Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mikiduzza

Member
cam 10 minute o lasi scufundata
si o vei uda de fiecare data cand radacinile devin sidefii, nu mai des pentru ca putrezesc :wink:
asta poate si la o saptamana, si la doua, difera la fiecare floare
 

nely

Member
Am si eu o problema cu o phala care are pui bazal...are un fel de mucegai alb, am crezut ca poate substratul e cam uzat (nu-l schimbasem) si l-am schimbat, dar mucegaiul a reaparut, deci...sa fie oare doar o chestiune de aerisire sau tb sa-l combat cu ceva si cu ce anume? :?
 

mikiduzza

Member
asa am patit si eu la o cambria si nu stiu cum sa combat...
am scos-o afara la aerisit si se pare ca a disparut
cred a fost din cauza umiditatii
la mine udam cambria, bulbul era okay, dar dupa cateva zile se zbarcea, dar substratul era inca umed, asa ca am mai udat-o o data, si a aparut mucegaiul. dar acum a disparut pentru ca o tin afara.
asa ca solutia cred ca ar fi o mai buna aerisire si nu asa mare umiditate
spor :wink:
 

nely

Member
multumesc mikiduzza, eu nu o ud decit cind se zvinta substratul...am citit ca la doua generatii de planta (ca in cazul meu phala si puiul) poate apare asa ceva...dar poate e doar din cauza aerisirii...o sa vad.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nely sincera sa fiu eu nu am auzit sa apara asa ceva la a doua generatie de phale.
Si eu zic ca e ori din cauza neaerisirii ori este vreun paianjen pe acolo.
Bafta mare!
 

nely

Member
Multumesc Sarselia, cind am schimbat substratul nu am vazut nici un miscator...cred ca e aerisirea, dar celelalte phale de linga ea nu au nimic :? ...asta e...o sa vad.
 

nely

Member
este un mucegai alb fin...pina acum nu am mai avut si e singura phala care are, :rose: pt sfaturi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl:
Si eu am mai avut tije cu imbarligaturi din astea dar florile nu au avut nimic si s-au deschis ok.
Sa iti traiasca!
 

angela draganoiu

Active Member
Kati a spus:
Vreau sa va arat o tija cu o crestere ciudata:
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Diverse#5474762400518045506
De cand a fost facuta poza, toti bobocii s-au deschis deja.
o tija ciudata ca asta am avut si eu. parca se lipisera mai multe tije, asa ca siamezii, iar florile au fost mai putine pt ca unii boboci s-au uscat. eu am pus asta, cu bobocii uscati, pe seama faptului ca n-am fost acasa s-o ud la timp.
 

Kati

Active Member
Nu ma deranjeaza tija ciudatica, Cristian :D Toate floricelele de pe ea s-au deschis si sunt ok.

Mersi Sarselia, sa-ti traiasca si ale tale!

Da, Angela, excat asa erau lipte, ca si siamezele :D
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Nu ma deranjeaza tija ciudatica, Cristian :D Toate floricelele de pe ea s-au deschis si sunt ok.

Mersi Sarselia, sa-ti traiasca si ale tale!

Da, Angela, excat asa erau lipte, ca si siamezele :D
Pana la urma nu te poti pune cu Mama Natura...Important este ca a inflorit toata. In orice caz situatia nu este deloc normala...Pana si copii nascuti pot sa aiba deformatii congenitale grave, handicapuri, etc..... :| :roll:Asa ca....
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus