Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Phale a mea aflata la resuscitare, pe langa faptul ca i-au dat noi radacini puternice, ii creste o noua frunza si a dat si un keiki,caruia ii cresc deja radacinutze, acum, din acel minuscul keiki ii mai creste ceva! :eek: :eek: Nu bag mana-n foc, dar eu cred ca e un alt keiki...ca tija florala ar fi prea de tot . Voi ce ziceti? Poza e cam neclara, facuta cu telefonul :(

Planta e momentan in conditii de sera, bagata cu tot cu ghiveci intr-un sac mare de plastic transparent. Oare sa o mai tin acolo daca are radacini noi, sanatoase, sau pot sa o scot la conditiile din camera? :?
Ei, dragilor, nazdravana mea nu se lasa cu unca, cu doua! :wink: Dupa ce m-am sfatuit cu voi, am taiat "chestia" ce ii crestea. Dar, pentru ca am taiat de deasupra primului nod, se pare ca ea s-a decis sa-mi demonstreze ca ea e sefa si de la acel nod a dat DIN NOU o tija. De data aceasta, e mai subtirica. Intre timp keiki-ul se dezvolta, are o frunza adevarata cam de 5 cm si 2 radacini tot cam asa de lungi.
Data fiind situatia, cred ca de data asta o s-a las sa faca asa cum vrea ea! :wink: Din moment ce insista, inseamna ca stie ea ce stie, nu? 8)
Sper sa va pun poza maine, ca merg la oras si pot incarca! :mrgreen:
 

CristianG

Well-Known Member
Claude, ma bucur ca ai atata rabdare cu un keiki...Sincer sa fiu, este foarte interesant ce spui tu...Tu nu faci decat sa confirmi faptul ca orhideele sunt foarte bine adaptate si nu se lasa una cu doua. Pur si simplu sunt niste luptatoare, in ciuda faptului ca multi spun ca sunt de unica folosinta. Succes cu plantisoara ta in continuare! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Cristian! Drept sa-ti spun, plantuta asta m-a surprins mereu si cred ca de-asta am atata rabdare cu ea, merita, e o luptatoare si o invingatoare. :) s-a incapatanat sa reziste, in primul rand, nestiintei mele si mi-a aratat ca daca o respect imi daruieste si ea ceva....drept sa-ti spun, o iubesc de nu mai pot, mai mult decat pe "colegele" ei de pervaz, tocmai din cauza asta! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Claude, ma bucur mult pentru rezultatele tale pozitive si mai ales ma bucur de fiecare data cand o orhidee sau o alta planta isi revine.
Saracutele cum nu au gura sa se planga,de multe ori, neavand stiinta de suferinta lor,ajungem sa le pierdem.
Asa ca bafta mare in continuare si sa o vedem candva cu flori frumoase.
 

CristianG

Well-Known Member
claude a spus:
Multumesc, Cristian! Drept sa-ti spun, plantuta asta m-a surprins mereu si cred ca de-asta am atata rabdare cu ea, merita, e o luptatoare si o invingatoare. :) s-a incapatanat sa reziste, in primul rand, nestiintei mele si mi-a aratat ca daca o respect imi daruieste si ea ceva....drept sa-ti spun, o iubesc de nu mai pot, mai mult decat pe "colegele" ei de pervaz, tocmai din cauza asta! :)
Ehe....Acum ar trebui sa le iubim pe toate la fel. Sa nu facem discrepanta intre ele...Nu de alta, insa plantele simt acest lucru... :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ei si tu, Cristian! :oops: cred ca m-am exprimat gresit...mai degraba o iubesc putin altfel, nu neaparat mai mult :)
 

CristianG

Well-Known Member
Edelweiss are dreptate! Cum adica mai altfel?? :wink: O iubesti ca pe celalalte, insa de aceasta planta ai grija mai mare pentru ca este mai firava, mai bolnavioara....Nu-i asa? :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mai dar ce carcotasi sunteti! :) cum sa va explic eu acest altfel... si oamenii, de exemplu, am observat ca, daca au 2 copii, nu ii iubesc la fel pe amandoi (nu sariti la beregata mea, ca vorbesc din ce observ la altii, ca eu n-am copii! )...in sensul in care nici oamenii, nici florile, nu sunt identici...fata de unii ai o dragoste mai pasionala...fata de altii mai tandricoasa...in functie si de personalitatea fata de care se manifesta aceasta dragoste :D Acu sa dispar repede ca parca vad ca explicatia mea nu va face decat sa ma inghesuiti si mai tare in corzi :)
 

Blitz

Active Member
Eu inteleg Claud; treaba este cam asa- orhideele tale "normale" le iubesti cu "mandrie", pe cea cu probleme cu "grija", adica o protejezi mai mult :wink:
 

whoz_ella

Member
Bunaaaa....
Azi mi s-a lipit ceva de degete in Bricostore Militari....
Culmea e ca a platit-o cel care spunea ca "daca mai apare una singura, le gasesti pe toate la ghena" :rofl:
Cred ca i-a facut si lui cu ochiul :)
,,
,
 

IoanaTweety

Active Member
Vai de mine sid e mine..n-am mai vazut asa ceva.. E superba! si nu mai zic nimica..ma duc sa plang intr-un coltisor.. :)
 

CristianG

Well-Known Member
Whoz_ella, nu am mai vazut asa ceva....Este o bijuterie! Niciodata nu am vazut un asemenea hibrid. Miroase a mutatii genetice?? :eek: :D
 

diana999

Active Member
superba! :visator: eu ma intrebam daca e phale .....nici eu n-am mai vazut un asemenea exemplar.sa-tzi traiasca :D pretzul a fost pe masura frumusetzii??
 

whoz_ella

Member
La asta m-ai bagat in ceata... oricum are o culoare atat de intensa ca mi-a atras atentia instantaneu din tot raftul expus lanag casele de marcat.
Cea pe care am cumparat-o era singura cu aripioare deosebite, dar mai erau vreo trei cu forma florii si culoare asemanatoare.
Pana acum nu am vazut un violet atat de inchis.
Dupa ce ii trec florile sper sa o reinfloresc si sa va arat daca isi mentine caracteristicile.
Incredibil dar a costat 19.90 lei.
 

diana999

Active Member
19.90???? super pretz. eu am gasit o phala mai deosebita in obi gen vacutza : 81ron :roll: sa ai parte de ea si de cat mai multe floricele :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Este deosebita, sa o stapanesti sanatoasa! Nu numai ca are o forma a florii speciala, dar si combinatia de culori e foarte frumoasa!
 

mymo

Active Member
Maaaiiii,tu nu te gandesti si la noi cei care privim......noroc ca am Aspacardin sa incasez usor socurile :D
Superba,sa-ti traiasca!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus