Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Sa nu te sperii daca va dura un pic mai mult pana isi va da cu adevarat drumul.Radacinile fiindu-i pana acum aeriene a avut parte de alte conditii fata de cele pe care le are acum in substrat.
Bafta mare!
 

CristianG

Well-Known Member
Sarselia are dreptate....Planta a avut alte conditii de supravietuire pana la plantarea ei in substrat. Radacinile sunt adaptate la aer.Odata ingropate in substrat, acestea risca sa putrezeasca rapid (daca substratul este foarte ud). :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Imi amintesc de acest keiki al tau!La un moment dat nu iti venea sa crezi ca ceea ce aparuse putea fi o tija florala, nu?
Intr-adevar ce subtire este tija dar in acelasi timp ce dragut este sa infloreasca un puiut la tine.
Sa ai parte de el si sa creasca mare!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi Sarselia ! :rofl: :rofl: :rofl: pai nu ? acum chiar am avut o zi pe placul meu ! am primit ce mi-am dorit cel mai mult :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
CORECT!
Macar o data sau de 2 ori pe n sa faca si ai nostri bine sa ne cumpere ce ne dorim!
Sa ai parte de toate frumusetile primite si sa iti infloreasca tot timpul!
:hug:
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Iata un keiki inflorit:
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Orchidee#5487831333614638194
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Orchidee#5487831323007946098
Observati frunzele minuscule in comparatie cu florile destul de mari :D
Anul trecut prin octombrie l-am taiat de pe tija mamei lui, si acum deja infloreste pe o tija super subtire :)
Culoarea florii este undeva intre cele doua poze, una e facuta cu blit, alta fara, dar niciuna nu arata fix ca originalul.
Foarte dragut puiutul...Felicitari pentru keiki.Bravo!! :wink: :D
 

ghia_don

Active Member
Una dintre phale s-a facut "curgatoare" :) probabil din cauza greutatii florilor .Arata foarte bine asa... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
E tare frumoasa si sa iti traiasca.Si eu prefer sa las tijele phalelor libere pentru ca sunt mult mai frumoase asa,curgatoare.
:wink:
 

ghia_don

Active Member
Arselia, eu n-am lasat tija libera, e prinsa de tutore, dar s-a lasat in jos tocmai din capatul lui :D ..
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am vazut Ghia si imi place mult cum arata asa.
Eu completam spunand ca si eu prefer sa le vad pe ale mele ca si in mediul lor natural,adica curgatoare.
Sa iti traiasca si sa fie mereu harnicuta!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
E tare frumoasa si sa iti traiasca.Si eu prefer sa las tijele phalelor libere pentru ca sunt mult mai frumoase asa,curgatoare.
:wink:
In mediul lor din natura asa stau, curgatoare...Noi le punem spaliere ca sa nu se rupa tijele...Planta arata excelent! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus