Peperomia

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
A mea s-a îndesit atât că e cât pe ce să iasă din ghiveci. Nu m-am îndurat însă încă să o despart întrucât e în plin înflorit: .
 

Roxana

Active Member
dar arata foarte bine asa, este bogata si frumosa! eventual poti sa o transplantezi intr-un ghiveci mai mare dupa ce se trec florile.
sa te bucuri de florile ei!

pe a mea am taiat-o si am pus butasii la inradacinat direct in pamant. sper sa fara radacini macar cativa din ei. :)
 

Roxana

Active Member
Ce mai fac Peperomiile la voi?
A mea nu arata prea bine. :( Acum ceva timp am taiat toate crengutele care erau lungi si le-am pus la inradacinat....cred ca au deja radacini, dar inca nu a facut prea multe frunze noi si este cam golasa, iar unele frunze sunt ingalbenite.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
A mea o duce binişor. Sunt puţin nemulţumită că s-a încărcat de frunze noi, dar sunt mult mai mici decât cele iniţiale. S-a îndesit destul de mult. :wink:
 

Roxana

Active Member
Si eu am observat ca frunzele aparute pe perioada de iarna sunt mai mici decat celelalte. Acum nu stiu daca este o coincidenta sau duce lipsa de ceva.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Roxana, cum e prima iarnă la peperomia mea nici eu nu ştiu de e firesc sau nu. Poate alţii, cu mai multă experienţă cu această plantă ne vor zice. :wink:
 
Sus