Pepiniera Mizil

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Magnoliile nu suporta prea bine transplantarea. Ca de altfel mai toate plantele mature...nici vorba sa reusesti sa muti o planta mare daca nu o scoti din pamant cu ditamai balotul de pamant. Iar asta poate doar cu un escavator sa o poti face...deci miza pe varianta asta.

Ati incercat vreodata sa mutati un trandafir in al treilea an? E aproape imposibil, radacinile lui pleaca mult in profunzime si poate si daca reusesti sa-l scoti, mult mai greu isi va reveni comparativ cu unul mutat in primul an.
Si, oricum, plantele sufera un stres major atunci cand sunt mutate
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu stiu ce sa spun de transplantare, nu e recomandat. Magnoliile nu au radacini adanci, ci de suprafata, se extind destul de repede. La transplantare exista riscul taierii lor, iar unele magnolii nu isi mai revin. Tocmai de a aceea, nu este bine sa aiba alte plante prin preajma, pentru a nu concura la aceleasi resurse de apa si hrana.
 

LadyBug

Well-Known Member
Aveti dreptate ca va fi un mare soc pt planta, atunci o sa incerc sa le transplantez cand nu vor fi chiar asa de mari. Ma gandesc la vanzatorii care vand magnolii mari in ghiveci, aia le-au crescut acolo de cand erau mici sau le-au transplantat la un moment dat al evolutiei lor? Si mai sunt si brazii de Craciun: in dec 2013 am luat unul nu mult peste 1m si l-am transplantat in gradina si acum e foarte frumos. In dec 2014 am luat unul mult mai mare, care insa nu a supravietuit :(
Eu am mai mutat in vara 2014 chiar o magnolie care era in curte la parinti de vreo 4 ani dar nu era mai inalta de 1m, ii dadusera cativa lastari de la radacina, credeam eu, pentru ca i-au tot rupt cainii varful, dar cand am scos-o din pamant am vazut ca nu erau lastari si pur si simplu crengi de la baza, si erau nitel ingropate de pareau ca sunt langa, asa ca am plantat-o un pic mai sus, sa se vada ca sunt craci si a supravietuit. La fel si un trandafir mare-mare, cu 3 tulpine groase, l-a scos tata din pamant fara radacini importante, i s-au uscat toti mugurii dar in cateva luni si-a revenit si a reusit sa faca si vreo 5 floricele.
 

monika 82

Well-Known Member
Bujorul meu arbustiv de la pepniera Mizil are bobocel!La ce pret a avut eram convinsa ca va inflori peste 5 ani!
 

cristinaf

Well-Known Member
Am vazut ca au adaugat acum la oferta philadelphus Belle Etoile, tare bine miroase iasomia asta. O am si eu si-mi place tare mult, e deosebita la miros de ce clasica.
 

LadyBug

Well-Known Member
Mie nu mi-au raspuns la e-mail, trebuie sa fac probabil comanda direct pe site, numai ca intre timp au mai disparut din plantele care ma interesau si am luat din alta parte, la pret mai mare, evident, dar mai bine decat deloc.
 

carmenn

Member
Bunaziua. Nu stiti fructele de magnolie sunt otravitoare ? Nu gasesc nicaieri. Fiica-mea tocmai a mancat unul:(
 

belisima

Well-Known Member
am un nr de la Toxapel de la un spital nu mai stiu care pt cazuri de otravire la copii,02121006282 ar trebui s a incercati un apel
 

LadyBug

Well-Known Member
Mai bine la 112! imediat trebuie! si vb si cu pediatrul! Nu stiu daca sunt otravitoare, dar tot e bine sa apelati 112!
 
Sus