Perlitul

andradya

New Member
e foarte bun. dar nu m-am interesat eu bine. acel all-mix nu e indicat sa fie folosit la puieti ( EC 2,4 ! mi s-a spus ca cel mediu e intre 1 si 1,3 ) ci light-mixul care "asigura o dezvoltare rapida a radacinilor si o crestere viguroasa" ( citat de pe site-ul lor ) . All-mix il voi folosi la alte plante mai in varsta :D
 

Roxana

Active Member
daisy111: Vin si eu cu o intrebare,Cornelia daca nu am postat-o bine poti sa o muti,te rog ,unde trebuie :* Intrebarea este:unde as putea sa gasesc sa cumpar perlit la noi in tara(am citit ca ati comandat).Si va mai intreb cum se foloseste,asa simplu sau in combinatie cu paman?Se poate pune in toate ghiecele cu flori? :? :*

corneliaPerlitul se gaseste la materiale de constructii. Nu au mereu si de obicei esti obligat sa cumperi o cantitate mult mai mare decat iti trebuie. Asta e motivul pentru care se prefera comenzile comune. Se foloseste pentru drenaj. Unele flori sensibile la acumularile de apa e musai sa-l aiba in ghiveci in amestec cu pmantul. Altele nu au nevoie. Uneori, pentru inradacinarea unor lastari se foloseste perlit simplu (singur, fara pamant).

daisy111: Multumesc Cornelia :* maine merg la Brico si intreb daca au,dar cum intreb....adica...daca au perlit?sau se numeste altfel?si e special pt flori?sau e pt constructii si acela e bunScuza-ma,te rog ca am intrebat atatea :oops: :*

cornelia: Exista perlit care se foloseste in constructii. Nu e ceva special pentru flori. Si la Brico te duci degeaba dupa perlit. Nu cred ca o sa gasesti.

daisy111: Am inteles,multumesc inca o data :* Pai o sa incerc si daca nu au :( ....mai caut luni la alte depozite.Trebuie sa primesc luni-marti vreo 3frunze de strepto si mi-e frica rau ca nu reusesc sa le prind :( si am tot auzit ca le prinzi fara problema cu perlit....de-asta te intrebam si daca trebuie combinat sau nu :roll: Iar daca nu gasesc incerc si cu pamant :( :* :hug:

Fleur: Daca nu gasesti perlit amesteca pamantul cu mai mult nisip cu granulatie mai mare. Merge si asa.

daisy111: Multumesc mult Fleur :* :* :* :indragostit: :hug: Asa voi face si sper sa reusesc :wink: Dar fara pet in cap,nu?

Simona D.: Perlit gasesti aici: http://www.blondyromania.ro/
Este insa la sac mare, asa ca, daca nu ai nevoie de mult, mai cauta pe cineva cu care sa il imparti :wink:

daisy111: Scuza-ma Simona D,am intrat pe saitul lor si nu am gasit perlit :oops: am gasit cea stimulator de crestere organic numit kelpak si nu cred ca asta e perlitul pt ca este la flacon:oops: Chiar nu ma pricep pt ca nici nu am vazut vreodata perlit si nici nu am auzit de el,l-am descoperit aici de curand :oops: Poate gasesc cumva pe la vreun depozit :(

constantin.c: iei o placa de polistiren expandat sau un ambalaj de la electrocasnice sau electronice din polistiren expandat si-l freci de ceva mai aspru - poate fi si o scandura negeluita- si se marunteste in granule mici , pe care il amesteci cu turba (mranita) si nisip

daisy111: Foarte interesant,multumesc frumos de idee :wink:

sini: Este scris si perlitul la produse,altele.Nu scrie cum il vand:cantitate,pret.Ne poti spune ceva Simona D?

Floria:
constantin.c a spus:
iei o placa de polistiren expandat sau un ambalaj de la electrocasnice sau electronice din polistiren expandat si-l freci de ceva mai aspru - poate fi si o scandura negeluita- si se marunteste in granule mici , pe care il amesteci cu turba (mranita) si nisip
Diferenta este ca perlitul absoarbe apa, pe cand polisterunul doar umple spatiul !

daisy111: Pai si se poate folosii polistiren in loc de perlit pt prinderea frunzelor de strepto? :roll: :?
 

Roxana

Active Member
Simona D.:Nici eu nu l-am gasit afisat. Intri la Contact unde gasesti nr. de tel. si suni. Le spui ca doresti perlit . Eu am comandat de 3 ori de la ei si au avut, chiar daca in lista nu aparea :wink:

Nu stiu in cat timp iti pot trimite ei perlitul. Daca vrei, trimite-mi adresa pe pm si iti pot trimite eu sa ai acum pentru frunzele de strepto.

daisy111: Asa da,pt ca mi-am tot stors creierii ca de ce nu vad eu scris perlit :rofl: Multumesc frumos :*

sini: Este scris si perlitul la produse,altele.Nu scrie cum il vand:cantitate,pret.Ne poti spune ceva Simona D ?

Simona D.: Este sac de 10 kg parca ( este in pivnita sacul :gandit: ) la 32-33 lei .

Fleur: La blondy gasesti sigur perlit ca de acolo am luat si eu, iti aduc ei la pitesti ca au o masina care vine acolo, doar ca-ti vor aduce un sac de 10 kg care costa 35 lei.
Frunzele le pui sub pet.

daisy111: Multumesc Fleur,le voi pune pet in cap :wink: :* Dar te mai intreb ceva,o sa le tin la cald (pe pervazul geamului unde am si caloriferele sub pervaze si este f cald),sau pe balcon (unde scate ceva temp pe timpul noptii,insa nu stiu cat ca nu am ajuns sa iau un termometru :oops: :rusine: ) unde e mult mai racoare? :? iar frunza o pun cu codita toata,sau o bag putin si pe ea in pamant cu codita cu tot?o pot taia pe jumatate daca va fi maricica?Scuza-ma ca te-am bombardat cu atatea intrebari :oops: dar nu vreau sa dau gres :* :* :* :*

Fleur: Pe balcon cred ca o sa fie cam rece daca nu e calorifer. Cel mai bine ar fi cam 20*C asa ca mai bine pune-le in camera iar sub vas poti pune o bucatica de polistiren sa nu ajunga toata caldura la el.
Frunza o tai daca e mai mare de 7-8 cm, in 2 sau 4 parti. Daca este mai mare de 15 cm ii tai varful si partea cu codita cam de 4-5 cm iar la restul decupezi nervura din mijloc si mai obtii 2 parti pe care le plantezi cu partea taiata in pamant. Poti sa o tai si transversal in bucati de 4-5 cm pe care le ingropi cca 2 cm dar nu presezi pamantul in jurul lor ca vor iesi greu puii.
Mai intrebi dupa ce primesti frunza daca mai ai nelamuriri fiindca frunza o poti tine in apa o zi, doua.

daisy111: Sarumana :* asa voi face,eventual le fac o poza si imi poti spune atunci exact cam ce le pot face :wink: :* :*

daisy111: Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi urgente :rugaciune: Tin pe un balcon mai micut si inchis doar cu cornier si neizolat cactusii,muscatele, suculentele...din astea care necesita mai rece...si pana aseara acolo a fost destul de bine,curgeau pe geamuri in interiorl balconului picaturi de apa,condens...dar azi-noapte a fost ff frig afara si tot condensul a inghetat :( oare a afectat si florile? :cry: ca pe la 11seara cand am iesit sa vad cum se prezinta temperatura totul era normal,dar dimineata am gasit gheata pe geam :cry: ,dar doar pe geamul care inchide balconul pt ca geamul ce da in camera (paralel ce cel exterior)nu era inghetat :? Ce sa le fac la flori?le mai las acolo sau sa le mut? nu mai am nici o camera mai rece.O solutie,gandita de mine,ar fi sa le mut in sufragerie si la le pun dupa canapea ca sa le feresc de caldura caloriferului,dar au ff putina lumina; alta ar fi sa le pun pe holu ca nu am calorifer,desi e cald si acolo ca vine caldura de la camere,dar nu am geam si e intuneric...Ce sa le fac? :cry:Va rog - un sfat :rugaciune:

dyayzh: Balconul meu este exact ca al tau, doar ca am un calorifer mare si totusi, acusica le bag in casa. Nu cred ca face fata temperaturilor ridicate, deoarece oricat ai izola un balcon fara termopan...tot intra mult frig.
Parerea mea este sa le pui in casa, pe unde poti si tu, dar sa aiba macar minimum de conditii :wink:

angela draganoiu: Daisy si eu am balconul inchis numai cu cornier iar geamurile nu sint izolate bine, mai sint spatii pe unde intra aerul, dar nu bag plantele in casa pt ca las deschisa in permanenta usa de la balcon deoarece sotul meu fumeaza mult in felul asta mai creste temperatura in balcon. insa la mine in balcon bate soarele toata ziua de pe la 11-12 pina apune, poate si asta ajuta.

dyayzh:Da Angela, ziua e ok. Noaptea tin si usa la sufragerie deschisa si totusi ma tem. Cand afara sunt - 15 grade, tu cate ai in balcon?
 

