Perlit fabricat in Romania

levviking

Member
Pentru toţi cei ce caută perlit pt plante sau grădinărit, găsiţi la un preţ decent aici: http://www.ideal-design.ro/promotii.html .
Este produs în românia, şi este de calitate bună.
Utilizatorul matga reprezintă această firmă. :clap:
Doresc să-l rog pe matga să ceară firmei producătoare să ambaleze perlitul în două granulaţii diferite.
Unul fin de 1-3mm, şi unul între 3-6mm.
Dacă mai sunt şi alţii cu propuneri pentru altă granulaţie, acum e momentul să scrie aici, deoarece am vorbit personal cu dânsul şi există posibilitatea de a ambala aproape orice granulaţie, trebuie doar să ne exprimăm dorinţele şi necesităţile.
Eu am cumpărat deja 1 mc, şi o să mai cumpăr în continuare, deoarece sunt unul dintre puţinii horticultori din românia care folosesc perlitul, deşi acesta este mai ieftin decât turba, în plus este şi benefică plantelor. :nu stiu:
 

sicora fabian

Active Member
Daca tot il cunosti, intreba-l, te rog, cum masoara ei litrii!
Pentru ca un sac de 10 litri nu umple o galeata de 10 litri!
Sau exista "litru mic" si "litru mare"?
 

popescu gp

Well-Known Member
furnizori si comenzi

Eu am cumparat de la ei turba cu perlit la oferta la-5 l,dar cat m-a costat continutul_4 sacuti-2o lei +atat am dat pe transport postal-20lei( cam mult la cca 10 Kg aproximativ continutul-probabil m-a taxat si pentru ambalare).Eu folosesc perlitul de la Grown.ro-10l-17,36 lei la care se aduga transportul prin curier.Alaturand si alte materiale sau cantitati este acceptabil
 

levviking

Member
sicora fabian a spus:
Daca tot il cunosti, intreba-l, te rog, cum masoara ei litrii!
Pentru ca un sac de 10 litri nu umple o galeata de 10 litri!
Sau exista "litru mic" si "litru mare"?
E cam aiurea să întreb aşa ceva, nu? Iar de cunoscut, da îl cunosc pe matga, l-am cunoscut sâmbăta trecută, când m-a servit cu 10 saci de perlit de 100 L fiecare, şi nu s-a sfiit să le pună pe bancheta din spate a maşinii, doar pt a mă servi frumos pe mine.
Dar mai bine măsor eu mâine un sac şi vă spun dacă e sau nu e cantitatea pe care o scrie pe sac. Adică 100L.
Iar dacă aţi cumpărat până acum perlit Pannon, pe sacii ăia scria aprox. 10kg, dar pe factură scriau 100L, hmm, bună treabă nu?
Oricum mi se pare că sacii sunt mai grei puţin faţă de Pannon perlit, dar mâine o să cântăresc un sac de perlit cumpărat de la ideal design.
Totuşi, când mai scrieţi aşa ceva, daţi şi voi exemple, aţi cumpărat: de unde? cantitate? cu cât? cheltuieli de transport? calitate? etc?
 

sicora fabian

Active Member
Eu nu am cumparat de la el, vorbeam in general . . .
Nu doar la perlit, ci si la turba, la mulch, la celelalte substraturi . . . toti folosesc aceeasi unitate de masura, litrul, care nu are 1 dmc! Un litru de al lor (toti, nu doar el), nu umple un cub cu latura de 10 cm!
Incercati si voi si va veti convinge! Nu a fost o intrebare rautacioasa ci foarte serioasa, pentru ca am incercat tot felul de explicatii si nu am gasit nici una plauzibila! Doar cineva dintre ei ne poate lamuri . . .
 

levviking

Member
Re: furnizori si comenzi

popescu gp a spus:
Eu am cumparat de la ei turba cu perlit la oferta la-5 l,dar cat m-a costat continutul_4 sacuti-2o lei +atat am dat pe transport postal-20lei( cam mult la cca 10 Kg aproximativ continutul-probabil m-a taxat si pentru ambalare).Eu folosesc perlitul de la Grown.ro-10l-17,36 lei la care se aduga transportul prin curier.Alaturand si alte materiale sau cantitati este acceptabil
Eşti cumva de la grown.ro? :gandit:
Deschide un topic cu această firmă.
Adică vrei să spui că este mai ieftin să cumperi 10L perlit cu 17,36?
Să facem un calcul.
Eu am cumpărat 10 saci x 100L, adică 1mc = 1000L, cu 260 de lei, de la ideal design.
De la grown.ro, ar trebui să plătesc pt aceeaşi cantitate 10L x 100 pungi = 1736 de lei. Iasă cam de 5x mai mult nu?
Vreau să ştiu şi eu care este firma aia fantomă de curierat care livrează colete în românia mai ieftin decât poşta română. Am şi eu nevoie de ei.

Eu sunt horticultor şi mă ocup de cultivarea plantelor, dar asta nu înseamnă că gândesc ca ele. :tavalit:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Levi nu e de la grown , dar e cineva care se ocupa de plante ca noi toti, iar referitor la puterea mintala a fiecaruia eu daca as fi in locul tau as fi mai retinut cu "laudele" .

