1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Perlitul

Discuție în 'Metode de inmultire, soluri si substraturi' creată de simona2, 2 Oct 2007.

1. simona2

simona2 Member

Localizare:
    Ploiesti
    Perlitul este rezultat din macinarea rocilor vulcanice calcinate si expandate, la temperaturi de 1200-1800 gr. C. Granulele de perlit pot fi mai mari sau mai mici (1.5-6 mm granulometrie). Cele foarte mici prezinta incovenientul ca se taseaza prea tare cu efect daunator asupra nivelului de aerisire. Este usor (80-160 kg/m cub), are o capacitate buna de retinere a apei (de 3-4 ori greutatea proprie), pH-ul este neutru si nu contine elemente nutritive.

Citat din cartea Culturi pentru flori taiate - Elena Selaru.

2. paula

paula Member

Localizare:
    barlad
    putem folosi perlit la orce tip de flori ?

3. lili

lili Member

Localizare:
    Deva
    Perlitul se poate folosi la orice substrat de flori. Are rolul de-a afana si tine sub control umiditatea din substrat. Perlitul se foloseste cu succes si la inradacinarea plantelor.

4. paula

paula Member

Localizare:
    barlad
    multumesc lili :D

5. simonac

simonac Member

Localizare:
    Bucuresti
    eu am prins o frunza de rob's denim demon in perlit, iar acum are puisori (galbeni, ca cei de gaina :mrgreen: )

6. simonac

simonac Member

Localizare:
    Bucuresti
    astia-s puisorii de care vorbeam mai sus :)

7. iudit

iudit Well-Known Member Moderator

Localizare:
    Aiud
    Si totusi de ce au culoarea asta?

8. simonac

simonac Member

Localizare:
    Bucuresti
    pai rob's denim demon e variegata, din cauza asta sunt asa decolorati; acum i-am mutat in pamant, sa mai prinda putina culoare :wink:

9. Roxana

Roxana Active Member

Localizare:
    Constanta
    eu am fost sa intreb de perlit la o florarie si mi-a spus ca pot sa-mi fac acasa: sa amestec pamant cu bobite de celuloza. este corect :?

10. cornelia

cornelia Fondator Membru staff

Localizare:
    Bucuresti
    Roxana nu gasesti pe nicaieri perlit la florarie. Este catalogat drept material de constructie, deci la altfel de magazine trebuie sa mergi.

11. doina

doina Member

Localizare:
    Oltenita
    La mine in oras se gaseste perlit la un magazin cu produse de gradinarit , seminte , ghivece , furtune ,plante in ghiveci , etc. Este in pungi de 5 litri si e destul de scump 7,5 lei , de provenienta ungureasca.

12. Gabiuta

Gabiuta Well-Known Member Moderator

Localizare:
    La periferie
    Probabil au adaugat importatorii un forint la fiecare km. si apoi au calculat sau calculit de a iesit cam asa :rofl:

13. doina

doina Member

Localizare:
    Oltenita
    Gabiuta , au adaugat nu numai importatorii ci si restul intermediarilor :evil:

14. nutilepadat

nutilepadat Active Member

Localizare:
    SIBIU
    Si eu as vrea perlit ,daca cumpara cineva cantitate mare sa putem impartii :? , am auzit ca frunzele de gloxinie si ... se prind foarte bine cu acest rest de materiale de constructii? :?

15. Kati

Kati Active Member

Localizare:
    Sacele
    Da Nuti, butasii si frunzele se prind foarte bine in perlit. Pentru asta se poate folosi perlitul marunt, cel cu granulatie mare se foloseste pentru pamantul de flori.

16. chrystalwaters

chrystalwaters Member

Localizare:
    Cluj
    atentie!

Doresc sa va avertizez pe cei care vor lucra cu perlit:
    acest substrat este foarte util in horticultura insa foarte periculos pentru sanatatea umana; este alcatuit din agregate de diferite dimensiuni, mai usoare decat apa (cu densitate foarte mica), insotite de un praf caracteristic rezultat din frecarea lor. Inhalat acest praf si particulele mai mici din perlit se depun pe bronhii si in plamani provocand reactii alergice, in timp: astm bronsic si silicoza.
    Ca sa evitati inhalarea, lucrati cu perlitul afara, intr-o zona fara curenti si dupa ce-l intindeti pe o platforma sau intr-un vas larg, udati-l bine cu o stropitoare fina (fara jet) si lasati-l cateva ore sa se imbibe bine cu apa. O alta metoda este amestecarea perlitului cu turba rosie umectata bine (in proportie de 1:1) si apoi lasat afara 24 ore. Dupa ce s-a umezit bine nu mai prezinta pericol.
    PS: ca patitul nu-i nimeni!...

17. multumim Chrystalwaters, nu stiam.

18. nutilepadat

nutilepadat Active Member

Localizare:
    SIBIU
    Foarte buna informatia care ne-ai dat-o Chrystal multumim mult

19. Viovett

Viovett Member

Daca nu aveti timp/recipiente mari pentru hei-rup-ul din primavara cand sunt multe ghivece de improspatat e ok si daca va puneti masti ( chirurgicale sau din acelea folosite de zugravi).

20. andradya

andradya New Member

Localizare:
    Cluj
    puteti gasi aici : http://growin.ro

eu mi-am cumparat pamant gata amestecat cu perlit , tot pe acel site. mergeti la medii cultivare si uitati-va la biobizz all-mix si bio-bizz light-mix . eu am ales light-mixul deoarece am luat si nutrienti :)

Distribuie pagina asta