Roxana

Active Member
daisy111: Dar eu nu pot tine usa deschisa noaptea ca e de la dormitorul nostru....nu pot dormii cu ea deschisa ca totusi e prea rece,doar ziua o deschid si o tin pana seara pe la9 si apoi o inchid....nu stiu ce sa le fac,soare mai am si eu putin de dimineata pana pa la 12,dar nu in fiecare zii ca fiind iarna e mai mult nor :( Chiar nu stiu ce sa le fac,ma tem ca nici in casa nu le e bine pt ca am prea cald peste tot...si nici lumina buna nu am pe unde as putea sa le pun :cry: Multumesc dyayzh si Angela pt sfaturi :*

angela draganoiu:
dyayzh a spus:
Scuze...am uitat eu, noaptea ma interesa cate grade ai, tot cu usa deschisa :D
nu stiu, nu m-am uitat noaptea dar pot sa spun ca dimineatea variaza in jurul valori de 13-15 grade, uneori poate mai jos. am sa ma uit si am sa-ti spun, deocamdata la Bucuresti nu e prea frig peste noapte si nici iarna trecuta n-a fost ger.

dyayzh: Eu de gerul de noapte cand apare adevarata iarna ma tem :(

angela draganoiu: Dya de citiva anu buni nu mai avem iarna "grea" la Bucuresit. avem cam minus 5-6 hai minus 10 grade 2-3 zile max. si asta e cam tot, iar zapada ............. si mai putina. dar si cind cade blocheaza tot orasul.

dyayzh: Eu am mai simtit temperaturi tare scazute..in fine....azi cumpar termometru si verific pe la 1 noaptea temperatura :wink: Apoi decid :D

daisy111: Am si eu o intrebare,tocmai ce am primit un pui de abutilon si nu stiu in ce fel de pamant sa-l pun...am Florimo dar ma intreb daca trebuie sa-i pun si perlit sau nu :?

Fleur Abutilonul creste bine in orice fel de pamant cu perlit sau nisip. Florimo e foarte bun si adauga-i ceva perlit sau nisip.

ACHIMENES: Si tunde-l Daisy, ca altfel creste de nu se mai opreste. Fratii lui, ieri au avut ora la "leafstylist", ptr ca deja aveau o jumatate de metru :rofl:

daisy111: :eek: asa de mari?Al meu nu a mai crescut,incepuse sa se faca frumos pana ce am primit de la mosu 2hibi pe care eu i-am inspectat si mi s-au parut ok,dar m-am inselat ca unul plin de frunze adunate avea ceva daunatori ce i-a dat si lui si cand m-am intors din wekeend de la tara i-am gasit toate frunzele galbene si atacate :cry: ...dar i-am dat cu un insecticid si l-am curatat de frunze si acum vad ca e bine,pare ca-i dau frunzulitele :rugaciune: Oare ar trebuii a-l pun in geam? :?

ACHIMENES: Pai cat este mititel, lui trebuie sa-i dai totul: locul cel mai bun la ferestra, sa verifici zilnic sa nu aiba una alta, apa, caldurica, exact ca unui bebe, ca sa creasca mare, frumos si sanatos :D :D

daisy111: Atunci il voi numii "bebe meu cel mai special" si cu el la geam :* ....nu il pusesem pt ca nu stiam daca e bine sau nu :oops:

angela draganoiu: Dya asa cum am spus la mine in balcon bate soarele toata ziua si am, iarna, in general cam 15-18 grade depinde de temperatura de afara. dar, repet, nu inchid usa de la balcon aproape niciodata din cauza sotului fumator.
am cumparat special un termometru si l-am pus in balcon linga geam ca sa urmaresc evolutia temperaturii in special iarna. vara e dezastru acolo pt ca temperatura ajunge la cote astrnomice.

dyayzh: Scuze...am uitat eu, noaptea ma interesa cate grade ai, tot cu usa deschisa :D
 

levviking

Member
simona2 a spus:
Perlitul este rezultat din macinarea rocilor vulcanice calcinate si expandate, la temperaturi de 1200-1800 gr. C. Granulele de perlit pot fi mai mari sau mai mici (1.5-6 mm granulometrie). Cele foarte mici prezinta incovenientul ca se taseaza prea tare cu efect daunator asupra nivelului de aerisire. Este usor (80-160 kg/m cub), are o capacitate buna de retinere a apei (de 3-4 ori greutatea proprie), pH-ul este neutru si nu contine elemente nutritive.

