-am aruncat. dupa toate astea nu am udat-o 2 saptamani. i s-au incretit un pic frunzele si una chiar i-a cazut.
acum arata asa:
http://ramo.sunphoto.ro/Orhidee/68394793
dar iata vestea buna:
http://ramo.sunphoto.ro/Orhidee/68394880
mult succesc cu a ta si sa revii cu noutati.
 

raluca.bv

Member
Hey!

Buna fetele! In primul rand va multumesc pt sfaturi! Sper ca phale a mea sa scape! Am pus-o in substat din nou, substrat de orhidee(singura chestie e ca am pus in ghiveci numai bucatele mari de scoarta, le-am ales)
Am pulverizat-o dimineata si cam atat. Sper sa mearga :D
Dar totusi de ce s-a ajuns in situatia asta! Eu cred ca le ud corect si rar.
Acesta este modul: pun cate o orhidee intr-un castron si torn apa in ghiveci pana sta in apa(ghiveciul) jumatate sau 3/4 si le mai las acolo 15 minute. Apoi le scot, le scurg si le pun la locul lor ( pe o masuta, langa pervaz, in niste ghivece transparente din sticla)

Spuneti-mi va rog daca gresesc undeva! Nu-mi place ca floricelele nu o duc bine! Si apropo am orhidee de 2ani de zile si niciodata de atunci n-au mai inflotit :(
Chiar am zis ca daca nu infloresc curand renunt la ele pt ca numai ma amagesc!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus