Phalaenopsis: cum le udam?

cornelia

Fondator
Membru staff
[topic separat din fisa]

Prin cufundarea ghiveciului intr-un vas cu apa pentru cateva minute pana cand vezi ca s-a umezit bine substratul. Dupa aceea se scurge toata apa suplimentara. Sau pui apa intr-o farfuriuta mai inalta si lasi ca planta sa absoarba cat ii trebuie. Apoi indepartezi apa suplimentara si farfuriuta eventual.
 

Hariclea

Member
Parerile sunt impartite, nu vad de ce "udarea clasica" ar fi "total contraindicata", atata timp cat rezultatul final este cam tot acelasi. Repet, udarea se poate face prin abundenta prin turnare in ghiveci, apa urmand sa se acumuleze intr-o farfurioara mai inalta, lasata apoi 15-30 minute, dupa care se scurge. Practic este principiul capilaritatii prin care ajunge apa la radacini.
Eu am experimentat aceasta metoda si phale e bine-mersi (la a 3a tija intr-un an), mai ales ca scufundarea sa intr-un vas cu apa mi se pare un pic mai "sacaitoare" pentru flori si boboci, care pot fi deranjati.
In fine, fiecare alege metoda pe care o considera mai la indemana sau mai potrivita... :wink:
 

Hariclea

Member
De-asta am spus ca parerile sunt impartite... :rofl:

Si farfurioara este mai adanca, intr-adevar, iar prin stagnarea apei in ea timp de 30min, este suficient timp pentru imbibarea substratului in totalitate, care se poate controla prin transparenta vasului. (verificat experimental :wink: )
 

Irina

New Member
Cum e cu pietricele la phale?

Cum e cu pietricelele la phalaenopsis? Eu am 2 plale si stau pe farfurioare...
Ar trebui sa pun pietricele sub ghivece, pe farfurioare?
 

simonac

Member
da irina, asa ar trebui, insa eu le ud bine saptamanal, las sa se scurga apa bine si nu le mai pun farfurioare si nici pietricele
 

simonac

Member
direct pe pervaz...dar ti-am zis ca le scurg bine inainte; tu poti sa pui pietricele, mai ales ca acum e f cald in casa, este recomandat
 

Irina

New Member
Bun si daca pun pietricele, pot sa nu mai ud de sus si sa pun apa doar pe pietricele? Sau cum e mai bine?
 

simonac

Member
nuuu, uzi tot de sus (saptamanal), ca sa se imbibe de apa scoarta, iar surplusul de apa o sa ramana in farfurie (poti sa-l completezi la cateva zile, cand vezi ca se evapora), dar fara sa intre in contact cu radacinile; astfel ii vei asigura umiditatea necesara
 

Irina

New Member
ok, am inteles. deci nu mai trebuie sa scurg farfurioarele dupa udat daca pun pietricele.
mai am o intrebare: e bine sa pulverizez apa pe frunze?
 

angela draganoiu

Active Member
ba tre' sa scurgi apa de la udat pt ca s-ar putea sa fie prea multa si sa nu stagneze la radacini.
da e foarte bine sa pulverizezi frunzele. acu' iarna eu le sterg cu o cirpa moale umeda si calduta (sa nu raceasca copiii) iar vara le pulverizez zproape zilnic.
 

dana_m

Member
pietricele din farfuriile orhideelor tot de pe santier le-am luat... le-am spalat bine si....gata. :wink:
 

lili

Member
Eu folosesc bilute de argila. Am folosit si pietricele....dar mi s-a parut ca sunt reci.....si cum bine stim ca unele plantute care iubesc mediul cald nu le place sa aiba picioare reci...m-a determinat sa fac aceasta alegere.
O punga de 1 kg este in jur de 8 ron.
Aveti grija !!!!....eu mereu sunt tentata sa le mananc ....seamana mult cu cerealele Nesquic gust chocolaty :rofl: :rofl:
 

marean

Active Member
angela draganoiu a spus:
eu am numai phale si le ud punindu-le intrun lighean, deh nu am atit de multe dar ma stradui :rofl: , pe care il umplu turnind cu dusul apa calduta. dupa ce se imbiba bine scoarta le scot le pun la scurs si atunci inlatur apa din mijlocul rozetei de frunze cu un servetel de hirtie sau o cirpa uscata.
am constatat ca de cind le-am pus pe strat de pietricele umede le merge mult mai bine. iata si un avantaj ca iarna nu mai este aerul uscat in camera. concluzia e ca imi trebuie mai multe :evil:
 

Sash

Active Member
Eu umplu un vas un pic mai mare decat ghiveciul (respectiv o galetusa de inghetata) cu apa si un pic de ingrasamant si las planta vreo 30 min. O scurg si o pun la loc pe pietricelele ei. Am uitat-o de cateva ori si 3-4 ore in apa, dar vad ca nu s-a suparat. Cam o data pe saptamana fac operatiunea asta.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Frunzarind Internetul am dat de alte metode de udare a lor si nu numai.
Sunt unii, care fie vara fie iarna pun 3 cuburi de gheata in ghiveciul orhideelor.Acesea topindu-se orhideea isi ia apa treptat.Cantitatea nefiind mare nu exista riscul de putrezire a radacinilor.
Sincera sa fiu, desi cei care au aceste metode spun ca nu exista pericolul ca radacinile sa pateasca ceva datorita racelii emanate de gheata, nu as incerca-o.
O alta metoda interesata ar fi cea a buretelui.
Exista bureti speciali pentru flori -din aceia verzi la culoare- care se pun intr-un vas la inmuiat.
Pe urma se ia ghiveciul cu orhideea si se introduce putin in acel burete.
Apare principiul capilaritatii si asa orhideea isi trage singura cantitatea de apa de care are nevoie.
Totusi e bine daca folositi aceasta metoda sa faceti niste gauri suplimentare in partea laterala a ghiveciului pentru ca radacinile sa aibe cat mai mult aer.
E interesant de incercat mai ales ca se apropie concediile si cred ca avem cu totii intrebari legate de ce am putea face sa le mearga bine cat noi suntem plecati.
Ce ziceti?
Care metoda vi se pare mai la indemana?
Ati incercat vreuna din ele?
 
Sus