Pepiniera Mizil

LadyBug

Well-Known Member
:rofl: Dar puteai sa vezi magnolii mari si in Romania, am vazut destui "copaci" de magnolia mari in Bucuresti. Sunt copaci in toata regula, nu jucarii! Eu am vazut in Tenerife niste magnloii uriase cu adevarat, din alea gradiflora (cred eu), cu frunze vesnic verzi, nu ai idee cat erau de mari si de frumoase, adica ceva de genul asta, dar mai mari ca in poza asta:
http://www.floridata.com/ref/m/magno_g.cfm
Si, daca ma gandesc mai bine, chiar langa Primarie in Cta avem o Magnolia (probabil kobus) copac marisor cu 2 trunchiuri lipite, si o parte nu face flori, am vazut-o anul trecut, o sa-i fac o poza luni, ca sa o vezi.
 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
LadyBug, ultima propozitie din mesajul anterior imi pare unor deplasata.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am sters-o, dar trebuie subliniat faptul ca nu vorbim despre un arbust mititel, ci despre ditamai copacii. Chiar anul trecut am pozat magnolia de la primarie cu 2 trunchiuri dintre care unul nu facea flori, asta ca sa stii deja ce inseamna sa fie inghesuiti. Totusi magnolia asta cred ca asa era ea, cu 2 lastari de la radacina, nu 2 plante separate plantate una langa alta. O prind eu in poze si anul asta, sa vedeti despre ce vorbesc.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Din ce stiu eu, magnolia are doua forme de crestere: tip copac, cu trunchi si coroana, dar mai poate fi fortata si ca "arbust" atunci cand este taiata de jos, situatie in care se ramifica si nu mai are putere sa se inalte foarte mult pentru ca isi reistribuie energia in mai multe ramuri principale.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Asa e Carmen, ai dreptate. Cred ca singurul tip de magnolie care poate arata ca un copac in toata regula este magnolia grandiflora numai ca nu e foarte intalnita in Romania (desi am vazut cateva si la noi, chiar in parculetul de la Universitate, vis-a vis de TNB).

Magnoliile din imagine au cel putin 15 ani si arata ca niste copacei :)
 

belisima

Well-Known Member
arata foarte frumos, in oltenita sunt curti cu magnolii foarte mari , probabil de zeci de ani, credeti-ma sunt copaci in toata firea...nu stiu exact soiul , dar au niste flori mari albe
 

VictoriaStar

New Member
Nu cred ca mi-ar placea copaci foarte mari in curte, cel mult in ani sa fie cat casa in inaltime. Magnolia am ales pentru frumusetea si mirosul ei primavara, privelistea deosebita, uite asa chiar si in 15 ani sa fie un copacel placut, un pic de umbra vara daca va facea nu ma supar.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Victoria, tu probabil ai si denumirile exacte ale soiurilor pe care le-ai cumparat. Cauta pe net imagini cu ele la maturitate si iti vei da seama daca e cazul sa iti faci griji pentru dimensiunea lor sau nu. Cea alba, stelata, stiu ca se face mare.
 

geodezia

Well-Known Member
la noi in tilceni pe la toate casele au magnolia na eu nu am reusit sa le prind chit ca am incercat asa ca am renuntat dar tot ce vad sunt ditamai copacioii de mari ca si in tg jiu cele cum zice LAdy cu frunzele mari fac niste flori imense albe sunt superbe
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Cea alba se face mare. Si in Craiova sunt foarte multe magnolii. Grandiflora din cate stiu eu este mai sensibila, mai pretentioasa. Si mai frumoasa dupa parerea mea. Aproape de serviciul meu este o biserica care are multe magnolii grandiflora. Superbe si prin frunzis, foarte lucios, florile parca sunt de cristal, apar toata vara, miros extraordinar si apoi apar niste fructe (sa le zic asa) decorative si ele. Si eu cred ca soiurile astia mai noi sunt mai mult arbustive si probabil pot fii controlate si prin taieri.
 

