Phalaenopsis parfumat?

Alexxxia

Member
Buna seara,

Am gasit din intamplare intr un magazin un phalaenopsis Liodoro parfumat. Nu stiam ca exista la vanzare si phalaenopsis parfumate.

Aveti idee daca ar mai fi si altele? Equestris poate?
 

Cami234

New Member
Equestris din cate stiu eu nu are parfum. Ar mai fi Phalaenopsis schilleriana care are frunzele modelate, florile roz deschis si slab parfumate, din cate scrie pe internet, dar nu stiu daca se gaseste usor in magazine.
Liodoro e cel de care am auzit si eu, se mai numeste Sweet Memory, si e hibrid intre Phal Deventeriana si Phal violaceea, de la care isi ia si parfumul banuiesc, in ce magazin l-ai gasit?
 

Roxanna

Active Member
Despre phalaenopsis bellina si phalaenopsis violacea stiu ca sunt foarte parfumate. Pe cea din urma o am si eu, dar am cuparat-o acum vreo 2 ani foarte mica, astfel incat de-abia acum se apropie de dimensiunea la care pot spera s-o vad inflorita.
Violacea este una dintre cele 2 plante din a caror incrucisare s-a obtinut Liodoro si de la care a mostenit parfumul. O am si pe aceasta, cumparata tot din strainatate, dar am primit-o cu centrul putrezit... Totusi, e o supravietuitoare, a crescut un puisor bazal de la care ma astept sa vad si flori probabil peste vreun an.
IMG_1424.JPG IMG_1417.JPG
In schimb, am o orhidee phalaenopsis parfumata al carei nume nu il cunosc, cumparata din supermarket. Cu siguranta mai sunt si altele, dintre cele noID care au mostenit in procesul de hibridizare, parfumul unuia dintre parinti. Trebuie doar cautate.
IMG_0773.JPG
 

Alexxxia

Member
Ce frumoase sunt! Multumesc pentru raspunsuri!

Am sa urmaresc si eu orhideele parfumate mai atent. Am observat la Liodoro multi pui bazali, lucru destul de rar la celelalte phalae din comert. L am cumparat dintr un magazin din Franta numit "Botanic" vine de la un producator german - nu indraznesc sa i pun numele aici.
 

Roxanna

Active Member
Am 3 plante si cred ca peste un an as putea dona celor interesati
Cred ca este o idee buna. Si eu am de gand sa vand la un moment dat diviziuni din orhideele foarte mari, atat din lipsa de spatiu, cat si pentru a amortiza un pic din cheltuielile acestui hobby, care a devenit destul de costisitor. De exemplu, am un oncidium pentru care nu mai gasesc nicaieri ghivece transparente suficient de mari si pe care de-abia il ridic cand e vorba sa-l ud. Pot linistita sa fac, data viitoare cand ii schimb substratul, 3-4 diviziuni a cate 3 bulbi si sa raman cu o planta destul de mare.
In plus, e si in avantajul celorlalti sa cumpere plante la preturi mai accesibile decat cele din florarie.
 

Alexxxia

Member
se pot cumpara pe net direct de la producator. acum am vazut la schwerter ca exista multi hibrizi primari facuti de ei...

singurul dezavantaj ar fi costurile si tratamentele fitosanitare necesare la primire.

ah si ca sa nu fiu pe urma injurata - sunt niste plante putin mai sensibile decat hibrizii de supermarket - de ex liodoro esre foarte doritoare de umiditate, se deshidrateaza rapid si sunt obligata sa las cativa mm de apa pe fundul vasului de sticla. nu se taie tijele florale deoarece urmatoarele infloriri au loc tot pe acestea. prefera ingrasaminte organice. la mine nu a inflorit deoarece am schimbat ghiveciul de vreo 3 ori acum in toamna iarna. o fi dificila la inflorit? in ghivecele de la producator erau sistematic cate 2-3 plante impreuna. sau este puioasa... sau nu face multe flori odata cred eu.

voi ce experiente aveti?
 
Sus