Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii ca se poate sa fie si un alt keiki pentru ca in stadiul acela totul e posibil.Ar fi interesant de tot!Dar mai trebuie sa avem un pic de rabdare si ne vom lamuri.
:D
Orice ar fi e de bine, nu?
 

Kati

Active Member
Da, bineinteles :D Dar eu as prefera sa fie totusi floricica. :) Nu de alta, dar sa-i stiu si culoarea cu ocazia asta.
 

Pau Pau

Member
E vreo problema daca mut phale mea pe pervazul ferestrei? Tin sa mentionez ca soarele nu bate direct pe ea, problema ar fi cand aerisesc. Daca bate aerul direct pe ea e vreo problema? Sau mai bine o las pe birou...? :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pau Pau a spus:
E vreo problema daca mut phale mea pe pervazul ferestrei? Tin sa mentionez ca soarele nu bate direct pe ea, problema ar fi cand aerisesc. Daca bate aerul direct pe ea e vreo problema? Sau mai bine o las pe birou...? :?
Ce sa spun?Depinde mult de planta in sine.Sunt unii precum Any care au avut rezultate pozitive avandu-le pe pervazul geamului si aerisind dar altii au avut necazuri din cauza curentilor de aer care au dus la caderea bobocilor.
Dar cum acum se va mai incalzi vremea si cum diferentele de temperatura din casa fata de cele de afara nu vor mai fi atat de mari, poti sa incerci.

Multa bafta!
 

Pau Pau

Member
Am mutat-o. Cand o sa aerisesc o sa deschid geamul pe verticala ca sa nu bata direct pe ea aerul. Sper sa ii mearga mai bine ca e cam mofturoasa :(
 

nutilepadat

Active Member
Aceasta phale am cumparat-o la reduceri(5 lei) cand am fost la intalnirea de la Brasov iar acum ma incanta cu floricele :D

Aceasta surata a ei o va urma in scurt timp tot la reducere am cumparat-o si pe dansa
 

sarselia

Active Member
Moderator
Superbe Nuti si harnicute foc!
Esti printre cei care au avut noroc de cele cumparate la reduceri ca din pacate au fost multi care au avut si esecuri.
 

nutilepadat

Active Member
Mersi Sarselia.Sa stii ca atunci cand le-am cumparat mi-am zis sa risc si eu cu ele,cu toate ca nu mai avusesem pana atunci.Iudit m-a dadacit,am mai citit pe aici cate ceva si mi-am dat seama ca nu sunt asa pretentioase precum arata.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Superbe Nuti si harnicute foc!
Esti printre cei care au avut noroc de cele cumparate la reduceri ca din pacate au fost multi care au avut si esecuri.
Orhideele phalenopsis nu sunt greu de crescut.Nu necesita cine stie ce bibileala.Sunt plante superbe! Numarul 1 in topul celor mai usor de crescut orhidee....Phale albă? Un inger de floare...Fluturasii tai albi sunt divini! :wink: :wink: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Complet de acord cu tine Cristian asta atata timp cat avem norocul sa le achizitionam si sanatoase la un pret redus.
In schimb daca le luam cu probleme sunt foarte greu de salvat, nu imposibil dar dureaza mult pana isi revin cu adevarat.

In rest intr-adevar nu sunt greu de ingrijit.Trebuiesc respectate anumite reguli in ceea ce priveste udatul si temperatura si infloresc atunci cand poate ne asteptam mai putin.Iar florile in general si tin foarte mult lucru intr-adevar minunat.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Complet de acord cu tine Cristian asta atata timp cat avem norocul sa le achizitionam si sanatoase la un pret redus.
In schimb daca le luam cu probleme sunt foarte greu de salvat, nu imposibil dar dureaza mult pana isi revin cu adevarat.

In rest intr-adevar nu sunt greu de ingrijit.Trebuiesc respectate anumite reguli in ceea ce priveste udatul si temperatura si infloresc atunci cand poate ne asteptam mai putin.Iar florile in general si tin foarte mult lucru intr-adevar minunat.
Da....Una dintre conditii este achizitionarea lor in stare excelenta.Daca cunoastem regulile nu vom avea niciodata probleme cu ele....Eventual vor muri de batranete... :) Durata de viata a florilor? Longevive nu gluma! :wink: :mrgreen:
 

danya

Active Member
Cum le salvez? :(

Asta nu are radacini...



