Pergole din lemn-informatii tehnice

iogamac

Member
mirelooooooooooo ai o curte bestiala...iar la spatiul ala ma gandesc...sunt o groaza de chestii pe care le-ai putea face acolo
 

mirela06

Active Member
Multumesc Ioga. Esti tare draguta :) Ideei am , dar trebuie sa le pun si in aplicatie. Asta-i rau ca mai dureaza. Vine nunta fetei cele mici, mai sunt si altele si sunt tinuta in loc, daar, tot am sa rezolv eu ceva :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
asa zic si eu iogamac...in plus, facut de noi costurile au fost destul de ok - cu exceptia faptului ca am vrut podea si acolo a fost nevoie de lemn special tratat pt umezeala care e f scump.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
asa am vrut noi...in primul rand pt ca scaunele stau foarte bine pe o suprafata perfect plana, pt ca si daca ploua poti utiliza imediat locul de luat masa...si nu in ultimul rand pt ca mi-e frica de 'animalutele' care vin de pe camp - cel mai des avem soparle pe langa casa si nu ma impac prea bine cu ele. Stiu ca suna stupid da' fiecare cu pasaricile lui :wink: ...
 

padrian

Member
gradinar1 a spus:
asa am vrut noi...in primul rand pt ca scaunele stau foarte bine pe o suprafata perfect plana, pt ca si daca ploua poti utiliza imediat locul de luat masa...si nu in ultimul rand pt ca mi-e frica de 'animalutele' care vin de pe camp - cel mai des avem soparle pe langa casa si nu ma impac prea bine cu ele. Stiu ca suna stupid da' fiecare cu pasaricile lui :wink: ...

eu as fi folosit ..dale rosii
lemnul mi se pare mai potrivit ptr terasele de langa casa

in gradina as fi folosit dale.

dar asa cum ai zis ... :D
sa o stapinesti sanatoasa.
 
A

Anonymous

Guest
[gradinar1 -nu-i musai cu acoperis........da ce acoperish din flori nu-i bun?
chiosc devine cand e un ansamblu,are si podea
oricum n-are mare importantza
e frumos,va bucurati de el si cel mai important e ca il avetzi deja gata in curte
 

pupu

Member
gradinar1 a spus:
Hai sa va arat si pergola mea - e facuta asa cum si mentionam de sotul meu.
Cred ca a fost gata in martie - in jurul ei am plantat pe doua laturi trandafiri roz pal urcatori intercalati cu clematite....pe gardul din spate am pus lonicera, glicina, vita canadiana, mai mult in disperarea de a avea si noi o protectie 'naturala'
felicitarile mele, arata foarte bine, imi scot palaria in fata sotului tau, bravo lui.

te rog frumos dupa ce se mai dezvolta plantele din jur sa mai pui niste poze pe forum, poate ma mai inspir si eu, daca nu te superi
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Draga pupu, cu placere!
Mutumesc pt apecieri - de fapt, sotul meu e constructor de case asa ca normal ca el a construit pergola, foisorul cum s-o numi el... :rofl: :rofl: :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
pentru lamurire
pergola e formata din 2 stalpi cu o grinda intre ei grinsa poate fi la randul ei facuta din 2 dulapi de lemn(dulap =o scandura de grosime 4-5cm) sau dintr-un bulumac(stalp cam de 10x10 sau 15x15cm )
uneori stalpii sunt un panou de lemn mai lat
chioscu=foisor e o constructie care are cel putzin 4 stalpi,o podea si uneori acoperis sau doar grinzi pe care se dirijeaza plantele
pavilionul e deja o chiosc de dimensiuni respectabile care poseda musai acoperis,stalpi,podea si are si niste laterale (gardutzuri) cam intre 60-90 cm inaltime(pavilionul are 1 sau 2 intrari-ieshiri)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:) Maine pozez pergolele facute de primarie la noi la intrarea in bloc. Dupa aia va astept cu pareri.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cam asa arata pergolele facute de primarie la noi la bloc:




Nimic pretentios, dar arata mai bine decat ce era inainte. La baza lor am pus clematite dirijate pe sfoara deocamdata. Abia astept sa le vad si pline de flori. Sa acopere pergolele... :visator:
 
Sus