Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Kati

Active Member
Si eu am una curgatoare :D (ca sa ma laud si eu, na! :p )
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Reinflorite2010#5487831196894831186
Cu toate ca are si bat pe langa tija, tot s-a intins cu floricelele. E cea care avea imbarligatura aceea cu bobocii, care au crescut lipiti unul de altul, mai tineti minte?
Mie personal imi place sa prind tijele de bete, fiindca mi-e frica sa nu se rupa, mai ales la cele cu flori foarte mari. Si mai e ceva: pervazul nu este foarte lat, deci nu-mi permit sa las planta sa-si dezvolte tija cum vrea muschii ei :rofl: , fiindca s-ar lipi de geam si florile nu ar mai avea loc sa se deschida.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce multitudine de flori are!E superba!
Legat de tije si eu procedez cam tot asa.Adica cele care stau pe un raft au tijele libere pentru ca arata minunat asa in schimb, pe cele pe care le tin pe pervazurile geamurilor sunt nevoita sa le leg.
Sa ai parte de frumusetea din poza!
 

CristianG

Well-Known Member
Un copac cu flori.....Asta-i tot ce imi doresc.....Un copac cu flori.... :twisted: Faina phale Kati, felicitari! :wink:
 

Kati

Active Member
:oops: Multumesc frumos!
Chiar ca e ca un copac cu flori, Cristian! :rofl:
Am observat ca cele cu flori mari fac flori mai putine, iar cele cu flori mai mici fac foarte multe flori pe o tija.
 

nely

Member
Daca doriti sa revedeti o miniphala inflorita complet;are 11 floricele, este prima miniphala reinflorita
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Intr-adevar e foarte draguta si delicata! O mica bijuterie! Sa te bucure mereu cu asemenea floricele! :D
 

nely

Member
Va multumesc frumos tuturor, ma bucur mult ca va place...eu recunosc ca am o slabiciune pt miniphale :giggle:
 

nely

Member
Din pacate am doar 4 in total, celelalte momentan nu au flori...nu am gasit mai multe (diferite), dar poate o sa mai gasesc...imi plac f. mult si sunt atit de micute...Eu dupa ce au trecut primele flori le-am mutat in substrat cu scoarta si s-au acomodat.
 

diana999

Active Member
foarte bine ai facut. am fost sfatuita sa-i schimb substratul si n-am ascultat. o data am exagerat cu udatul si am pierdut-o. prima mea phala :cry: :roll: :aoleu:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daa din pacate sunt o multime de phale si mai ales cele mini,care sunt in muschi sphagnum.
Acesta retine prea multa umezeala si daca nu suntem atenti la udare,le putem pierde.
Imi pare rau Diana,dar cu totii am invatat din greseli.
 

diana999

Active Member
ii mergea bine....daca n-o scufundam. asta e. mai bine sa invatzam din greselile altora. nu costa nimic :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus