Pepino - Solanum Muricatum

IZA

Active Member
Am o rugaminte..... cine stie de unde pot cumpara seminte de pepino(Solanum Muricatum)? Am o prietena care isi doreste foarte mult aceasta planta .Mutumesc frumos. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
O sa fac si eu un experiment cu pepino, la serviciu.
Avem mai multi, dar astia sunt mai frumusei. O sa-i plantez luni si abia astept sa-i vad la treaba.

 

mirela06

Active Member
Cornelia, cred ca o sa asteptam cam mult. Am inteles ca spre toamna sunt gata de papat. Eu am si in ghiveci si in gradina. Acum ce-or vrea sa faca. Eu ai astept sa-si arate muschii, pardon doveceii :rofl:
 

thea

Member
Mirela,sa stii ca ti-am "stuchit" de deochi plantutele.Sa-ti traiasca,sa-ti infloreasca si rodeasca!
Ai mei s-au marit dar nu au inflorit.I-am garnisit cu flori de lavanda pe care am pus-o in vecinatatea lor.Bat in lemn, dar nu am mai vazut purici dupa ce i-am dusat bine, :) .
 

mirela06

Active Member
Multumesc Thea. Au sa faca si ai tai treaba. Cei din gradina sunt mai vioi. Cel din ghiveci vad ca daca este mai inghesuit nu s-a inaltat prea mult. Oricum, trebuie sa dea ceva de la ei ca eu i-am servit cu de toate :)
 

thea

Member
Mirela,esti grozava!Ai sa mananci "pepinasi" mai repede decat ai crezut!
Dar, ia spune cu cei-ai regalat de au devenit asa vrednici?
Eu ma feresc sa pun ingrasaminte chimice la plantele cu fructe;de fapt eu folosesc unul singur:phostrogen si numai la flori.
 

mirela06

Active Member
Thea, draga mea, doar mranita cu nispi de riu, f, fin, apa si -i pus in soare. Zilnic ai pun o canita de 150 ml de apa. Cei din gradina sunt mai inalti dar nu au fructe. Trebuie sa stea numai la soare, iar ei acolo, unde mi i-a pus sotul, nu au. :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Etant en pleine culture d'un solanum muricatum, j'aurais souhaité savoir quand le fruit était bien a maturité, en effet, j'ai pu lire ici : http://gardenbreizh.org/modules/gbdb/pl ... catum.html, Que "Le fruit est comestible et apprécié à maturité, mais les autres parties de cette plantes, ainsi que les fruits immatures sont toxiques, comme chez la plupart des plantes de la famille des Solanacées."

Atentie!
 

thea

Member
Mnina a spus:
Etant en pleine culture d'un solanum muricatum, j'aurais souhaité savoir quand le fruit était bien a maturité, en effet, j'ai pu lire ici : http://gardenbreizh.org/modules/gbdb/pl ... catum.html, Que "Le fruit est comestible et apprécié à maturité, mais les autres parties de cette plantes, ainsi que les fruits immatures sont toxiques, comme chez la plupart des plantes de la famille des Solanacées."

Atentie!
Mnina,din pacate nu s-a reusit sa se uneasca cele 2 subiecte despre Pepino;eu am scris la subforumul "Plante utilitare" despre Pepino(subiect:"Ciudat,frumos,gustos")si acolo am dat unele comentarii pe care le-am gasit pe forumuri frantuzesti;era si aceasta atentionare a ta despre acasta solanacee,dar mai ales despre deosebirile dintre fructe.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Scuze,eu nu am observat,considerand ca este important am citat de acolo.
 

thea

Member
Mirela,ce mai fac Pepino ai tai?Dupa socotelile mele ar trebui sa fie ai numai buni de mancat acum.
Ai mei sunt in diferite faze de crestere:flori, micuti si unii care au inceput sa se ingalbeneasca.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:dans: am si eu pepino......Mirela imi dai voie sa ma laud???Multumesc din inima fiindca mi-l doream de tare de mult.Acum...........trebuie sa vad unde si cum il tin :D
 

mirela06

Active Member
Pai daaaa. Lauda-te. Asa pot si eu sa ma inchipui ca a ajuns bine si, uite, ca am reusit sa-ti smulg un zimbet de fericire. Sa fiti sanatosi :) :hug:
 

thea

Member
Fetelor eu ma dau batuta! :(
Am avut productie de Pepino(fiind ptimul an 3-4 fructe pe planta) si gold si reiati in violet, dar nu stiu ce sa fac cu ei acum nu am unde sa-i tin ca sa nu-i pierd.
In familie nu au avut succesul pe care mi-l doream.
Ii vrea cineva? :cry:
 
Sus