Pergole din lemn-informatii tehnice

tranda09

Member
gradinar1 a spus:
Pana atunci studiez intens - una peste alta am comandat deja trandafiri urcatori pentru viitoarea mea pergola si cateva tufe decorative - iasomie si forsitia. Intre timp urmaresc recomandarile lui Ruxi, fac bugete peste bugete, calculez, caut furnizori si tot asa...
Cine iti face pergola si din ce?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cred ca o va face sotul meu - din lemn...mi s-a parut cea mai buna varianta. Am gasit niste schite de executie, tot pe net, daca ai nevoie le pot posta aici sa te inspiri. Singura mea pb este legata de materialele de care voi avea nevoie sa protejez lemnul pt ca din ce am observat eu, pergolele din lemn se deterioreaza rapid.

uite mai jos un link interesant:
http://www.pavingexpert.com/featur07.htm
 

tranda09

Member
Multumesc pentru link. Chiar am nevoie de putina inspiratie.Lemnul trebuie dat cu ulei de in si apoi cu lac.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exista grunduri speciale pentru protectia lemnului care se dau intr-un prim strat.Exista la Brico,Praktiker,etc...........orice culoare doriti.De la cele mai deschise nuante de maron pina la aproape de negru.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, dragelor! Va tin la curent cu evolutia "proiectului"care, apropo, trebuie finalizat dupa estimarile mele pana cel tarziu la mijlocul lunii martie.
 

albela

Active Member
Sper sa imi reziste si mie gardutul din lemn de la marginea terasei. Butoaiele par un pic afectate la baza. Nu le-am acoperit cu nimic, si au stat cu pamantul in ele. Ar fi trebuit sa le acopar oare?
 
A

Anonymous

Guest
Buna,
sint nou-noutz pe aici.Sint fericit ca va gasesc aici.
Pergola nu se face oricum,pot sa va mai dau si eu vreo doua-trei link-uri cu modele.
Este mai bine sa vorbiti cu un arhitect,astfel incit ea sa se "armonizeze" cu ceea ce este pe teren .
Daca se face din lemn TREBUIE neaparat ca acesta sa fie uscat si tratat in autoclva.Daca se face un simplu tratament cu substante speciale de impregnare,atunci impregnarea lemnului nu se va realiza decint intr-o adincime maxima de 1-1.5 mm.Temperatura de aplicare este de min 15 grade,cu pensonul 3 straturi.
Pe cind,cea la autoclava se realizeaza in masa lemnului durata de viata fiind estimata la cel putin 25 de ani.Atentie,in acest caz,dupa tratament nu se mai accepta taieri ori gauriri dintr-o parte in alta.Evident acestea trebuiesc prevazute inainte de tratament.
Pt. alte relatii va stau la dispozitie,eventual sa vasugerez si niste suruburi "mai speciale"pt montaj.
:wink:
 
A

Anonymous

Guest
@Gabiutza,
nu sint bune ! daca vreti,va indic de unde se pot cumpara produse speciale pt. impregnarea lemnului de gard,astereala,pergole...etc.Acestea sint "gindite"strict pt asa ceva.
Au si cei de la Policolor dar nu stiu ce sa zic,nu au traditie.
Ar mai fi avantajul ca ele se pot cumpara in aproape orice nuanta,culoare.Pretul nu este prohibitiv,iar gradul de acoperire este foarte mare.
:wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: mie mi le-a recomandat si chiar am si cumparat si dat :( cel care mi-a facut scheletul de lemn de la terasa :cry:
Acum................asta este.A lucrat la mai multe case din zona si a facut acelasi lucru.Ce pot zice?Decit ca imi pare rau ? :?
 
A

Anonymous

Guest
@mihai 63,
din pacate nu am gasit in bookmarks decit doua link-uri:
www.mobilier-gradina.ro/pergole-gradina.html
www.pavigexpert.com/featur07.htm
...imi pare rau,atita am,dar eu am cautat site-urile dind cautare pe Google folosind cuvintul tradus in engleza si franceza.Ai de unde alege.
Tzin sa-ti spun ca daca doresti ca pergola sa o "lipesti"de casa.atunci,cel mai bine este sa vorbesti cu un arhitect.Dupa parerea mea ,ar trebui neaparat sa tratezi problema cu arhitectul.Dar cu unul inspirat,care a mai proiectat asa ceva.Iti sugerez neaparat o arhitecta !Este o chestie feminina si trebuie sa iasa ca atare.Adica ,calda,placuta.
Lemnul este de mai multe categorii,cea mai buna este "A",iar tratarea se executa neaparat la autoclava dupa ce inprealabil a fost uscat.Dupa tratare nu mai sint acceptate prelucrari mecanice;taieri,gauriri.Acestea se fac inainte.Sint acceptate numai holzsuruburile.
Daca mai ai intrebari,te rog nu ezita.
:wink:
 
A

Anonymous

Guest
Buna,
am postat doua link-uri ceva mai in spate la rugamintea lui Mihai63.
Am avut mai multe in Bookmarks,dar cu ceva timp in urma le-am sters.Pe mine ma interesa in speta cum se imbina,deoarece proiectul casei are si pergola din start.
Te rog da o cautare pe Google a cuvintului "pergola" este acelasi in engleza dar si in franceza.
Americanii au un cult al pergolei ,pe site-urile lor vei gasi multe modele,dar si la englezi.
Totusi:

www.mobilier-gradina.ro/pergole-gradina.html
www.pavigexpert.com/featur07.htm
www.casesigradini.ro

Ideea este,ca te sfatuiesc sa ei legatura neaparat cu un arhitect,el iti va oferi exact ce-ti doresti fara a risca sa obtii un kiciuletz.
Este bine sa vezi ce gasesti pe net deoarece vei sti astfel cam ce ti se potriveste.Dar inca o data,eu recomand arhitectul,de preferinta,femenin.
Daca intimpini obstacole,nu te descurci,nu ezita sa ma abordezi.Pot sa te consiliez si in privinta alegerii meterialului corect.Nu uita ca sta tot timpul afara.
:wink:

p.s. as fi postat pergola mea cu tot cu casa,dar nu ma descurc cu acest tip de postare.Am sa incerc sa ma dumiresc saptamina viitoare.
 

tranda09

Member
Gabiuta a spus:
:eek: mie mi le-a recomandat si chiar am si cumparat si dat :( cel care mi-a facut scheletul de lemn de la terasa :cry:
Acum................asta este.A lucrat la mai multe case din zona si a facut acelasi lucru.Ce pot zice?Decit ca imi pare rau ? :?
gabiuta, cred ca ai casa tot prin zona mea.. Nu-mi dai si mie lucratorii tai?
 
Sus