Pestera Vantului

celeste

Member
Anul acesta am de gand sa fac o noua incursiune in Apuseni si as dori sa ajung si la Pestera Vantului, pe care de mult timp mi-am pus in gand s-o vad si n-as vrea s-o mai ratez... De pe internet am cules doar informatii contradictorii: ca e inchisa turistilor sau ca se poate vizita doar insotiti de un custode pe un anumit traseu turistic special amenajat (wikipedia). Stie totusi cineva care locuieste in zona care este adevarul si, daca totusi se poate vizita, cu cine trebuie sa iau legatura ?
 

celeste

Member
Rami, esti o draguta :D , multumesc mult pentru adrese, dar am trimis deja la cea care functioneaza. Acum astept raspuns... Din experienta mea de pana acum, din cate email-uri de genul asta am scris, n-am primit nici macar un singur raspuns pana acum, desi au trecut ani.

In alta ordine de idei, am gasit asta http://alpin91.files.wordpress.com/2010/08/dscn0512.jpg , care e posibil sa fie inca de actualitate. Asa ca probabil ori se viziteaza cu insotitor, ori deloc. Si am dat de destule pesteri la care trebuie cautat insotitorul pentru a putea intra in ele si daca ai noroc sa-l gasesti le vezi, daca nu, pleci mai departe.

Ca sa dai o fuga pana acolo nu stiu daca se merita. Eu oricum voi ajunge in zona sa le vad si pe celelalte, dar daca insotitorul cu pricina pentru Pestera Vantului trebuie sa vina mai de departe, sau daca poate doar in anumite zile/ore, sau trebuie sa ajung odata cu alte grupuri organizate, etc. as fi preferat sa stiu din timp, ca eventual sa fiu acolo atunci cand ne spune el. Binenteles, asta daca am norocul ca pestera sa fie "accesibila", macar in anumite conditii, turistilor de rand. :mrgreen:
 
Sus