Citat din cartea Culturi pentru flori taiate - Elena Selaru.
Atenţie cu perlitul este foarte bun pt plante, dar praful este foarte toxic dacă se inhalează, deoarece se depune în bronhii, se solidifică şi din păcate va rămâne acolo definitiv, pur şi simplu se cimentează, este bine să se umezească direct în punga sau în sacul în care îl cumpăraţi, chiar şi de mai multe ori prin pulverizare.
Iar faptul că are PH-ul neutru, nu este adevărat, o spun din proprie experienţă,dacă apa cu care udaţi are PH-ul ridicat, şi PH-ul substratului amestecat cu perlită se va ridica, la fel şi cu elementele nutritive sau EC-ul.
Însă una peste alta şi eu recomand folosirea perlitului, deoarece este un puffer ideal pt rădăcina plantelor, cu respectarea câtorva condiţii minime.
 

levviking

Member
sicora fabian a spus:
Ce-i "EC"-ul?
Puffer?! :eek:
Scuze, am uitat să menţionez :oops: , EC înseamnă conductivitate electrică al solului sau al apei.
Sărurile din apa de irigaţie şi îngrăşăminte tind să se acumuleze în sol sau mediul de cultură.
Iar perlitul reţine mult din aceste săruri, pe care le dăm plantelor prin îngrăşămintele administrate, astfel scade numărul şi cantitatea de îngrăşăminte administrate, şi scade şi poluarea solului inclusiv al oceanelor cu îngrăşăminte chimice.
Perlitul nu are efecte negative ale solului sau oceanelor, cu excepţia procesul de fabricaţie, deoarece la expandarea perlitului din rocile perlitice, se folosesc temperaturi de aprox 800-1000 grade C.
Eu recomand tuturor să folosească perlitul, în funcţie de plante sau de solul pe care îl are, între 5-50%. Şi eu folosesc perlitul(fiind unul din puţinii grădinari din românia care foloseşte perlitul), însă eu îl folosesc în cantităţi mari.
Iată o reţetă pe care eu îl folosesc la majoritatea plantelor:
45% turbă blondă sau turbă baltică, 20% turbă neagră, 20% perlit şi 15% nisip fin. Pe lângă asta îngrăşământ cu dizolvare lentă în funcţie de cultură de 1-2 luni, 3-4 luni, 5-6 luni, 8-9 luni sau 12-14 luni, sau combinaţie al acestora. Eu folosesc Osmocote, dar mai există şi de la alte firme din păcate toate străine, româneşti mai aşteptăm vreo câţiva ani. În plus mai pun şi 1-1,5kg de ghips de construcţie la metrucub de amestec, este o sursă foarte bună de calciu pt plante.
:)
 

levviking

Member
Atenţie însă cu ghipsul, nu exageraţi.
Pentru a înţelege mai uşor 1-1,5kg/mc înseamnă 1-1,5grame/litru de substrat.
În grădinărit 1mc de turbă înseamnă 1000l.
tre să mă obişnuiesc să explic mai bine când dau un sfat. :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
De ce ghips si nu var?
De ce crezi ca perlitul retine "sarurile"?
Ce legatura are "EC"-ul?
:) S-a intamplat vreodata pe undeva ca 1 mc sa nu aiba 1000 litri? Iti zic eu unde: in gradinarit!
 

matga

New Member
Perlitul agricol ( perlit agro ) este utilizat in retetele de preparare a substraturilor de cultura sau in sere, ca inlocuitor al substraturilor (hidroponic) in domenii agricole: horticultura, pomicultura, viticultura, legumicultura.

Mod de utilizare:
- Produsul se poate aplica pe suprafete mari, terenuri agricole, sere, cat si in ghivece si jardiniere;
- Pentru plante de gradina, dupa prelucrarea uzuala a solului, se aseaza un strat de perlit agricol, de grosime 4-5 cm, umezit in prealabil, in fiecare groapa de plantare;
- Pentru plantele cultivate in ghivece, se aseaza pe fundul vasului un strat de perlit agro de grosime 3-4 cm, umezit in prealabil;
- Se poate folosi si in amestec omogen cu solul in proportie de 1/3 – 1/5 functie de calitatea solului
- Perlitul agricol poate constitui el insusi substrat de cultura in serele unde exista dotari si tehnologii adecvate
- Perlitul agro, ambalat in geotextil sau asezat intre doua straturi de material geotextil constituie strat usor cu rol de drenaj, de filtrare si rezervor de apa in sistemele de terase verzi.
 

sicora fabian

Active Member
Ok! :D
Oricum, modurile de utilizare prezentate sunt destul de interesnte si chiar inovatoare. Chestia cu asezarea intre doua bucati textile si folosirea ca dren, inca nu-mi trecuse prin cap!
 
Sus