Pe terasa la serviciu

adite

Active Member
Gabiuta,pare a fi Gymnocalycium.Mi-a inflorit si mie acum doua saptamani,dar,din cauza vremii innorate,floarea nu s-a prea deschis.Acum am mai vazut un boboc mic si astept sa infloreasca cum trebuie.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am suspendat thunbergiile si se pare ca mi se mai pregateste una portocalie. :)






Si un cactus la primele lui floricele: azi a deschis 3 deodata



Si un fel de petunie, care se incapataneaza sa faca flori desi n-o prea bag in seama:

 

Blitz

Active Member
De maine intru in greva :wink: si nu ma mai duc la 'scarbici' fara sa am terasa :rofl: :wink: :rofl:

Super, Cornelia, ce a inflorit acolo la tine :D :D :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ia atitudine Blitzule :mrgreen: .........
Frumoasa si thumbergia alba.Felicitari pentru....terasa :)
 

maxie

Member
Cornelia,mandarinul l-ai luat gata altoit? Dupa cat timp a facut fructe? Pentru ca am vrut sa-mi iau si eu unul,dar am stat asa ,putin in "cumpana" ,pentru ca nu stiam sigur daca va face si fructe.Si inca o intrebare: cam cate grade aveti voi pe terasa si unde sta ghiveciul ? Imi place foarte mult si mie si fetelor mele si as vrea sa le fac o surpriza,daca nu este prea sesibil ( adica sa nu-l pierd,ca sa nu sufere dupa el).
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, mandarinul era matur de la achizitie si ramificat. Altoirea nu e obligatorie, doar planta sa fie matura. A facut flori si fructe. Cat a fost vremea buna a stat pe terasa, acum e la mansarda.
 

maxie

Member
Multumesc,sa te bucuri de el.M-au convins pozele tale:cred ca-mi voi lua si eu unul.O sa te mai intreb mai incolo despre intretinerea lui.
 
Sus