Pergole din lemn-informatii tehnice

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am facut-o acum ani buni.........Stii bine cum se tot "rotesc" lucratorii astia.Cred ca si daca as vrea nu i-as mai gasi.Imi pare rau :(
Stam in aceeasi zona??????????? :eek: .Ma bucur.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Lemnul tratat in autoclava capata o culoare verde. E de la subsatanta folosita de ei pt. tratare. Se vede si la unele scanduri rindeluite vandute in magazine, care sunt mai scumpe. Se poate acoperi cu bait, dar o culoare inchisa. Nu se mai rindeluiesc dupa tratare ca se duce stratul impregnat cu substanta. Stiu asta pt. ca eu am casa pe structura de lemn si inainte am uscat si tratat lemnele intr-o fabrica de profil.
Parerea mea ca daca sunt lemnele uscate bine, se zice doi ani, dar cred ca si un an e bine, se rindeluiesc, se dau cu solutie antimucegai?, ulei de in, apoi cu mai multe straturi de lac, e suficient pt. o pergola.
Albela, m-am uitat la pozele tale. Lemnele de la gard par din acelea, un pic verzui, cumparate gata tratate. Cred ca ar trebui date si cu lac, sa nu ajunga umezeala la ele. Si butoaiele ai putea sa le dai cu ulei de in si lac, si inainte de pamant sa pui un plastic, ceva, sa nu ajunga umezeala la lemn. Mie imi place cum se fac lemnele dupa ce le dai cu ulei de in. Capata un aspect matasos.
 

iogamac

Member
gradinar1 a spus:
Cred ca o va face sotul meu - din lemn...mi s-a parut cea mai buna varianta. Am gasit niste schite de executie, tot pe net, daca ai nevoie le pot posta aici sa te inspiri. Singura mea pb este legata de materialele de care voi avea nevoie sa protejez lemnul pt ca din ce am observat eu, pergolele din lemn se deterioreaza rapid.

uite mai jos un link interesant:
http://www.pavingexpert.com/featur07.htm
daca nu cumva este prea tarziu, am vazut o solutie antifungica cu filtru UV produsa de Koeber si apoi exista un lac grecesc cu filtru UV pentru exterior...in constanta se gasesc la magazinul Dyo
 

dana

Member
:tavalit: :tavalit: :tavalit: :tavalit: iti puteai inchipui Iolando unde sta Padrian?
Hai sa facem gasca sa-i imprumutam pergola si ce mai are pe-acolo de starneste atata invidie :evil:
 

iogamac

Member
padrian a spus:
esti simpatica :) si cu mult umor.

cum unde .....la iesirea din Mamaia spre Kogalniceanu :)
ei drace...din mamaia spre kogalniceanu? ce drum e ala? in mamaia sat? deci...suntem din zona :)
 

iogamac

Member
dana a spus:
:tavalit: :tavalit: :tavalit: :tavalit: iti puteai inchipui Iolando unde sta Padrian?
Hai sa facem gasca sa-i imprumutam pergola si ce mai are pe-acolo de starneste atata invidie :evil:
gasim noi...si cand s-o trezi cu o gasca de gagici la usa... :rofl: :rofl: :rofl: o sa dea bir cu fugitii...le punem pe cele mai tinere in randul intai :tavalit:
 

padrian

Member
Daca veniti si cu preafericitu ... nici nu va deschid ...inseamna ca aveti ganduri ascunse .

Daca pe langa prefericitu veniti si cu pirostriile in straitza ?

:twisted:

Doamne apara si pazeste ....

Si nu ne duce pe noi in ispita ....

Aleluia .... aleluia...aleluia.
 

iogamac

Member
padrian a spus:
Daca veniti si cu preafericitu ... nici nu va deschid ...inseamna ca aveti ganduri ascunse .

Daca pe langa prefericitu veniti si cu pirostriile in straitza ?

:twisted:

Doamne apara si pazeste ....

Si nu ne duce pe noi in ispita ....

Aleluia .... aleluia...aleluia.
fi linistit draga...nu mai sunt la moda pirostriile :evil:
noi venim la pergole si floricele...ce "te-ncrezi asa?" :rofl: :rofl: :rofl:
 

padrian

Member
iogamac a spus:
padrian a spus:
Daca veniti si cu preafericitu ... nici nu va deschid ...inseamna ca aveti ganduri ascunse .

Daca pe langa prefericitu veniti si cu pirostriile in straitza ?

:twisted:

Doamne apara si pazeste ....

Si nu ne duce pe noi in ispita ....

Aleluia .... aleluia...aleluia.
fi linistit draga...nu mai sunt la moda pirostriile :evil:
noi venim la pergole si floricele...ce "te-ncrezi asa?" :rofl: :rofl: :rofl:


Floricele si pergole zici ...si cu preafericitu dupa voi ?
Eeee...cum vine astea ? :eek:


cred ca am un link (filmulet) la slujba in care arata cum se construieste o pergola.
am sa incerc sa il postez maine
 
Sus