Pe-o frunza de bonsai

Mar1vs

Member
Ce mai faceţi, domnilor?

Eu unul m-am întors la Iaşi, şi m-am mutat, de această dată, [semi]permanent aici. Poate-o punem de-o berică cu bonsai prin septembrie, noi trei şi Fabian, dacă-l găsim pe la telefon... :)
 

marq

Member
... si berici de numarat.
Depanam, numaram mortii si ranitii si facem planuri pentru achizitii si transferuri.
Daca stam grupat incapem si in balconul meu doar sa nu sufere vreo unul de claustrofobie :rofl:

PS: Marius pravoslavniciĭ astia crestini n-au avut unde descaleca si s-au oprit la noi? Noi ce eram: salbatici cu ghioage prin paduri?... si uitea-asa ne-am slavonit ca nu stie nimeni sa citeasca inscriptiile de pe bisericile vechi.
 

Mar1vs

Member
PS: Marius pravoslavniciĭ astia crestini n-au avut unde descaleca si s-au oprit la noi? Noi ce eram: salbatici cu ghioage prin paduri?... si uitea-asa ne-am slavonit ca nu stie nimeni sa citeasca inscriptiile de pe bisericile vechi.
Nţ, nţ, tot te iei tu de semnătura mea... :D
Expresia e luată din titlul complet al aşa-numitului "Letopiseţ Cantacuzinesc" (Istoriia Țării Rumânești de când au descălecat pravoslavnicii creștini), iar pravoslavnicii creştini eram, de fapt, tot noi. :) Da-ţi explic eu mai multe, dacă vrei, tot la berică.
 

marq

Member
Mi-e teama ca ne va lua 3 zile si 3 nopti pana vei termina, ii cunosc eu pe istorici, ii intrebi si tu ca omu ce inseamna un cuvant si vorbesc pana fugi din calea lor. Daca poti face un rezumant de vreo 2-3 ore e ok. Chiar am auzit ca unul/unii din Cantacuzini au ajuns la conducerea tarilor romane cu sustinerea tarului ... sa fi fost un semn de recunostinta fraza asta a ta extrasa drept semnatura.
A... ca am uitat de Dan: arta, artisti - meserie.

PS: cand vii la berica poate aduci la baieti cate un suvenir, un ciob de oama sparta de acum 2000-3000 ani sau chiar un vas intreg pentru bonsai, o moneda-doua de aur - recunoaste ca ai pus deoparte cateva :D in expeditiile tale.
 
Ultima editare:

marq

Member
deci eu plec in delegatie o saptamana si voi puteti face incalzirea fara mine sau daca nu e arsita prea mare puteti sa ma asteptati.
 

Mar1vs

Member
Şi eu am devenit cam ocupat în ultima vreme, iar deocamdată nu ştiu dacă vă mai pot onora cu prezenţa. Dar toamna-i lungă; bine că ne ştim în Iaşi toţi trei.

Mi-e teama ca ne va lua 3 zile si 3 nopti pana vei termina, ii cunosc eu pe istorici, ii intrebi si tu ca omu ce inseamna un cuvant si vorbesc pana fugi din calea lor. Daca poti face un rezumant de vreo 2-3 ore e ok.
:) Dacă mai bag şi câteva păhărele s-ar putea să nu ne-ajungă întâlnirile dintr-un an ca să teminăm discuţia...

Chiar am auzit ca unul/unii din Cantacuzini au ajuns la conducerea tarilor romane cu sustinerea tarului ... sa fi fost un semn de recunostinta fraza asta a ta extrasa drept semnatura.
Şerban Cantacuzino (dar şi alţii) a ajuns la domnie cu sprijinul mai deschis sau nu al ţarului. Oricum, în acea perioadă ţările române începeau să penduleze între Austria, Rusia şi Turcia - după cum au făcut-o în următorii 150 de ani. Dar n-are legătură cu fraza respectivă; după cum spuneam "pravoslavnici" nu face referire nici la slavi, nici la ruşi; cu acest termen erau desemnaţi creştinii ortodocşi - în cazul de faţă noi, românii.

PS: cand vii la berica poate aduci la baieti cate un suvenir, un ciob de oama sparta de acum 2000-3000 ani sau chiar un vas intreg pentru bonsai, o moneda-doua de aur - recunoaste ca ai pus deoparte cateva :D in expeditiile tale.
Monede n-am atât de vechi; am pus deoparte, în schimb, ceva vârfuri de săgeţi. :D Cioburi şi bucăţi de ţiglă romane am la greu, însă toate acestea-s acasă, la părinţi. La Iaşi n-am nimic. De vase întregi, neolitice şi din Epoca Bronzului, aş putea "face rost" de la facultate, dar dac-aş reuşi le-aş păstra pentru mine. Cioburi, dacă vrei, şi mai mari şi colorate, pot să-ţi pun deoparte la următoarea campanie arheologică, când voi mai participa. 'Ţi-aduc o pungă, dacă vrei. Alea, de obicei, sunt scoase din sit, spălate cu grijă, cercetate, analizate... dar dacă nu se poate reconstitui un vas întreg din ele, majoritatea sunt aruncate, apoi. În Dobrogea aveam o movilă mare de cioburi aruncate, de unde ne alegeam "suvenirurile".
 

marq

Member
Sugubat mai esti mai Marius. Poate reconstituim un vas pentru bonsai :rofl: daca oale de fiert sarmale nu au iesit din cioburi.
 

marq

Member
Dane te anunt cand e nervoasa nevasta-mea si aruca cu farfurii dupa mine, iti trimit cate cioburi vrei.
 

marq

Member
Nu, doar lutul si... tu vrei cioburi, mai conteaza ca vasul de provenienta a fost facut pe vremea romanilor sau acum 2-3 ani? :D
 

marq

Member
Temperaturile incep sa scada incet incet, dimineata a fost chiar frig si-mi fac griji pentru plantele mele. Credeti ca ar trebui sa bag in balcon (de pe pervazul exterior) maslinul, crassula ovata si un ficus? Restul rezista sigur inca o luna sau chiar 2.
 
Sus