geodezia

Well-Known Member
In tg jiu sunt gradifloria si peste iarna in primele ierni le-au protejat cu prelate dar iarna 2013- ca iarna asta nu am avut vum sa vad -nu mai erau protejate intr-adevar peste iarna le ami pica din Frunze dar nu ramin chele de tot mai au Frunze sunt chiar la piata mare si am mai vazut la un hotel undeva linga casa de sanatate aveau si acolo pe acolo treceam la service cind eram la baza si am incercat am rupt de citeva ori sa incerc sa le prind din lastari nu am reusit
 

LadyBug

Well-Known Member
Cat sunt de frumoase cele 2 magnolii din poza! Nemaipomenite!
Am si eu niste magnolii mici, dar la mine cresc tare greu. Si da, magnloiile aste vor creste mult mai mari, se vede ca sunt inca foarte tinere.
Grandiflora au la noi la City Mall cateva, fac si fructul cu seminte, oare celelalte nu fac fruct cu seminte? Si mai e o grandiflora mai mare intr-o curte aproape de mine, chiar sa-i fac o poza intr-o zi, are vreo 4m si nu e protejata iarna, e vesnic verde, are frunzisul mai lucios decat celelate, mult mai frumos, si din ce am vazut in Tenerife poate sa ia pe viitor o forma mult mai frumoasa decat a celorlalte, dar face putine flori. Cred ca i se mai spune si magnolia de vara, dar sunt mai multe soiuri, parca sunt si cu flori purpurii.
 

geodezia

Well-Known Member
cresc foarte greu cumnata o are de 4 ani si are doar 1 m asa ca ..dar deja a facut puiuti stiu ca la tg jiu era un nene care vindea magnolia rasarite din seminte deci cred ca fac si seminte nu am intrebat pe cumnata o sa o intreb
 

LadyBug

Well-Known Member
Marimea magnoliilor e chiar in prezentarea de la producator, la pepiniera mizil. Magnolia stelata alba e chiar cea mai mica, 3x3, deci daca aia ti se pare copac mare, sa te feresti de restul, altele ajung la 10m inaltime pe 8 m, etc.
Da, gasisem seminte pe ebay, dar infloresc abia peste 7 ani, nu stiu insa cum arata fructul la magnoliile cu frunze cazatoare, banuiesc ca nu fac multe fructe?
 

VictoriaStar

New Member
Victoria, tu probabil ai si denumirile exacte ale soiurilor pe care le-ai cumparat. Cauta pe net imagini cu ele la maturitate si iti vei da seama daca e cazul sa iti faci griji pentru dimensiunea lor sau nu. Cea alba, stelata, stiu ca se face mare.
Am cautat info tot la Pepiniera Mizil 3 din ele ar fi cam la aceasi dimensiune 4 x 5, doar una ar creste foarte mare approx. 8-10. Acum ce sa cred....
Vom trai si vom vedea! :)
 

LadyBug

Well-Known Member
M-am mai uitat o data a plantele tale si vad ca arata mai bine decat cele de la yurta, sunt si ramificate si maricele, le-am scris un email sa vedem ce-mi raspund.
hmm, adica cum ce sa crezi, ca astia mint sau ce vrei sa spui
 

VictoriaStar

New Member
M-am mai uitat o data a plantele tale si vad ca arata mai bine decat cele de la yurta, sunt si ramificate si maricele, le-am scris un email sa vedem ce-mi raspund.
hmm, adica cum ce sa crezi, ca astia mint sau ce vrei sa spui
Nu zic ca mint, doar ca asta e o statistica , acum in dependenta de solul care il am, cum se prind, daca vom avea soare sau vom avea doar ploi, s-a cam intetit in ultimul timp si vantul in zona mea, .... depind de multe ca sa se adevereasca aceasta statistica, dar totul e posibil
 

LadyBug

Well-Known Member
:wink:Si eu mi-am facut socotelile asa: iau acum magnolii mici si ieftine ca oricum cresc f greu si pana vor creste ele de 2 m, voi avea si mai mult teren si le voi transplanta atunci. La fel si cu brazii, acum am putin teren la dispozitie deci iau puisori, ies mult mult mai ieftin.
 
Sus