Pepiniera Mizil

monika 82

Well-Known Member
www.pepinieramizil.ro
Stiti ceva despre acest furnizor, preturile sunt ok, oferta este diversificata, am vazut bujor arbustiv cu 12 ron, magnolii frumoase, conifere cateva varietati interesante , pt toamna lalelele au un pret imbatabil !
 

danceonline

Member
www.pepinieramizil.ro
Stiti ceva despre acest furnizor, preturile sunt ok, oferta este diversificata, am vazut bujor arbustiv cu 12 ron, magnolii frumoase, conifere cateva varietati interesante , pt toamna lalelele au un pret imbatabil !
Preturile sunt intr-adevar foarte bune, iar oamenii sunt cunoscatori si dedicati; atentie insa, plantele sunt FOARTE mici (coniferele sunt in ghivece P9, spre exemplu); am luat si artari japonezi si au 1-2 fire de 40 cm ...

La unele plante au si poze reale cu plantele comercializate, parca pe Okazii; eu unul am solicitat poze reale, asa cum fac de fiecare data la prima tranzactie cu un furnizor nou; daca nu imi raspunde, bye-bye; si cei de la Mizil mi-au raspuns prompt !

PS: Bulbii sunt de import Olanda, aceasi sursa si preturi ca Peter Tiberiu, spre exemplu.
 

cristinaf

Well-Known Member
Buna! A mai ajuns comanda? Cum arata plantutele? Am vazut ca la multe a aparut stoc epuizat acum.
 

VictoriaStar

New Member
Buna, am cercetat si eu un pic piata si mi-am luat inima in dinti ai am facut o comanda de 4 magnolii duminica aceasta la Pepiniera Mizil. Au fost promti, luni mi-au confirmat telefonic comanda, miercuri a ajuns. Sunt micute in ghivece mici, dar par inmugurite. Din pacate s-a facut rece si le voi tine in interior in ghivece cum le-am primit cateva zile ca apoi sa le sadesc in curte. La momentul potrivit voi vedea cum sunt si radacinile.
Eu am o idee un pic "nebunatica" sa le sadesc apropiat, si sa am un mixt de culori cand infloresc, sper sa fie de bine!
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Depinde cat de "apropiate" doriti sa le puneti. Ideea nu este rea. In Craiova sunt mai multe parculete in care sunt plantate diverse soiuri de magnolii in aceiasi zona si primavara cand infloresc sunt intr-adevar foarte frumoase.
 

VictoriaStar

New Member
Depinde cat de "apropiate" doriti sa le puneti. Ideea nu este rea. In Craiova sunt mai multe parculete in care sunt plantate diverse soiuri de magnolii in aceiasi zona si primavara cand infloresc sunt intr-adevar foarte frumoase.
As dori sa fie la 15-20cm una de lata, asa intr-un cerc. Stiu ca pot creste mari, dar ma gandesc ca fiind de mici impreuna se vor obisnui si se vor imbina usor.
 

adrianam

Well-Known Member
Este foarte posibil ca, una din plantele din grup sa de dezvolte mult mai bine decat celelalte. Cu timpul va lua mai multa apa si substante si va face umbra celorlate care vor stagna sau chiar vor fi sufocate.
Eu am patit asa la trandafiri.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Da. Asa este. Lupta pentru hrana. Cel mai puternic învinge.Asta nu înseamnă ca nu puteti incerca. Natura are legile ei, multe nestiute si nu inceteaza niciodată sa ne uimeasca.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu o intrebare pentru fetele care si-au luat magnolii de la pepiniera Mizil, aveti idee daca sunt din seminte sau sunt altoite sau obtinute din butasi? Intreb pt ca stiu ca alea din seminte au nevoie de multi ani ca sa infloreasca...
 

VictoriaStar

New Member
Este foarte posibil ca, una din plantele din grup sa de dezvolte mult mai bine decat celelalte. Cu timpul va lua mai multa apa si substante si va face umbra celorlate care vor stagna sau chiar vor fi sufocate.
Eu am patit asa la trandafiri.
Ai dreptate, chiar asa e posibil, multe plante exact asa supravetuiesc, dar vreau sa incerc.... so mai mult.... vreau sa reusesc!!!!
 

VictoriaStar

New Member
Am si eu o intrebare pentru fetele care si-au luat magnolii de la pepiniera Mizil, aveti idee daca sunt din seminte sau sunt altoite sau obtinute din butasi? Intreb pt ca stiu ca alea din seminte au nevoie de multi ani ca sa infloreasca...
Inainte sa comand i-am abordat pe pagina lor pe fb. Mi-au zis ca sunt produse din butasi, si ca ar avea in soi care ar avea inceput de flori .... nu a fost cazul meu :)
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc pt informatii.
Legat de acea distanta de plantare de 20cm intre ele, va dati seama ca atunci cand or sa se faca mari, trunchiurile unora dintre ele vor avea 20cm diametru? Dar asta peste 15-20 de ani, probabil. Nu cred ca e o idee buna sa le plantati chiar asa de aproape una de alta. Plus ca li se va ramifica mult coroana, chiar nu vor avea spatiu, vor creste incet, greu, inghesuite.
 

George

Member
Acum vreo 3 sapatamani am mers la pepiniera din Mizil si mi-am cumparat cateva plante, printre care si o magnolie liliflora, vreau sa va spun ca am gasit-o cu doi boboci micuti, desi planta nu avea decat 35 de cm inaltime.
 

geodezia

Well-Known Member
na nu as spune dar cind se fac mari magnoliile pot ajunge si la o circumferinta de 4-5 m si la 8-9 m inaltime asa ca planteaza-le cit mai departe una de alta cit sunt mici da par frumos puse aproape dar cind sunt mari ...
George felicitari
 

VictoriaStar

New Member
na nu as spune dar cind se fac mari magnoliile pot ajunge si la o circumferinta de 4-5 m si la 8-9 m inaltime asa ca planteaza-le cit mai departe una de alta cit sunt mici da par frumos puse aproape dar cind sunt mari ...
George felicitari
O intrebare: 4-5 m diametru coroana sau tulpina?
Ladybug .... 20 cm tulpina inteleg eu?
Eu am vazut in nordul Spaniei magnolii de mail multi ani.... coroane au bogate cu multe ramificatii , dar tulpinile nu pot sa afirm ca erau atat de groase ... nu stiu ce sa cred
 
Sus