Pepiniera

cornelia

Fondator
Membru staff
Am vorbit despre ce violete v-au inflorit, despre cele care nu v-au onorat, despre cele cu probleme, despre cele pe care ni le mai dorim ... dar nimeni n-a zis nimic despre pepiniera cu puiuti. Pai se poate? :mrgreen:

Asadar, ce comori ascundeti in pepiniere?
 

oana_oana

Member
am vazut pepiniera ta si am vazut ca astepti niste minunatii de violete.
s-au prins toate?
abia astept sa mai vorbim :wink: cand se fac mari.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In maternitate am .... :aoleu: vreo 70 de frunze sau frunze cu pui mici. La plantute formate am (alte) 20. N-am apucat sa le pozez pe toate. E balamuc.
 

simonac

Member
si eu am vreo...treizeci si ceva de frunze (din care majoritatea sunt dubluri), la vreo 4 din ele am pui, la restul mai astept :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cum dubluri? Adica ai pus frunza la inmultit dintr-o planta mare?
Cele de la mine cum sunt? Sunt ok?
 

simonac

Member
pai la ale tale si ale haricleei ma refeream ca sunt dubluri :) sunt ok, am la 4 pui, dar inca nu stiu la care, ca nu le-am scos cutiutele sa ma uit :roll:
 

Dora

Member
Eu am vreo 36 de frunze puse in "mini sera",unele au dat deja frunzulite,altele urmeaza(sper).Abia astept sa le vad inflorite,cu toate ca muult mai este pana atunci :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu cred ca secretul este sa ne bucuram de fiecare etapa. Stiti ce se spune: "Calatoria conteaza mai mult decat destinatia". :wink:
 

oana_oana

Member
cornelia a spus:
Eu cred ca secretul este sa ne bucuram de fiecare etapa. Stiti ce se spune: "Calatoria conteaza mai mult decat destinatia". :wink:
eu pot spune ca ma bucur de fiecare etapa. in fiecare zi ma uit sa vad daca au evoluat, ce radacini noi au aparut.
chiar imi place.
sa va spun secretul... :wink: eu le spun mereu ca sunt cele mai frumoase flori, cele mai sanatoase si voinice etc si chiar le merge bine. poate chiar are efect. :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am jurat ca-mi fac in fiecare zi timp pentru floricele. In seara asta de exemplu am rasfatat Ozio, am separat o Chimera care era aglomerata, am observat cateva plantute care mai aveau putin si intrau in soc termic de la calorifer (brrr! Am dat caloriferul mai incet - e bine pentru flori dar e frig pentru mine). Si voi continua maine: dis de dimineata ma duc sa-mi iau ghivece, ca mai am niste flori de transplantat. :wink:
 

simona2

Member
Si bebelusii mei stau la caldura si lumina .... le merge bine . Abia astept sa le vad mari , dar mai dureaza .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cum va descurcati cu puiutii? Au mai crescut? Ati avut probleme cu ei?
Eu ma bucur ca a inceput sa creasca durata zilei. Asa au mai multa lumina.
 

roxy

Member
cresc foarte greu :( . am pierdut un puiut dar restul arata destul de bine. am observat ca cel mai usor creste puiutul prins din chimera.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am incercat sa pun toti puii cat mai aproape de lumina si cat de cat la caldura. Evident, unii au nimerit mai bine, altii mai putin. Cred ca vreo 2 foarte mici au murit din cauza unor dereglari de udare. Dar de vina sunt eu ca am intrat in iarna cu prea multi si n-am mai putut sa am grija de toti la fel. Nu cred ca m-am invatat minte. :wink:
 

roxy

Member
si eu ii tineam pe ai mei la geam si am pierdut tot din cauza dereglerilor de udare. acum i-am mutat pe birou si nu stiu cat de mult le place dar nu mai am unde sa ii tin pentru ca la geam si-a pus tatal meu rasaduri de rosii :x
 
Sus