Pergole din lemn-informatii tehnice

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E Piedone?Ca asa am vazut mai peste tot in sector la voi........Sa stii ca sunt frumusele.Pe cuvint chiar imi plac.
Oricum este altceva.O sa arate tare bine imbracate :D .Bravo.........
 

irinabv

Active Member
Moderator
A nu, ca nu ziceam cu rautate... Dar oare ce a fost in capul lor? :rofl: Si acuma nu vreau sa cobesc, dar sa nu vina vre-unul sa planteze trandafiri unde ai pus tu clematite :ros_unghii: Ptiu, ca numai la prostii ma gandesc. :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
Pergola rustica, realizata de sotul meu :D
Stalpi sunt din lemn de pin, iar partea de sus este realizata din lemn de molid, este finisata cu bait 2 in 1 ( cu lac inclus)
 

aleynad

Active Member
Moderator
are 2.40 m inaltime si aproximativ 1.50 latime
deja am plantat deoparte si de alta trandafiri cataratori de dulceata : unul alb-roz si unul roz intens (fuchsia)
o sa dureze cativa ani pana o acopera :) asa ca pana una alta am semanat si niste zorele in jurul stalpilor, sa nu stea goala vara asta :D
 

mymo

Active Member
Am inteles!
Oare nu sunt trandafiri urcatori cu crestere rapida? am vazut unii din aia "vechi" fara nume dar de o frumusete....
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu am vazut in oras unul rosu, era superb, dar nu pot sa cer ca nu cunosc pe nimeni care sa aiba asa ceva :(
 

victoria222

Active Member
Daniela, poti sa-mi spui cum ati ancorat-o? din poza nu pare sa stea cu ceva in pamant ci doar pe pamant. Nu risca sa cada daca o impinge cineva, de exemplu? E foarte frumoasa de altfel, mi-as face si eu una neagra. Felicitari pentru munca depusa, cred ca trandafirasii abia asteapta sa o imbrace caci e tare draguta.
 

iogamac

Member
aleynad a spus:
si eu am vazut in oras unul rosu, era superb, dar nu pot sa cer ca nu cunosc pe nimeni care sa aiba asa ceva :(

Dana, iata trandafirul meu rosu care este in al 3-lea an de "functionare". In august, adu-mi aminte sa iti trimit lastari. Este rezistent si a indurat asta iarna mari friguri si geruri, plus frtuni si viscol. Pui 3-4 lastari cu petul in cap :rofl: si vezi si tu ce iese, dar iti spun ca va iesi.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Iogamac, saru'mana! :hug:
e superb trandafirul tau :visator: E rambler, nu-i asa? ca prea e inalt si suplu :?
in august facem schimb de lastari :) eu am un catarator rosu, Sympathie, care are un parfum minunat, daca te intereseaza :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
victoria222 a spus:
Daniela, poti sa-mi spui cum ati ancorat-o? din poza nu pare sa stea cu ceva in pamant ci doar pe pamant. Nu risca sa cada daca o impinge cineva, de exemplu? E foarte frumoasa de altfel, mi-as face si eu una neagra. Felicitari pentru munca depusa, cred ca trandafirasii abia asteapta sa o imbrace caci e tare draguta.
e ancorata BINE :) in partea stanga are o "talpa" de lemn groasa de 20 cm , ingropata in pamant, apoi prinsa cu 2 fiare (stil agrafa), iar in partea dreapta are o "talpa" ancorata cu suruburi mari in cimentul de la fantana :D
Ma bucur ca nu se observa :rofl: inseamna ca am facut treaba buna! :wink:
 

iogamac

Member
aleynad a spus:
Iogamac, saru'mana! :hug:
e superb trandafirul tau :visator: E rambler, nu-i asa? ca prea e inalt si suplu :?
in august facem schimb de lastari :) eu am un catarator rosu, Sympathie, care are un parfum minunat, daca te intereseaza :D
Nici nu stiu ce este. Am grija sa-i curat florile si infloreste toata vara. Ii pun coji de banana taiate marunt la radacina si am grija sa il ud. Florile sunt parfumate. In primul an mi-a facut o floare, dar apoi a crescut ca din apa, iar anul trecut a fost destul de prolific.
 

DANIELA06

Member
Si eu doresc sa fac 3 pergole pt trandafiri si nu stiu din ce sa le fac :gandit: ?Ce sfat imi d ati va rog :rugaciune: ?
 
Sus