Peat = turba ?

fixpix

Active Member
Ca sa fiu sigur. Deci "peat" din engleza e clar turba?
Pamantul asta mix din comert contine turba?
Intreb pt. ca am primit o groaza de seminte de rhododendron si kalmia si Leucothoe si la instructiuni apare "peaty soil".
N-as vrea s-o dau in bara...
 

gomez99

Well-Known Member
din cite imi zice mie un nea din irlanda peaty soil e un amestec de turba si altceva, de obicei pamint negru. e o chestie mai putin pretentioasa si mai flexibila ca utilizare decit turba, ca fiecare producator isi face cocktailul sau cu variatii de ph si compozitii. peat e turba. o traducere gogaluistica a peaty soil ar fi pamint turbos :p (sau turbic? turbonic? turbinic? :rofl: )

ce contine pamintul din comert nu stiu. parerea mea e ca unele amestecuri pe care scrie turba universala n-au vazut turba decit in poze. da poate sint eu circotas...
 

fixpix

Active Member
No pai esti carcotas. Cum sunt si eu cu laptele si iaurtul din comert... cu lapte ioc!
:rofl:
no pai o sa iau un amestec pe care sa apara clar TURBA!
:wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Calin, de ce nu iei substrat pentru acidofile? Ma gandesc ca ala ar merge :? Cred ca e turba :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
No bine si tu, te canti ca nu vrei s-o dai in bara si pe urma ti-e lene sa mergi unde gasesti ce-ti trebuie :mrgreen:
 

veretregn

Active Member
gomez99 a spus:
din cite imi zice mie un nea din irlanda peaty soil e un amestec de turba si altceva, de obicei pamint negru. e o chestie mai putin pretentioasa si mai flexibila ca utilizare decit turba, ca fiecare producator isi face cocktailul sau cu variatii de ph si compozitii. peat e turba. o traducere gogaluistica a peaty soil ar fi pamint turbos :p (sau turbic? turbonic? turbinic? :rofl: )

ce contine pamintul din comert nu stiu. parerea mea e ca unele amestecuri pe care scrie turba universala n-au vazut turba decit in poze. da poate sint eu circotas...
turbat.
 

fixpix

Active Member
da, daa...
pamant turbat sau amestec turbat...
:rofl:

Oricum semintele alea (Rhodo vreo 7 feluri, Kalmia latifolia si Leucothoe fontanesiana) sunt demult semanate. Astept semne verzi!
 

veretregn

Active Member
fixpix a spus:
da, daa...
pamant turbat sau amestec turbat...
:rofl:

Oricum semintele alea (Rhodo vreo 7 feluri, Kalmia latifolia si Leucothoe fontanesiana) sunt demult semanate. Astept semne verzi!
Sper să nu fie alge... semnele pe care le aștepți.
 
Sus