Petunii "curgatoare"?

Dea

Active Member
asa credeam si eu, insa am citit, tot aici pe forum, la fisa planta, urmatoarele:
Condiþii de iernare:
Rezista primului inghet daca este mai usor, dar nu si urmatoarelor. Ghivecele cu petunii pot fi tinute peste iarna intr-un loc racoros dar ferit de inghet si planta va reapare in primavara urmatoare. Planta se introduce in interior inainte de a veni inghetul. :D
 

mirela06

Active Member
Dea. Tu chiar de ai suferit, ai gasit o cale sa te consolezi si sa o iei de la inceput. Eu, daca sunt anuale, nu le mai iau. Am luat , ca si tine, o multime. Asta la inceput. Toamna au murit toate, spre disperarea mea si a faptului ca nimeni nu mi-a spus ca asa se intimpla. Drama incepatorului :cry:
 

daisy111

Active Member
:eek: Eu nu mai inteleg nimic...sau poate nici nu am inteles vreodata! :oops: Petuniile nu fac seminte ce trebuiesc adunate? :? Ca eu asa stiam. :oops:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Fac o gramada de seminte. Dar nu le-am strans niciodata. Pt. ca m-am gandit ca nu or sa iasa niciodata asa frumoase cum se vand la florarii si in piata. Dar cred ca anul asta o sa strang ceva de la asta pestrita.
 

daisy111

Active Member
:whew: Acum sunt lamurita,nu sunt nebuna! :) Credeam ca nu mai cunosc floarea :oops: ....soacra mea a avut vara trecuta mai multe culori,printre care si una rosie cu dungi albe.Le-a luat semintele dar nu le-a pus separat si acum avem surprize,a predominat fff mult cea rosie cu dungi albe :eek: ne-a iesit una ce face flori albe si dungi rosii :eek: si multe de la un ceniusiu au devenit un mov-albastru,nu pot descrie culoarea.Oricum nu mai sunt bogate cum au fost vara trecuta cumparate. :(
 

irinabv

Active Member
Moderator
Mi-ai dat ideea sa le amestec si eu sa le pun asa la anul. Sa iasa ghivece multicolore :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fetelor,petunia simpla,cu corola intinsa deci petunia obisnuita se inmulteste prin autoinsamintare.
sunt de anul trecut si mi-au impinzit anul acesta gradina prin simpla cadere a semintelor pe pamint.Si nu numai in jurul ghiveciului in care au fost puse ci duse de vint care-incotro.Nici nu am mai avut nevoie sa cumpar seminte.Ca sa nu mai spun de jardinierele in care le-am avut anul trecut.Acelea au fost pline ochi (am fost nevoita sa repic cu nemiluita :( )...........
Jardinierele le-am tinut in casa dar cele din gradina?Poate nu au fost temperaturi ca sa le afecteze :gandit:
Cele cu floarea creata se pot inmulti in luna august prin butasi.
Million-bells :? banuiesc/nu am citit,nu stiu/ ca tot prin butasi prin august-septembrie.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am avut si eu in gradina si nu mi-a iesit nimic. Pe cele din jardiniere le-ai mai udat peste iarna? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.De loc.Cind le-am scos afara in primavara le-am udat zdravan intr-o prima transa.Apoi pe masura ce apareau le mai udat cind si cind pina am intrat in normal cu ele.
 

ghia_don

Active Member
Semintele petuniilor clasice, rezista iarna foarte bine afara in gradina, iar primavara plantutele rasar singure si foarte muuuuulte :D ...
Aveti grija ca din semintele petuniilor crete, curgatoare, a celor mai deosebite...asta daca aveti norocul sa gasiti pe plante capsule cu seminte, ca in general nu fac :( , nu vor mai iesi plante cu aceleasi caracteristici cu ale parintilor. Dupa doi-trei ani veti avea numai petunii simple...
Asa am patit eu, si acum am numai simple, care ies singure in fiecare an, pe unde nici nu te astepti :wink: ...
 

iogamac

Member
Iata ce mi-a adus furnizorul meu personal :rofl: . Cred ca remarcati ca sunt ca la Casa Regala, am furnizor personal. Este un fost coleg de scoala, care de ani buni se ocupa cu cresterea si furnizarea plantelor. In decembrie la intalnirea de la Constanta am adus fetelor ceva bulbi...si cred ca au fost multumite.
 

Blitz

Active Member
Am adunat si eu petunii mai multe:



Am devenit fan petunii ca se pare ca le merge bine la mine. Trebuie sa incerc si eu sa "salvez" din ele la toamna :D
 

Blitz

Active Member
Gabiuta a spus:
Nu.De loc.Cind le-am scos afara in primavara le-am udat zdravan intr-o prima transa.Apoi pe masura ce apareau le mai udat cind si cind pina am intrat in normal cu ele.
Danya, nici eu nu am stiut- dar la toamna o "atacam" pe Gabiuta pentru sfaturi :wink:
 

danya

Active Member
Asa ca, Gabiuta, pregateste-te! :rofl: :)
Cat as vrea sa trec iarna cu asta,imi place tare mult.
 
Sus