Cu ce ne nastem de la natura nu e optiunea noastra . :rusine:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: furnizori si comenzi

levviking a spus:
Vreau să ştiu şi eu care este firma aia fantomă de curierat care livrează colete în românia mai ieftin decât poşta română. Am şi eu nevoie de ei.
Doar mai rapid prin firmele de transport intern poti dar nu si mai ieftin :incapatanat:
 
D

dyayzh

Guest
levviking a spus:
Eu sunt horticultor şi mă ocup de cultivarea plantelor, dar asta nu înseamnă că gândesc ca ele. :tavalit:
Aceasta afirmatie eu nu prea am inteles-o, insa, pe viitor, e bine sa nu mai faceti afirmatii care pot jigni membrii forumului :wink:
 

levviking

Member
sicora fabian a spus:
Eu nu am cumparat de la el, vorbeam in general . . .
Nu doar la perlit, ci si la turba, la mulch, la celelalte substraturi . . . toti folosesc aceeasi unitate de masura, litrul, care nu are 1 dmc! Un litru de al lor (toti, nu doar el), nu umple un cub cu latura de 10 cm!
Incercati si voi si va veti convinge! Nu a fost o intrebare rautacioasa ci foarte serioasa, pentru ca am incercat tot felul de explicatii si nu am gasit nici una plauzibila! Doar cineva dintre ei ne poate lamuri . . .
Da, aşa este, iar explicaţia este una simplă.
La turbă de exemplu, sacii sau baloţii de 250L, stă să crape, iar dacă măsori cu ruleta nu-ţi dă nicicum 250L, dar dacă îi desfaci şi mărunţeşti bine, ar trebui să fie 250L.
Oricum pe etichetă scrie 250L la momentul ambalării.
Măine revin cu măsurătorile perlitului de la ideal design.
 

matga

New Member
Ii multumesc lui levviking pentru aprecieri si pentru sfat.In curand voi reveni cu preturile pentru cele doua granulatii. Referitor la volumul sacilor va rog ca cei care achizitionati perlit de la noi sa ne semnalati orice inadvertenta referitoare la produs(daca vor exista), pentru a le putea remedia. Puteti gasi la noi si perlit la 3 Litri la pretul de 9,5 RON TVA inclus. Gasiti preturile la perlit pe http://www.ideal-design.ro/promotii.html si le vom actualiza si cu noile granulatii. De asemenea sustinem orice produs care se mai produce in Romania si suntem bucurosi ca putem dezvolta acest sector in Romania. Avem planuri mari de a introduce aceste produse si in magazinele mari pentru a va putea aproviziona direct. Astept din partea voastra orice sugestie pentru a putea imbunatati acest produs, mai ales ca avem din partea producatorului toata sustinerea.
 

mirific

New Member
sicora fabian a spus:
Daca tot il cunosti, intreba-l, te rog, cum masoara ei litrii!
Pentru ca un sac de 10 litri nu umple o galeata de 10 litri!
Sau exista "litru mic" si "litru mare"?
Aici e vorba de perlit la 3 l. sau 100 l.
Probabil cel la 10 l. e cumparat din alta parte.

Cine se pricepe cat de cat la fizica poate explica cum se masoara volumul; intrebarea pare putin tendentioasa.

Cat despre masa a 100 l. perlit: este a aprox. intre 10 - 12 kg. (difera in functie de granulatie) - explicatia tine tot de fizica.
Desigur, mai pot interveni si alti factori: umiditate excesiva, etc, care pot crea mici diferente (insesizabile cu ochiu' liber - poate doar la "ruleta" cum se exprima cineva pe aici).

Gluma sau nu, volumul e cam greu de masurat cu ruleta.:)

P.S.: am idee despre ce "povestesc" pe aici.
 

levviking

Member
Eu totuşi cred că volumul se măsoară cu ruleta, nu? :nu stiu:
Ştiu că mulţi folosesc găleata pt a măsura volumul, dar aceea găleată tot cu o ruletă, i s-a făcut calculul.
Doar kilogramul se măsoară cu cântarul.
Problema la mulţi este că, confundă litrul cu kilogramul.
Dacă mă credeţi dacă nu, am avut client care mi-a adus pământul înapoi, pământ nemţesc de calitate, ambalat frumos cu inscripţionare în limba română, deoarece a cântărit la alimentara de la colţ şi nu are 10 kile. :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
Mai! Litrul este litru, adica 1 decimetru cub! Adica un cub cu latura de 10 cm!
Sau faceti ca ala care vroia sa ma convinga ca 1 kg de puf de gasca este mai usor decat 1 kg de plumb!
Poxicuta, n-am pomenit nimic de greutatea specifica pentru a avea nevoie de densitate.
Apoi, acei 10 saci de 100 de litri, pusi unul peste altul, formau o stiva de 1 m pe 1 m pe 1 m? Caci asta-i metrul cub, adica 1000 de litri! Iti garantez ca tare greu i-ar fi incaput un metru cub pe bancheta din spate!
N-am obiceiul sa pun intrebari tendentioase sa apropo-uri, caci sunt in zodia taurului si dau de-a dreptul, chiar daca-i un zid! :rofl:
Toate produsele ambalate la sac, indiferent de firma, sunt masurate cu acel "litru mic"! Spunand ca-l cunoaste pe producator, chiar am vrut sa stiu cu ce sau cum masoara! Am si eu o dambla! :rofl:
In ceea ce priveste horticultura, incercati sa nu-mi dati lectii! :twisted:
 

sicora fabian

Active Member
Bine, acun sa nu credeti ca am ceva cu perlitul sau cu firma care-l produce!
Dimpotriva, tin sa-i felicit! Piata romaneasca are nevoie de substraturi inerte, cu atat mai mult cu cat sunt produse in Romania! Am folosit perlit romanesc si am fost foarte multumit! Rezultatele sunt foarte bune, mai ales la insamantat, primul repicat si butasit!
Fiind dumnealui producator, vroiam sa stiu de ce toti producatorii sustin ca ambalajele lor au un anumit volum, cand de fapt nu-l au! Atata tot! :D
 
Sus