Peperomia

silvia

Member
Dani

Draga mea căderea frunzelor poate fi din cauza scăderii brusce a temperaturii,a curentului de aer rece.Iarna are nevoie de minim 12-15 grade C,loc luminos.Principala cauză a pieirii lor este excesul de apă.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
mihaela, frunza de peperomie de le tine a dat multe frunzulite mici, ....sunt dragute foc :)
 

carmenn

Member
:tavalit:
asta e floarea?!!! of of ce ma fac cu ea ca e verde...eu care speram ca la asemena frunzulite, trebuie sa aiba si floarea deosebita.... :eek: chiar e...
tot e bine ca a inflorit, nu?! :wink:
mersi de identificare
 

camic

Member
Am si eu o peperomia....si a staghant la doua frunze mici si amarate....in final am pus-o in ghiveciul cu hibi rosu si pe asta l-am scos afara....ce credeti ca s-a intamplat? peperomia mea s-a facut mare si de asta vara infloreste intr-una.
Afara a stat in ploaie, si vand....si acum e dubla fata de poza asta facuta in octombrie:

 

carmenn

Member
of sunt mai in ceata decat la inceput, datorita variantei tale cornelia...zau ca seamana cu Aeschynanthus Radicans, si macar asta are floare...rosie inca.. :)
a mea nu seamana cu a ta camic, caci tija aia e verde la a mea, ca un muguras...sunt curioasa dc ramane asa, sau intervin schimbari...
ce-o fi pana la urma?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu la Peperomia chiar nu ma pricep, nu m-a pasionat planta. Insa Aeschynanthus-ul mi-a placut si am vazut cateva varietati. Nu insist cu varianta mea, dar e bine sa observi planta sa vezi ce .. ofera! :D
 

daisy111

Active Member
Buna,spuneti-mi si mie cum se prinde o frunza de peperomia?Se pune in pamant sau in apa?Si se prind diferit cele cu frunze rosiatice fata de cele cu frunze verzi?Care este cel mai sigur mod de prindere? :rugaciune: Imi doresc si eu sa prind asa ceva,chiar daca acum nu am nici o frunza. :( Multumesc,
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Inradacineaza usor in nisip cu pamint sau perlitt.NU in apa!!!
Succes.........la frunze :D stii tu de ce :rofl:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Decat sa te chinui sa prinzi din frunza,mai bine urmareste in florarii.De obicei aduc mixt de plante mici.Cel mai scump am vazut cu 6 ron.
 

daisy111

Active Member
Va multumesc de raspuns. :* Sper sa nu mai am acelasi ghinion cum am avut cu acea frunza :cry: Eventual o sa-mi cumpar una gata prinsa :wink: dar am vazut discutii ca ati prins cu frunze si m-am gandit ca ma duce mai ieftin asa :rofl: ,dar daca dau gres nu o sa mai incerc niciodata :pumni: Desi frunzele de violeta le prind fara nici o problema in pamant de florarie :dans:
 

adana

Member
vineri mi-am cumparat si eu o peperomia.arata jalnic,stiu,dar imi place mie peperomia.mi-ar placea sa am si rosie.spuneti-mi si mie ce credeti ca are.avea cam multa apa,din cate am vazut si statea pe jos ,pelanga usa.deci ,presupun ca era curent acolo,pt ea.credeti ca are sanse de recuperare?va multumesc!
 

magda

Active Member
Moderator
schimba-i pamantul si ud-o foarte putin. Mie mi-a murit cea cu frunye rosii pt. ca a fost udata prea mult.
 
Sus