Asta nu e Phale, nu stiu ce e.... nici ce sa-i fac...
 

bebe Iris

Active Member
Nu sunt experta, dar am salvat o phale fara radacini punand-o in substrat de orhidee nou si pulverizand substratul zilnic, la suprafata, cu apa. Cu grija si plantuta, de la distanta ptr a fi micute particulele de apa ce cad pe frunze, altfel se preling in mijlocul/axisul plantei si nu-i voie, ca putrezeste.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Saracutele de ele!
De regula daca am vreo problema cu radacinile fac cam la fel ca si Bebeiris.
Adica le schimb substratul iar inainte tai orice radacina putrezita exista, pe urma, intr-o farfurie pun bile de argila pe care le umezesc.
Deasupra pun orhideea si pe ambele le bag intr-o punga.
Cam la 2 zile pulverizez bilele si tot la fel frunzele pentru a nu le permite sa se deshidrateze.Neavand radacini planta nu are de unde sa isi traga apa necesara hidratarii frunzelor si de aceea trebuiesc pulverizate.
Am incercat si cu punga si fara punga si am reusit.Atentie mare insa ca apa pe care o pulverizezi sa nu patrunda in axisul phalei pentru ca acest lucru duce la o moarte sigura.
Cea de-a doua orhidee este o Cambria cu care poti incerca tot la fel.
Bafta mare!
 

andra444

Member
buna tuturor! am si eu doua intrebari! am doua phale carora li s-au trecut florile acum doua luni. am taiat tijele florale de la jumatate si am dat jos pielita din jurul mugurasilor. au trecut doua luni si nici o miscare. nici mugurii nu au crescut dar nici tija nu s-a uscat. oare sa le mai tin sau sa le tai de tot.?

a doua intrebare se refera la o cambrie care din cauza frigului e 99% moarta... i-au cazut frunzele si nu a ramas decat pseudobulbul. am scoso din pamant acum doua zile si spre surprinderea mea are niste radacini foarte viguroase si bogate. oare cum sa o fac sa renasca? :cry:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Andra atata timp cat tija este verde nu o taia pentru ca va mai da ori o alta tija florala ori eventual va face keiki- puiuti.
Dar trebuie sa ai rabdare pentru ca de multe ori dureaza pana isi formeaza o alta tija.In plus sunt unii care recomanda sa dai jos acea pielita ce acopera "ochiul" tijei dar trebuie facuta cu atentia marita pentru a nu rani acel muguras.
In orice caz iti recomand ca eventual sa muti planta intr-un loc putin mai racoros pentru ca acest lucru ii stimuleaza inflorirea.
:wink:

Discutia legata de Cambria se va muta aici:

http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2404
 

danya

Active Member
sarselia a spus:
Saracutele de ele!
De regula daca am vreo problema cu radacinile fac cam la fel ca si Bebeiris.
Adica le schimb substratul iar inainte tai orice radacina putrezita exista, pe urma, intr-o farfurie pun bile de argila pe care le umezesc.
Deasupra pun orhideea si pe ambele le bag intr-o punga.
Cam la 2 zile pulverizez bilele si tot la fel frunzele pentru a nu le permite sa se deshidrateze.Neavand radacini planta nu are de unde sa isi traga apa necesara hidratarii frunzelor si de aceea trebuiesc pulverizate.
Am incercat si cu punga si fara punga si am reusit.Atentie mare insa ca apa pe care o pulverizezi sa nu patrunda in axisul phalei pentru ca acest lucru duce la o moarte sigura.
Cea de-a doua orhidee este o Cambria cu care poti incerca tot la fel.
Bafta mare!

Multumesc de raspunsuri fetelor.
Am sa va urmez sfaturile, sper sa le salvez.
Saracutele sunt dintr-un Dedeman, era vai de ele si le-am luat sa le salvez.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sunt sigura ca vei reusi dar inhama-te cu multa rabdare pentru ca va dura o perioada pana vor fi cum trebuie.
Dar stiind ca le iubesti sunt sigura ca iti vor arata si ele ca te apreciaza prin formarea noilor radacini.

:wink: :D
 

andra444

Member
multumesc de raspunsuri. o sa am mare rabdare cu ele si nu doar pentru ca nu am incotro ci pentru ca iubesc enorm aceste flori. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus