Perlitul

simona2

Member
Perlitul este rezultat din macinarea rocilor vulcanice calcinate si expandate, la temperaturi de 1200-1800 gr. C. Granulele de perlit pot fi mai mari sau mai mici (1.5-6 mm granulometrie). Cele foarte mici prezinta incovenientul ca se taseaza prea tare cu efect daunator asupra nivelului de aerisire. Este usor (80-160 kg/m cub), are o capacitate buna de retinere a apei (de 3-4 ori greutatea proprie), pH-ul este neutru si nu contine elemente nutritive.

Citat din cartea Culturi pentru flori taiate - Elena Selaru.
 

lili

Member
Perlitul se poate folosi la orice substrat de flori. Are rolul de-a afana si tine sub control umiditatea din substrat. Perlitul se foloseste cu succes si la inradacinarea plantelor.
 

simonac

Member
eu am prins o frunza de rob's denim demon in perlit, iar acum are puisori (galbeni, ca cei de gaina :mrgreen: )
 

simonac

Member
pai rob's denim demon e variegata, din cauza asta sunt asa decolorati; acum i-am mutat in pamant, sa mai prinda putina culoare :wink:
 

Roxana

Active Member
eu am fost sa intreb de perlit la o florarie si mi-a spus ca pot sa-mi fac acasa: sa amestec pamant cu bobite de celuloza. este corect :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Roxana nu gasesti pe nicaieri perlit la florarie. Este catalogat drept material de constructie, deci la altfel de magazine trebuie sa mergi.
 

doina

Member
La mine in oras se gaseste perlit la un magazin cu produse de gradinarit , seminte , ghivece , furtune ,plante in ghiveci , etc. Este in pungi de 5 litri si e destul de scump 7,5 lei , de provenienta ungureasca.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Probabil au adaugat importatorii un forint la fiecare km. si apoi au calculat sau calculit de a iesit cam asa :rofl:
 

nutilepadat

Active Member
Si eu as vrea perlit ,daca cumpara cineva cantitate mare sa putem impartii :? , am auzit ca frunzele de gloxinie si ... se prind foarte bine cu acest rest de materiale de constructii? :?
 

Kati

Active Member
nutilepadat a spus:
am auzit ca frunzele de gloxinie si ... se prind foarte bine cu acest rest de materiale de constructii? :?
Da Nuti, butasii si frunzele se prind foarte bine in perlit. Pentru asta se poate folosi perlitul marunt, cel cu granulatie mare se foloseste pentru pamantul de flori.
 
atentie!

Doresc sa va avertizez pe cei care vor lucra cu perlit:
acest substrat este foarte util in horticultura insa foarte periculos pentru sanatatea umana; este alcatuit din agregate de diferite dimensiuni, mai usoare decat apa (cu densitate foarte mica), insotite de un praf caracteristic rezultat din frecarea lor. Inhalat acest praf si particulele mai mici din perlit se depun pe bronhii si in plamani provocand reactii alergice, in timp: astm bronsic si silicoza.
Ca sa evitati inhalarea, lucrati cu perlitul afara, intr-o zona fara curenti si dupa ce-l intindeti pe o platforma sau intr-un vas larg, udati-l bine cu o stropitoare fina (fara jet) si lasati-l cateva ore sa se imbibe bine cu apa. O alta metoda este amestecarea perlitului cu turba rosie umectata bine (in proportie de 1:1) si apoi lasat afara 24 ore. Dupa ce s-a umezit bine nu mai prezinta pericol.
PS: ca patitul nu-i nimeni!...
 

Viovett

Member
Daca nu aveti timp/recipiente mari pentru hei-rup-ul din primavara cand sunt multe ghivece de improspatat e ok si daca va puneti masti ( chirurgicale sau din acelea folosite de zugravi).
 

andradya

New Member
puteti gasi aici : http://growin.ro

eu mi-am cumparat pamant gata amestecat cu perlit , tot pe acel site. mergeti la medii cultivare si uitati-va la biobizz all-mix si bio-bizz light-mix . eu am ales light-mixul deoarece am luat si nutrienti :)
 
Sus