Petunii cu probleme

bibacj

Member
Nu cred ca la inmultire trebuia sa postez dar nu am gasit alt loc. Petuniei mele i se usuca frunzele de la baza tulpinilor. Tulpinile nu mai au deloc frunze cam pe 10 cm. Ce poate fi? Ce sa ii fac?
 

mae

New Member
acelasi lucru li se intampla si petuniilor mele, dar am observat ca pe portiunea unde sunt uscate frunzele apar lastarii laterali, deci poate asta o fi cauza...
 

mae

New Member
Nu sunt eu in cea mai masura sa dau sfaturi, dar mie mi se pare normal...eventual incearca s-o uzi cu mai multa apa si sa vezi daca observi vreo schimbare, sa nu fie insetata.dar eu am simptomele astea la toate petuniile, mai ales la cele drepte si apare chiar si la cele care sunt puiuti mici de max 15 cm inaltime..
 
A

Anonymous

Guest
Mae :)

O petunie de la tine e minunata! E alba cu roz si cu dungi maronii !
Ma rog, si celelalte sunt minunate :rofl:

O sa pun maine poza cu petuniile mele "umile" .
 

natasha26

New Member
bibacj a spus:
Mi-e frica sa nu o pierd... Doar la una am observat asta. Sa inteleg ca asa e normal?
In mod cert e o probleme legata de umiditate.Inlatura frunzele uscate si ai grija la udare .Cu temperaturile astea...Dimineata pulverizeaza plantele cu apa si seara uda-le normal.La mine petuniile cer apa in fiecare zi si inainte de fiecare udare arata de parca nici n-ar fi gustat apa anul asta! :roll:
 
A

Anonymous

Guest
Eu le ud dimineata azi si seara maine. Deci trec cam 2 zile intre udari. Si arata ok.
Dar eu sunt pe umbra si am soare doar intre 13-15 si dupa ora 17.
 

camic

Member
Am si eu o intrebare.....petuniilor mele li s-au ingalbenit frunzele, dar dupa cum am citit despre bolile lor ar fi lipsa de fier....ce sa fac? Le-am pus fertilizator, ele infloresc in continuare, cu toate ca florile imi par ceva mai mici.
 

bibacj

Member
Acum petuniile mele arata foarte rau. S-au ingalbenit frunzele si florile sunt tot mai rare. Mi se pare ca totul s-a produs in urma ploilor din week-end, desi sunt in balcon. Oare sunt semnele toamnei? Cum le mai pot salva?
 

Roxana

Active Member
Petunii

Pai Petunia nu este o planta anuala?
Si eu am avut primavara trecuta si toamna a murit. Poti recolta semintele si le semeni la primavara.
 

carmenushka

Active Member
Ajutooor! am intr-un ghiveci 3 petunii cu flori involte de culori diferite, pe frunzele uneia dintre ele am observat niste pete albe ca de mucegai sau ca de faina, dar doar pe una. Ce este? Un fung, ceva? ce sa fac? cu ce sa o tratez?
 

carmenushka

Active Member
Gabiuta a spus:
Tai-o :) sau.......alta :mrgreen:
Ba! Mi-am adus aminte...am o petunie curgatoare de anul trecut din primavara, in august de la calduri plus lipsa apa(plecata in concediu :) ) s-a topit. Am tuns-o si in octombrie era toata inflorita ca in mai, au tinut florile pana spre decembrie si cand au dat gerurile am bagat-o in casa, unde nu prea i-a placut...si incepuse sa faca acelesi pete, fainare...tot aici am gasit ca asta-i boala, si cum tot n-aveam nimic de pierdut i-am dat cu "fixativ" :) adica am spreiat-o cu ce sprei antifungic pentru plante aveam. Si a mers tratamentul! Am scapat de pete, in primavara am tuns-o iar si am dat-o pe balcon si sa vedeti baba mea ce flori are acum si ce bine arata!
 

carmenushka

Active Member
Gabiuta a spus:
:rofl: :rofl: :rofl: :clap: :clap: :clap:
Imi place ca tii la glume :)
eu ca eu dar vad ca tin bine si petuniile mele, :) aseara am spreyat-o pe cea bolnava cu...stiu ca o sa radeti de mine dar altceva n-aveam- spray lustrant anticochenille... Si in seara asta dumneaei bolnava a inflorit! Numai ca am observat aceleasi simptome si in alt ghiveci cu petunii simple...le "coafez" si pe-astea fie ce-o fi!
 

mg

Member
Am si eu o nedumerire ..La petuniile mele , am vazut in seara asta ca au aparut niste flori mici de culoare galbena ...indiferent de culoarea originala a plantei . Nu inteleg fenomenul si ce le lipseste ...
 
Sus